Tuesday, June 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Psychoterapia online – czy jest tak skuteczna, jak wizyta stacjonarna?

Psychoterapia online – czy jest tak skuteczna, jak wizyta stacjonarna?

Ta dziedzina także idzie z duchem czasu

Psychoterapia

fot. Pixabay

Wiele osób sądzi, że tak jak ortopeda nie ustabilizuje złamanej kości zdalnie, okulista nie zbada dna oka przez internet, tak i psychoterapia online nie może być skuteczniejsza niż ta prowadzona w gabinecie. To jednak mit. Kiedy powodem utraty równowagi emocjonalnej są fobie społeczne, długotrwała izolacja czy niepełnosprawność fizyczna – to właśnie sesje z psychologiem prowadzone przez internet są najlepszym rozwiązaniem

 

Co o skuteczności terapii online mówią badania?

Nie tylko pacjenci mają obawy, czy psychoterapia zdalna może być równie skuteczna, jak ta odbywająca się w gabinecie. Przed prowadzeniem terapii online wahało się także wielu psychologów. Nic w tym dziwnego. Każda nowość budzi opór. Tak jak kardiochirurg nie zastosuje niesprawdzonej metody na sali operacyjnej, tak też żaden psycholog nie wystawi na próbę stabilności emocjonalnej swoich pacjentów.

 

Przełom w nastawieniu przyniosły badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu. Podzielono wówczas 62 pacjentów na grupę leczoną online i grupę odbywającą sesje w gabinecie. Po zakończeniu terapii zdalnej aż 53 proc. pacjentów odzyskało równowagę emocjonalną, podczas gdy w drugiej grupie podobny efekt zaobserwowano u 50 proc. osób. Jednak na najbardziej zaskakujące wyniki trzeba było poczekać kolejne trzy miesiące. Po tym czasie okazało się, że dzięki sesjom online depresja ustąpiła u 57 proc. osób. Terapia w gabinecie okazała się mniej skuteczna – depresję pokonało 42 proc. pacjentów.

Sposób prowadzenia sesji online a ich skuteczność

Skuteczność sesji, które prowadzi psychoterapeuta online to niewątpliwie zasługa komfortu, jaki zapewniają pacjentom spotkania zdalne. Nie ma tu potrzeby zorganizowania dojazdu do gabinetu ani planowania dnia uwzględniając kilkugodzinną nieobecność w domu, co jest szczególnym wyzwaniem dla rodziców małych dzieci i opiekunów niesamodzielnych członków rodziny. Spotkania odbywają się w zaciszu własnych czterech kątów – w dobrze znanym otoczeniu, zapewniającym komfort i bezpieczeństwo. W takich warunkach łatwiej jest się skupić na rozwiązywaniu problemu, ponieważ uwagi nie rozprasza obca i często surowo urządzona przestrzeń.

Psychoterapia

fot. Pixabay

Psychoterapia online jest znacznie mniej wymagająca organizacyjnie. Wystarczy smartfon lub komputer, dostęp do Internetu i, w zależności od wybranej formy terapii, dodatkowo: mikrofon, słuchawki, poczta e-mail. Nie ma nawet potrzeby instalowania specjalnych aplikacji – wystarczy link przesłany przez psychologa.

W przypadku stacjonarnych wizyt jedyną możliwą formą prowadzenia sesji jest rozmowa face-to-face. Choć psycholog każdorazowo dąży do tego, by stworzyć warunki, pomagające pacjentowi się otworzyć, nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza gdy problemy dotyczą intymnych sfer albo spotykają się ze społecznym ostracyzmem (np. erotomania, alkoholizm czy skłonność do agresywnych zachowań).

W takim wypadku nawet wideokonferencja może nie być dla pacjenta komfortowa na początku terapii. Rozwiązaniem są dwa pozostałe tryby prowadzenia sesji terapeutycznej: w formie korespondencji e-mail (asynchronicznie) lub czatu (synchronicznie).

Skuteczność psychoterapii online a kompetencje terapeuty

Psychoterapeuta online (https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psychoterapeuta-online) prowadzący sesje ma kwalifikacje upoważniające go do wykonywania zawodu oraz potwierdzające skuteczność jego pracy. Wybierając specjalistę, jeszcze przed zarezerwowaniem dogodnego terminu można sprawdzić posiadane wykształcenie, doświadczenie, a nawet poznać etykę, którą terapeuta kieruje się w swojej pracy.

 

Dzięki temu sesje prowadzone są nie tylko przez specjalistę o wysokich kwalifikacjach, ale też z podobnym systemem wartości. Pacjentowi szukającemu pomocy psychologicznej pomaga to zredukować stres przed wyjawieniem obcej osobie głęboko skrywanych lęków. Tymczasem to właśnie otwarcie się i wyrażenie chęci skorzystania z pomocy terapeuty jest podstawą sukcesu terapii i trwałości jej efektów.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ