Thursday, February 22, 2024
Home / Kultura  / Psychiczne konsekwencje pandemii – 10 filmów, które wyjaśnią ci, co się z tobą dzieje

Psychiczne konsekwencje pandemii – 10 filmów, które wyjaśnią ci, co się z tobą dzieje

Lista psychicznych konsekwencji pandemii jest długa. Zobacz jak sobie z nimi radzić

Dziewczyna z wiolonczelą na pustym parkingu

Samotność, przytłoczenie, depresja – konsekwencje pandemii są coraz bardziej dotkliwe / Fot. materiały prasowe VOD Arte po polsku

Niepokój, zmniejszony pociąg seksualny, uzależnienie od technologii, rozpaczliwa potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem…

Jakby problemy dnia codziennego nie wystarczały, każdy musi dodatkowo radzić sobie z ubocznymi konsekwencjami pandemii. Są one przeróżne – od nudy i braku motywacji do działania, przez zwiększony konsumpcjonizm, przytłoczenie (nawet rzeczami w domu), na syndromie FOMO, czyli lęku przed tym, że coś nas omija, kończąc.

Cykl „Psychobugs”, dostępny na platformie „VOD ARTE po polsku” to krótkie (ok. 10 min.) filmy, w których o swoich doświadczeniach mówią ludzie z całego świata, doświadczający psychicznych skutków pandemii, oraz psycholodzy.

Opowiadają o codziennych trudnościach i poszukiwaniu środków oraz metod, by fizycznie i psychicznie przystosować się do niepewności naszych czasów. Na szczęście psycholodzy występujący w serii widzą światełko w tunelu i udzielają wielu porad, jak uczynić nasze pandemiczne życie szczęśliwszym. 

W cyklu „Psychobugs” obejrzysz filmy:

1. Perfekcjonizm

Niska samoocena prześladuje perfekcjonistów. W ich głowie zawsze odbija się echem komunikat, że nie jest, nie robi czegoś wystarczająco dobrze. Pandemia nie poprawiła ich sytuacji. Jednak są tacy, którym udaje się znaleźć wyjście z tej spirali.

2. Przytłoczenie

Zbyt wiele przedmiotów w twoim otoczeniu może być bardzo przytłaczające. Jak rozwiązać ten problem?

3. Konsumpcjonizm

Amatu ma tyle ubrań, że wylewają jej się z szafy, a mimo to ciągle chce więcej. Kult wyglądu, atrakcyjność niskich cen i przyjemność robienia zakupów napędzają konsumpcjonizm. A co, jeśli zwolnimy, zwłaszcza w obliczu rzeczywistej, ludzkiej ceny fast fashion?

4. Syndrom FOMO

Niczego nie przegap! Bądź obecny zawsze i wszędzie! Dzięki Instagramowi, Whatsappowi, Facebookowi i innym sieciom społecznościowym jesteśmy stale połączeni ze światem, ale mamy poczucie, że inni żyją ciekawszym życiem od nas, odnoszą większe sukcesy. Szybkość przepływu informacji sprawia, że boimy się, że coś przegapimy. A wirtualna bliskość rodziny i znajomych wcale nie sprawia, że emocjonalnie się do nich zbliżamy. Wręcz przeciwnie: badania dowiodły, że ograniczenie korzystania z sieci społecznościowych zmniejsza poczucie osamotnienia…

 

Zobacz też: Syndrom FOMO, czego się boisz?

5. Nuda

Przed pandemią, między klubami i imprezami Carlotta była przyzwyczajona do życia pełnego bodźców. Teraz jednak czas stanął dla niej w miejscu. Podobnie jak u wielu innych, dziewczyna znalazła się w obliczu rzeczywistości, o której nigdy nie myślała: w świecie na co dzień pełnym bodźców nuda jest tematem tabu.

6. Wytrzymałośc

Co nas nie zabije, to nas wzmocni? To stare przysłowie nieświadomie odnosiło się do koncepcji, która jest dziś bardzo popularna: odporności, wytrzymałości, rezyliencji. Bycie wytrzymałym oznacza zdolność do pokonywania trudnych sytuacji. Nie dać się złamać. Grégoire i Marie rozmawiają o tym, jak uczynili ze swojej traumy trampolinę do lepszego poznania siebie – ponieważ rezyliencja nie jest cechą wrodzoną, a czymś, nad czym można i trzeba pracować.

7. Niepokój

Ataki paniki. Potwory pod łóżkiem. Tłum na ulicy handlowej. Niepewna przyszłość. Wiadomości. Co zrobić, gdy coś wzbudza w nas niekontrolowany niepokój? Historia Jensa podkreśla trudności w życiu z zaburzeniami lękowymi, ale także możliwe postępy w kierunku ich neutralizacji.

8. Spadek libido

Pandemia uspokoiła libido co poniektórych: brak chęci na seks staje się normalny lub przynajmniej częstszy niż myślisz. Według niektórych badań w tych niezwykłych okolicznościach, w obliczu niepokoju i niepewności, ludzie uprawiają mniej seksu. Manuel i Caroline swobodnie mówią nam o swoim związku z seksualnością, wielopostaciowym i podlegającym ciągłej ewolucji.

 

Zobacz też: Seks a depresja – spadek libido

9. ADHD

Czy podczas pandemii pozostawaliście cały czas w domu a, mimo to nadal czuliście się wyczerpani? Wydaje się niemożliwe skupienie się na jednej czynności, przy wszystkich bodźcach, które zewsząd nas atakują! Chociaż od czasu do czasu wszyscy są przytłoczeni, dla osób z zespołem deficytu uwagi (ADHD) stały przepływ informacji jest szczególnie trudny do opanowania. A nadzwyczajna sytuacja pandemiczna nie pomaga…

10. Potrzeba bliskości

Spotkania ze znajomymi przez Zoom, gry na Steam, webinary. Mimo pandemii nadal mamy kontakt z ludźmi, a jednak nigdy nie czuliśmy się tak samotni. Pandemia boleśnie przypomniała nam, że kontakt fizyczny nie jest luksusem, ale podstawową potrzebą człowieka.

 

Zobacz też tekst Marty Niedźwiedzkiej: Bliskość, błogosławiony ciężar. Po tych 4 zachowaniach poznasz, że masz problem z bliskością emocjonalną w związku

Gdzie oglądać:

Ta 10-odcinkowa seria filmów krótkometrażowych „Psychobugs” jest dostępna bezpłatnie pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-020449/psychobugs/

O ARTE po polsku

ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ