Friday, December 6, 2024
Home / Zdrowie  / Psychiatra czy psycholog – kto może pomóc?

Psychiatra czy psycholog – kto może pomóc?

Zasługujesz na odczuwanie satysfakcji z życia.

Uwierz, że nigdy nie jest zbyt późno na pomoc / fot. materiały prasowe

W zabieganych czasach problemy natury psychicznej nie są czymś niezwykłym. Nie są ani powodem do wstydu, ani też nie stygmatyzują. Istotne znaczenie dla cierpiącej osoby ma przede wszystkim prawidłowa diagnoza pozwalająca na podjęcie kroków ku zdrowiu. Ku lepszemu samopoczuciu, odzyskanej radości życia i szeroko pojętej satysfakcji

Uwierz, że nigdy nie jest zbyt późno na pomoc / fot. materiały prasowe

Uwierz, że nigdy nie jest zbyt późno na pomoc / fot. materiały prasowe

Psychiatra czy może psycholog?

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy świadczące o możliwości wystąpienia zaburzeń psychicznych, takie jak kłopoty ze snem, nadmierne łaknienie (lub brak apetytu), większe niż dotychczas skłonności do ryzykownych zachowań i używek, kłopoty w związku czy w pracy, warto znaleźć odpowiedź, kto może pomóc. Czy właściwszym rozwiązaniem będzie pomoc psychologa, czy wsparcie lekarza psychiatry.

Pierwsze kroki ku lepszemu życiu (i odzyskaniu satysfakcji z codzienności) powinno się skierować do gabinetu psychologa. Tutaj, w komfortowych warunkach i z gwarancją zachowania tajemnicy lekarskiej, pacjent może opowiedzieć zarówno o swoich problemach, jak również o objawach fizycznych i psychicznych. Często z pozoru błaha rozmowa z kimś obcym (bo terapeuta jest przynajmniej na początku osobą obcą) pozwala popatrzeć na problemy z innej perspektywy. Psycholog nie ocenia, lecz wnikliwie słucha, niekiedy podsuwając rozwiązania. Już kilka spotkań z terapeutą może znacząco wpłynąć na codzienność pacjenta. Odwiedzając renomowany gabinet psychologiczny (np. w Warszawie) ma się pewność otrzymania wsparcia na najwyższym poziomie. Jednak są sytuacje, kiedy to nie wystarcza. Kiedy indywidualna (bądź grupowa) terapia nie może przynieść skutku, gdyż przyczyny nie tkwią w zachowaniach, zaniechaniu czy otoczeniu, lecz w funkcjonowaniu mózgu. Wtedy doświadczony psycholog usuwa się w cień, podsuwając inne rozwiązanie – wizytę u psychiatry.

Nie bagatelizuj problemów

Myśli samobójcze, samookaleczenia, nawracające niepokoje, koszmary senne, długotrwała bezsenność czy apatia to sygnały świadczące o tym, że droga ku zdrowiu i późniejszemu szczęściu prowadzi przez gabinet psychiatryczny oraz odpowiednio dobrane leki. Należy dodać, że psychiatra, w przeciwieństwie do psychoterapeuty, ma możliwość wypisywania recept. Oczywiście tylko w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne, jeszcze rzadziej leczenie szpitalne.

Odwiedzając ceniony gabinet psychologiczny, warto pamiętać, że to najważniejszy krok. Krok numer jeden ku lepszej codzienności. Wizyta u psychiatry to ewentualność. Nie konieczność.

Zobacz też: Jaka terapia psychologiczna jest najskuteczniejsza

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Judyta 10 września, 2019

    Kiedy psycholog sam zauważy potrzebę włączenie leczenia farmakologicznego, wtedy kieruje pacjenta do psychiatry.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ