Wednesday, May 29, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Najnowsze dziecko Obywatelek Mam

Najnowsze dziecko Obywatelek Mam

Przystanek Zmiana to najnowszy projekt organizacji Obywatel Mama. Słowo dziecko nie jest tutaj przypadkowe. Zobaczcie na czym polega.

fot. materiał prasowy

Przystanek Zmiana to najnowszy projekt organizacji Obywatel Mama. Słowo dziecko nie jest tutaj przypadkowe. Działaczki propagują wśród społeczeństwa aktywność kobiet – matek w życiu publicznym. Pomagają im łączyć opiekę nad dziećmi i obowiązki domowe z karierą.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Matki zmieniają świat to główne hasło projektu. Czy jest coś bardziej naturalnego? Nie ma – tak o macierzyństwie mówi zaangażowana w projekt reżyserka, Małgorzata Szumowska. Wydaje mi się, że nie można rozważać czegoś, co jest taką częścią życia, jak jedzenie i oddychanie. (…) Macierzyństwo jest czymś bardzo naturalnym, wręcz biologicznym i trzeba podchodzić do tego instynktownie. Współczesny świat zaburzył właśnie to instynktowne podejście, tworząc rozmaite reguły, pomysły na to jak macierzyństwo ma wyglądać. Jak ma wyglądać relacja  z dzieckiem. I to wszystko jest jakieś nieautentyczne po prostu. (…).

W ramach Przystanku Zmiana, do udzielenia wywiadów zaproszono 20 kobiet, znanych ze swojej działalności publicznej. Pomysłodawczyną projektu jest Marta Żłobińska, autorka wywiadów. W kwestii macierzyństwa ma podobne zdanie, co Szumowska. Zawsze z podziwem patrzyłam na kobiety aktywne, zaangażowane w różne społeczne i publiczne sprawy. Kiedy sama zostałam mamą, zaczęłam się zastanawiać, dlaczego w przestrzeni publicznej tak mało mówi się o macierzyństwie. Dlaczego dyskurs macierzyński jest albo przesłodzony, zinfantylizowany albo patetyczny, zideologizowany, upolityczniony. Ciekawa byłam, jak swoje macierzyństwo przeżywają kobiety znane, odnoszące sukcesy w sferze polityki, sztuki, nauki czy aktywistki społeczne. Interesował mnie osobisty aspekt tych doświadczeń oraz rozważania dotyczące tego, w jaki sposób temat macierzyństwa jest postrzegany w różnych środowiskach – wyjaśnia Żłobińska.
Dlatego, wśród przepytywanych, są m.in. kobiety polityki, znane z pierwszych stron gazet: Barbara Nowacka, Hanna Gronkiewicz-Walt oraz działające lokalnie: Róża Thun, Elżbieta Achinger, Małgorzata Małuch; artystki: Małgorzata Szumowska, Sylwia Chutnik, Marta Frej, Cecylia Malik, prawniczki: prof. Monika Płatek, Aleksandra Góralska oraz działaczki społeczne/aktywistki: Agnieszka Amborska (Fundacja RoRo), Ewa Lutomska (Krakowski Alarm Smogowy), Joanna Pietrusiewicz (Fundacja Rodzić po Ludzku), publicystka Dominika Kozłowska.

Rozmowy toczą się wokół tematów związanych z macierzyństwemnie, jednak nie są to wywiady o dzieciach. To rozważania o kobiecych doświadczeniach: o zmianach, sile, poczuciu sensu jakie daje macierzyństwo. Także o przeszkodach, trudnościach w łączeniu pracy zawodowej (działalności publicznej) z obowiązkami macierzyńskimi. O wsparciu lub jego braku ze strony innych, o relacjach między kobietami i mężczyznami. O nierównościach społecznych i równowadze w związkach.

Stowarzyszenie Obywatel Mama zaprasza do oglądania wywiadów na stronie www.przystanek-zmiana.pl i włączenia się do dyskusji na temat macierzyństwa oraz roli matki, aktywnie działającej w sferze publicznej na facebook.ProjetPrzystanekZmiana.

Miasto Kobiet objęło patronatem ten projekt

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ