Tuesday, June 18, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Przyjmowanie płatności w Bitcoin w sklepie internetowym

Przyjmowanie płatności w Bitcoin w sklepie internetowym

Nie wszyscy ludzie dokładnie wiedzą, jak to zrobić. Istnieje wiele poradników poświęconych temu, jak przyjmować płatności w Bitcoin, ale zazwyczaj dotyczą giełd lub kantorów i są zazwyczaj są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych w tym temacie

Istnieje wiele poradników poświęconych temu, jak przyjmować płatności w Bitcoin, ale zazwyczaj dotyczą giełd lub kantorów i są zazwyczaj są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych w tym temacie osób.

Istnieje wiele poradników poświęconych temu, jak przyjmować płatności w Bitcoin, ale zazwyczaj dotyczą giełd lub kantorów i są zazwyczaj są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych w tym temacie osób. / fot. materiały prasowe

Nie wszyscy ludzie dokładnie wiedzą, jak to zrobić. Istnieje wiele poradników poświęconych temu, jak przyjmować płatności w Bitcoin, ale zazwyczaj dotyczą giełd lub kantorów i są zazwyczaj są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych w tym temacie osób. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest – czy można akceptować bezpiecznie Bitcoin za sprzedawane w sklepie internetowym towary i usługi? A jeśli to możliwe, to jak? Odpowiemy tutaj na oba pytania.

 

Czy można akceptować płatności w kryptowalutach?

 

Tak, jest to od dawna jak najbardziej możliwe. Istnieje na to kilka sposobów. Jednak zawsze na początku pojawiają się pytania dotyczące legalności tego wszystkiego.

 

Jeszcze kilka lat temu akceptowanie Bitcoinów w w sklepie internetowym było źle postrzegane przez wielu osób i instytucji, ponieważ uważały one, że może dochodzić do „prania brudnych pieniędzy”. Ponieważ transakcje Bitcoin są anonimowe, można transferować Bitcoiny na konta innych osób i otrzymywać za nie gotówkę lub towary. W tym całym procesie – rząd i jego instytucje nie wiedzą, gdzie poruszają się Twoje pieniądze. Jest to nierozliczony dochód, który jest niekorzystny zarówno dla gospodarki, jak i dla systemu podatkowego.

 

Teraz, gdy mamy już aktualne rozwiązania techniczne i odpowiednie przepisy – zarówno w kwestii podatkowej jak i zgodności z ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, przyjrzyjmy się, jak legalnie i bezpiecznie przyjmować płatności w walutach cyfrowych. Robią to już największe firmy na świecie – Microsoft, Amazon, Expedia, G2A, jak również w naszym kraju – np. Polskie linie Lotnicze LOT, Medicover, Pyszne.pl.

 

Istnieje wiele serwisów, które oferują obsługę takich płatności. Natomiast na samym początku musimy sprawdzić, czy działają legalnie. W wielu krajach tego typu działalność nie została jeszcze uregulowana, a tym samym tego typu usługi świadczą firmy, które pozostają bez żadnego nadzoru ze strony władz. Dlatego podejmując decyzję o wyborze takiej firmy sprawdźmy, czy posiada ona stosowną licencję na świadczenie usług finansowych.

 

Druga ważna sprawa – to rozliczenie. Prowadząc działalności w Polsce zazwyczaj rozliczamy się w PLN, w takiej walucie prowadzimy nasz sklep internetowy, i takiej waluty oczekujemy od naszego pośrednika płatności – obojętnie czy jest to PayU, Dotpay czy Blik. Wiele serwisów oferujących obsługę płatności w kryptowalutach co prawda umożliwi nam przyjęci Bitcoin, Ethereum czy Riplle – ale co dalej? Będziemy musieli samodzielnie wymienić ją na PLN w kantorze lub na giełdzie – co wiąże się z dodatkowymi kosztami, czasem i bardzo dużym ryzykiem kursowym.

 

Zatem – być nowoczesnym i akceptować takie płatności czy też jeszcze nie?

 

Dla takich właśnie osób – chcących być nowoczesnymi, otwartych na nowe rozwiązania i idących z duchem czasu powstał serwis BitBay Pay. Jego zasada działania jest banalnie prosta – wystarczy rejestracja w serwisie (podobna jak w każdej innej instytucji płatniczej), pobranie gotowych „pluginów” dla naszego sklepu (dostępne są m.in. dla Shoper, osCommers, WordPress WooCommerce) i to w sumie wszystko! Co najważniejsze – serwis jest w pełni legalny i licencjonowany jako nadzorowana instytucja finansowa, mamy więc pewność, że nasze płatności są bezpieczne. Druga najważniejsza rzecz – nie ponosimy absolutnie żadnego ryzyka finansowego – pomimo tego, że transakcja jest realizowana za pośrednictwem cyfrowej waluty, na nasz rachunek bankowy wpływają złotówki, euro lub dolary, bez konieczności samodzielnej wymiany i ponoszenia ryzyka zmiany kursu.

 

Jak przebiega cała transakcja? Po integracji sklepu z serwisem na stronie płatności pojawia się dodatkowa opcja płatności – obok kart, przelewów czy blik. Nasz klient po jej wybraniu jest przekierowany do serwisu BitBay Pay, gdzie może wybrać jedną z 10 kryptowalut, którymi może dokonać płatności (nie tylko Bitcoina, ale również Ethereum, Riple, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, itp.). Następnie dokonuje przelewu wybranej kryptowaluty na podany adres (lub skanuje kod QR za pomocą smartfona), a nasz sklep otrzymuje natychmiast powiadomienie o płatności. I to tyle – możemy wysyłać towar. Natomiast waluta cyfrowa zostaje natychmiast zamieniona na walutę transakcji – PLN, EURO lub USD, i taka też trafia na drugi dzień na nasz rachunek bankowy – dokładnie tak samo jak w przypadku przelewów online lub kart kredytowych. Prawda, że to proste?

 

Źródło: Partner MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Dawid 27 grudnia, 2020

    Wiele osób ceni sobie Bitcoina za szybkie i płynne transakcje. A przez to, że większość walut cyfrowych ma odgórnie ustaloną, ograniczoną liczbę jednostek, pozwoli to na doprowadzenie do większej stabilności cen w przyszłości.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ