Tuesday, June 18, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Przygotowanie do przeprowadzki – co warto wiedzieć?

Przygotowanie do przeprowadzki – co warto wiedzieć?

Przeprowadzka bez bólu głowy?

Przeprowadzka

Czy przeprowadzka bez stresu jest możliwa? Okazuje się, że tak / fot. Pexels

Na samą myśl o przeprowadzce zaczynasz odczuwać ból głowy? Nie wiesz od czego zacząć przygotowania? Zastanawiasz się czy zapanowanie nad przeprowadzkowym chaosem jest w ogóle możliwe? Tak, jest możliwe! Wystarczy tylko zapoznać się z kilkoma prostymi wskazówkami. Sprawdź, jak przygotować przeprowadzkę krok po kroku

 

Zanim zaczniesz działać, przeanalizuj sytuację

Zanim rozpoczniemy pakowanie rzeczy, musimy wszystko starannie przemyśleć i zaplanować. Na początku trzeba ustalić optymalną datę przenosin. Gdy wyznaczysz już termin, zadzwoń do rodziny i znajomych, żeby upewnić się kto może Ci pomóc z pakowaniem, przenoszeniem i przewożeniem rzeczy. Odpowiednio wcześnie należy także złożyć w pracy podanie o urlop. Podczas przeprowadzki przyda się kilka wolnych dni, żeby nad wszystkim zapanować. Zorganizuj również opiekę dla dzieci. W trakcie przenosin człowiek jest pochłonięty różnymi zadaniami i nie jest w stanie cały czas poświęcać dzieciom uwagi, a pokoje pełne ciężkich pudeł z pewnością nie są najbezpieczniejszym miejscem dla smyków. Zarezerwuj termin w firmie transportowej. Przewożenie pakunków autem osobowym zajmie dużo czasu, dlatego zdecydowanie warto wynająć większy samochód. Z odpowiednim wyprzedzeniem ureguluj również kwestie związane ze sprawami urzędowymi i poinformuj dostawców usług o zmianie adresu.

Zakup odpowiednie akcesoria do przeprowadzki

Podczas pakowania rzeczy przyda się kilka akcesoriów. Najważniejsze są oczywiście kartony. Kup pudełka w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do różnych przedmiotów. Warto zamówić również kilka kartonów pięciowarstwowych, które nadają się do pakowania ciężkich rzeczy. Możesz także wybrać dedykowane kartony do przeprowadzki, które zawierają poręczne uchwyty ułatwiające przenoszenie pakunków, a także specjalną strefę na podpisanie zawartości pudełka. Gotowe zestawy przeprowadzkowe zakupisz tutaj: https://kartony24.eu/pl/c/Kartony-do-przeprowadzki/43. Należy zaopatrzyć się również w spore ilości folii bąbelkowej i folii stretch. Ta pierwsza przyda się chociażby do pakowania szklanych, delikatnych przedmiotów i sprzętów elektronicznych, a druga – do zabezpieczania mebli. Do pakowania talerzy warto wykorzystać także tekturowe przekładki, które ochronią naczynia przed zarysowaniem. Pamiętaj również o wypełniaczach, które doskonale amortyzują wstrząsy i perfekcyjnie zabezpieczają zwartość pudełka przed uszkodzeniem.

Przed przeprowadzką pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Wbrew pozorom przeprowadzki wcale nie należy zaczynać od pakowania przedmiotów, ale od ich… wyrzucania. Zapewne przez lata w Twoim domu nagromadziło się mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Zamiast przewozić je w nowe miejsce i dokładać sobie pracy, po prostu się ich pozbądź. Dzięki temu nie zagracisz nowego mieszkania i zmniejszysz ilość pakunków do przewiezienia.

Zastosuj odpowiednią kolejność pakowania

Pakowanie rzeczy powinno odbywać się w określonym porządku. Najwcześniej, nawet na kilka tygodni przed ostatecznym terminem przeprowadzki, powinno się rozpocząć pakowanie ubrań sezonowych, książek, pościeli, ozdób, zdjęć, rzeczy ze strychu lub z piwnicy. Przedmioty pierwszej potrzeby zostaw na sam koniec.

Porządnie zabezpiecz rzeczy

Każdą rzecz przed włożeniem do pudełka powinno się odpowiednio zabezpieczyć. Szklanki, sprzęty elektroniczne, rzeczy delikatne i kruche owijaj w folię bąbelkową lub w papier nacinany. Kable starannie zwiń i zabezpiecz metalowymi drucikami. Między talerze włóż tekturowe przekładki. Rzeczy układaj w pudełku tak, by na samym dnie znajdowały się cięższe przedmioty, a na górze – lżejsze. Nie przesadzaj także z ilością rzeczy umieszczanych w kartonach. Jeśli będzie ich zbyt dużo, pakunki staną się bardzo ciężkie, co znacznie utrudni ich przenoszenie. Jeśli przewozisz meble, zabezpiecz je folią stretch, tak by drzwiczki nie otwierały się podczas transportu. Szuflady i półki najlepiej wyjąć, dzięki czemu meble będą nieco lżejsze.

Starannie opisuj pudełka

Zaraz po zapakowaniu przedmiotów każde pudełko trzeba dokładnie opisać. Dzięki temu szybko zlokalizujemy odpowiednie rzeczy, zwłaszcza te pierwszej potrzeby. Można zastosować także oznaczenia kolorystyczne. Do każdego pomieszczenia przyporządkuj jeden kolor, a po przewiezieniu kartonów umieść je od razu w miejscach docelowych. W ten sposób unikniesz zbędnego wysiłku związanego z ciągłym przenoszeniem i przesuwaniem pakunków w odpowiednie miejsca.

 

Przeprowadzka nie musi wywoływać chaosu i nerwów. Wystarczy wszystko starannie zaplanować, kupić odpowiednie akcesoria i zastosować przemyślaną technikę pakowania, a wszystko przebiegnie bez zbędnych komplikacji.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ