O czym warto pamiętać przy przygotowaniach do wyjazdu?
Należysz do licznej grupy, która wybiera wczesnojesienne last-minute? Zobacz, co wziąć ze sobą!
Turystyka rozwija się w galopującym tempie i oprócz swojskich kierunków coraz bardziej popularne stają się wojaże po odległych, egzotycznych zakątkach świata. Żeby jednak podróż się udała, musi być znakomicie zorganizowana. Oto kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem.
Sposób podróżowania
Samolot, pociąg, autokar, a może wspólne przejazdy? Obecnie istnieje wiele sposobów na dotarcie z punktu A do punktu B, a dzięki dokładnemu rozeznaniu możliwe jest znalezienie transportu nie tylko szybkiego, ale też ekonomicznego. Ponadto, warto także dowiedzieć się o możliwościach poruszania się w obrębie miejscowości, regionu czy kraju, do którego się wybieramy.
Formalności
Już na kilka miesięcy przed podróżą poza UE konieczne jest sprawdzenie ważności paszportu, czasami trzeba także wyrobić wizę. Ponadto, należy zadbać o ubezpieczenie, gdyż podczas podróży każdemu może zdarzyć się uraz lub choroba. Oprócz tego warto pamiętać o kontrolach na lotnisku, aby przygotować bagaż zgodnie z wymogami stawianymi przez przewoźników. Na pokład samolotu niedozwolone jest wnoszenie pewnych przedmiotów, a waga bagażu jest ściśle określona. Wskazówki o tym jak sprawnie przejść przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku pomagają więc zaoszczędzić wiele kłopotów i stresu.
Najważniejsze szczepienia
Przed dalekimi wojażami często konieczne jest wykonanie szczepień. Choć to dodatkowe koszty, rezygnacja ze szczepień stanowi poważne ryzyko dla zdrowia i życia – niektóre z nich są zresztą obowiązkowe, jak szczepienie przeciw żółtej gorączce przed wyjazdem w niektóre rejony Afryki. Na kilka miesięcy przed wyruszeniem w podróż należy więc udać się na konsultację lekarską i dowiedzieć się jak najwięcej na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów, jak się przed nimi chronić. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie o szczepieniach dla podróżujących.
Sprawy finansowe
Podczas urlopu trzeba mieć zabezpieczenie finansowe, nawet jeżeli noclegi, wyżywienie i przejazdy zostały opłacone już wcześniej. Dodatkowa gotówka w portfelu nie tylko pozwoli skorzystać z lokalnych atrakcji i odwiedzić miejsca z płatnym wstępem, ale może uratować sytuację w razie kłopotów (np. jeśli trzeba będzie pilnie wziąć taksówkę). Ci, którzy wolą operować kartą płatniczą, muszą dowiedzieć się, ile prowizji pobiera ich bank za płacenie kartą lub pobieranie pieniędzy z bankomatu, trzeba też pamiętać o kosztach przewalutowania. Stawki te bywają naprawdę wysokie!
Gdzie szukać pomocy?
Podczas wyjazdów zdarzają się różne wypadki, np. kradzież lub utrata dokumentów. Ci, którzy podróżują z biurem podróży, mogą liczyć na wsparcie i porady współpracujących z nim rezydentów. Jednak podróżujący na własną rękę koniecznie powinni wcześniej przygotować sobie listę placówek dyplomatycznych, w których należy szukać pomocy. Przydatne jest skorzystanie z wyszukiwarki polskich placówek dyplomatycznych na stronie MSZ.