Thursday, June 13, 2024
Home / Uroda  / Przyczyny niepłodności u kobiet – co warto wiedzieć?

Przyczyny niepłodności u kobiet – co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, jakie zaburzenia stanu zdrowia w kobiecym organizmie mogą mieć wpływ na kwestię płodności.

Wiele kobiet z pewnością zastanawia się nad przyczynami niepłodności. I choć według statystyk przedstawionych przez klinikę InviMed odpowiedzialność za taki stan ponosić mogą w 40 % zarówno, kobiety, jak i mężczyźni, warto wiedzieć, jakie zaburzenia stanu zdrowia w kobiecym organizmie mogą mieć wpływ na kwestię płodności.

W zdecydowanej większości przypadków nowoczesna diagnostyka może precyzyjnie określić przyczynę niepłodności. Dlatego, jeżeli przez dłuższy czas – w przypadku młodych par, po około roku – staracie się o dziecko bez żadnych rezultatów, warto udać się do specjalisty.

Problemy z jajnikami lub jajowodami

Jedną z dominujących przyczyn kobiecej niepłodności są zaburzenia w funkcjonowaniu jajników bądź jajowodów – według statystyk to aż 40 %. Najczęściej występującym schorzeniem jest niedrożność jajowodów, która może być spowodowana wieloma czynnikami: stanami zapalnymi oraz infekcjami narządów płciowych, zabiegami macicy. Jednakże przyczyna niedrożności jajowodów może być niezwiązana z narządami rozrodczymi – niekiedy jest ona rezultatem stanów zapalnych jamy brzusznej, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego.

Problemy z hormonami

Zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu mogą być przyczyną aż 30 % przypadków niepłodności wśród kobiet. Prawidłowa produkcja hormonów jest kwestią  delikatną i z łatwością może zostać zaburzona przez wiele czynników natury psychologicznej, neurologicznej, cukrzycą, anoreksją czy chociażby stosowaniem leków. Zaburzenia hormonalne prowadzą do braku owulacji, co może czasowo uniemożliwić zajście w ciążę.

Problemy z szyjką macicy

W 10 % procentach przypadków niepłodność jest rezultatem problemów z prawidłowym funkcjonowaniem macicy, takich jak endometrioza. Endometrioza to choroba kobieca, która powoduje występowanie błony śluzowej macicy poza jej obszarem. Pomimo licznych i uciążliwych objawów, może okazać się ona trudna do zdiagnozowania.

I co jeszcze?

Pozostałe 20 % to przyczyny niedające się określić. Są to czynniki związane z naszą codzienną rutyną, ze stanem zdrowia czy uwarunkowaniami genetycznymi. Czasem jednak wystarczą odpowiednie zmiany w trybie życia, by rozwiązać problem niepłodności.

Invimed

Oceń artykuł
10 komentarzy
 • katarzyna 23 września, 2014

  Jedną z najpopularniejszych i jednoczesnie najmniej znanych przyczyn kłopotów z plodnością jest endometrioza. Choroba jest nawracająca, dziedziczna (o ile nie uniemożliwi zajścia w ciążę), trudna i droga w leczeniu. Jeden z objawów to bolesne, obfite a także nieregularne miesiączki.
  http://portalzdrowiaseksualnego.pl/dwadziescia/endometrioza/

 • Renata 26 września, 2014

  Bardzo ciekawa infografika, nie wiedziałam, że tak rozkładają się dane.

 • karmen 1 października, 2014

  Dane rzeczywiście niepokojące, dobrze, że w dzisiejszych czasach jest tyle różnych metod leczenia niepłodności, a wierzę, że temat będzie cały czas się rozwijał i skuteczność będzie coraz większa.

 • Danka 1 października, 2014

  Niestety, niepłodność jest bardziej powszechna niż się nam może wydawać, tyle, że nie mówi się o tym na tyle dużo, żeby ten problem nagłośnić. Sama jestem w trakcie leczenia, miałam już dwie inseminacje i nic. Już nadzieja słabnie, chociaż bardzo często to właśnie ta trzecia czy czwarta jest 'owocna’. Powiem tylko, że takie oczekiwanie to bardzo duży koszmar!

 • Lena 1 października, 2014

  Gdzie się leczysz Danka? Szukam jakiegoś sprawdzonego specjalisty na Dolnym Śląsku. Mam bardzo zaawansowane zmiany endometriotyczne, jestem po laparoskopii, która niewiele pomogła, pewnie jedynym ratunkiem będzie in vitro bo nie wiadomo czy inseminacja coś zdziała. Zależy mi na kimś mocno kompetentnym, kto miał do czynienia z przypadkami podobnymi do mojego.

 • Danka 3 października, 2014

  Lena, ja akurat mieszkam za granicą, ale jak klikniesz w taki podświetlony napis w tekście 'leczenie niepłodności’ to Cię przeniesie na stronę lecznicy, która jak widziałam ma swój oddział we Wrocławiu.

 • Lena 3 października, 2014

  O Invi Medzie słyszałam wiele opinii, mają naprawdę świetnych specjalistów, tylko, że myślałam może, że ktoś z problemem podobnym do mojego będzie mi w stanie coś doradzić gdzie lub do kogo iść konkretnie w takim właśnie przypadku.

 • tomala 3 października, 2014

  Lena, jak pójdziesz do InviMedu, to Ci tam na pewno pomogą, mają tam tylu lekarzy, że z pewnością dobiorą Ci kogoś najlepszego do Twojego problemu. A klinika we Wrocławiu cieszy się naprawdę bardzo dużą renomą, więc po prostu pójdź i zobacz sama jak tam jest.

 • Ulka 7 października, 2014

  Też się leczyłam w Invi Medzie, tyle że nie wrocławskim, a poznańskim, ale myślę, że trzymają poziom niezależnie od lokalizacji. Bardzo kompetentna obsługa pacjenta i życzliwe podejście, człowiek jakoś tak raźniej się czuje wiedząc, że ma tak dobre wsparcie 🙂

 • Rozalli 23 marca, 2020

  My skupiliśmy się na mojej owulacji, z którą było różnie w czasie cykli, ja używałam cyklotester owulacyjny myway i staraliśmy się w dniach płodnych współżyć

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ