Infekcje intymne mogą mieć podłoże bakteryjne lub grzybicze. Statystycznie częściej dotykają kobiet, co nie oznacza, że nie cierpią na nie również mężczyźni. Leczenie zawsze powinien dobrać lekarz, ponieważ inne leki przyjmuje się przy zakażeniu bakteriami, a inne w przypadku infekcji grzybiczej
Dlaczego pojawiają się infekcje intymne?
Infekcje intymne mogą mieć wiele przyczyn. U kobiet stany zapalne pochwy bywają spowodowane długotrwałą antybiotykoterapią, a nawet stosowaniem doustnej antykoncepcji. Również w okresie ciąży i menopauzy istnieje większe ryzyko infekcji. Podobnie przy suchości pochwy, zaburzeniach hormonalnych czy w przebiegu innych chorób, np. cukrzycy. Na zakażenie znacznie częściej narażone są panie, które korzystają z ogólnodostępnych basenów, sauny czy siłowni, dlatego nawet podczas wizyty w ogólnodostępnej toalecie należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie podstawowych zasad higieny. Wielu partnerów seksualnych także podnosi ryzyko. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną stanów zapalnych może być też ogólne osłabienie organizmu z powodu długotrwałego stresu.
U mężczyzn infekcja intymna nie jest tak często diagnozowana, ale oni również są narażeni na zakażenie bakteriami lub grzybami. Warto wziąć pod uwagę, że wielu panów traktuje stan zapalny jako wstydliwy i rezygnuje z wizyty u specjalisty. Tymczasem najczęściej diagnozowana grzybica penisa, której powodem jest zwykle zbyt ciasna bielizna i ubrania, które nie przepuszczają powietrza, może być łatwo wyleczona. Na infekcje naraża też mężczyznę zmiana partnerek seksualnych oraz stosowane lubrykanty i prezerwatywy. Stany zapalne mogą rozwijać się także w miejscach otarć czy skaleczeń. Nie bez znaczenia jest korzystanie z ogólnodostępnych pływalni, saun i siłowni. Podobnie jak w przypadku kobiet, w miejscach, z których korzysta wiele osób, warto zwrócić szczególną uwagę na higienę miejsc intymnych.
Zdarza się, że stany zapalne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn pojawiają się jako jeden z objawów innej choroby (np. infekcji bakteryjnej innego narządu). Jeśli więc występują niepokojące objawy, zawsze należy skontaktować się ze specjalistą, który nie tylko dobierze odpowiednie leczenia, lecz także przeprowadzi dokładną diagnostykę.
Co na infekcje intymne?
Leczenie infekcji intymnych zależy od diagnozy i określenia, czy przyczyną jest zakażenie bakteryjne, czy grzybicze. Jeśli powodem stanu zapalnego są bakterie, wówczas lekarz może zlecić antybiotykoterapię doustną, a w przypadku pań również dopochwową. Zastosowanie mają też leki dostępne bez recepty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz ziołowe płukanki. Infekcje grzybicze wymagają zastosowania leków przeciwgrzybiczych.
W obu przypadkach i niezależnie od płci wskazana jest dbałość o higienę miejsc intymnych. Przy podrażnieniach lepiej zrezygnować z obcisłej bielizny i wybrać model z przewiewnych, naturalnych materiałów. Jeśli jesteśmy zmuszeni skorzystać z publicznych toalet, warto mieć ze sobą antybakteryjne chusteczki do higieny intymnej oraz płyn lub żel do dezynfekcji rąk, ponieważ na dłoniach również możemy przenosić bakterie i grzyby.