Saturday, July 13, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Przyczyny ekonomicznego sukcesu Chin

Przyczyny ekonomicznego sukcesu Chin

Połączenie dyktatury komunistycznej z kontrolowanym kapitalizmem wywindowało dynamicznie rosnącą gospodarkę Państwa Środka na drugie miejsce na świecie. Jednak ostatnio azjatycki kolos, który za kilkanaście lat ma zostać globalnym liderem, doznał zadyszki i zmienia model działania.

Chiny

Czy Chiny są największym mocarstwem na świcie? / fot. Pixaby

Połączenie dyktatury komunistycznej z kontrolowanym kapitalizmem wywindowało dynamicznie rosnącą gospodarkę Państwa Środka na drugie miejsce na świecie. Jednak ostatnio azjatycki kolos, który za kilkanaście lat ma zostać globalnym liderem, doznał zadyszki i zmienia model działania.

Wzrost gospodarczy w Chinach wciąż jest imponujący. Choć w ostatnim czasie zwolnił do poziomu poniżej 8 proc., to i tak jest to wynik nieosiągalny nie tylko dla UE, ale też Polski. Nominalne PKB plasuje ChRL na drugim miejscu na świecie – za USA. Prognozy mówią, że do 2030 r. kolejność będzie odwrotna. Już dziś Chiny są największym eksporterem i drugim importerem globu. Jak to się stało, że nie do końca demokratyczne państwo osiągnęło taki sukces?

Interes władzy a dobro(byt) obywateli

Utrzymujący się w Chinach totalitarny system polityczny sprzyja ich gospodarczemu rozwojowi. Póki co władza nie musi się liczyć z obywatelami. Może więc podejmować trudne i kosztowne społecznie decyzje, np. o wysiedleniu dużej liczby ludzi z pewnego obszaru, na którym przewidziano ważną inwestycję w postaci zapory wodnej, terenu zalewowego, autostrady.

Rząd nie musi przejmować się wyborami, które w Państwie Środka – jak w każdym ustroju totalitarnym – nie mają wolnego charakteru, są jedynie fasadą. Wyznacza więc sobie dalekosiężne cele. Ciągłość władzy sprzyja modernizacji kraju, jego rozwojowi cywilizacyjnemu. Nie ma bowiem ryzyka, że przyjdzie nowa ekipa, która zmieni priorytety o 180 stopni. Choć co jakiś czas w kierownictwie rządzącej Komunistycznej Partii Chin i aparacie państwowym następują zmiany personalne, nie wpływają one na obrany wiele lat wcześniej kurs.

Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska jest zdania, że Chiny potrafią przekuć na swoją korzyść także sytuacje kryzysowe: Liderzy Komunistycznej Partii Chin są w pełni świadomi swoich możliwości i skrupulatnie wykorzystują obecną recesję jako inwestycję na przyszłość. Wszystko wskazuje na to, że plan się powiedzie, a Chiny przejmą żółtą koszulkę lidera od Stanów Zjednoczonych.

Jednocześnie rządzący ignorują wiele istotnych w świecie zachodnim problemów, np. wpływ przemysłu na środowisko naturalne, swobody obywatelskie, świadczenia dla pracowników sektora prywatnego, opiekę medyczną dla ludności wiejskiej. Nie muszą więc głowić się nad pogodzeniem rozwoju gospodarczego z podnoszeniem jakości życia obywateli. Mogą zaproponować inwestorom zagranicznym niskie koszty pracy, niskie podatki, liberalne przepisy ochrony środowiska.

Wysokie tempo PKB to również zasługa chińskiej mentalności, czyli wpajanego od wieków posłuszeństwa względem władzy, kultu pracy i przedsiębiorczości.

Koszty uzależnienia od eksportu

Świetnie naoliwiona maszynka zacięła się jednak w 2012 r., gdy PKB obniżył się do 7,8 proc. Gospodarcza kondycja Pekinu zależy bowiem od sytuacji u jego największych partnerów handlowych, czyli Unii Europejskiej i USA. Od 2008 r. borykają się one z kryzysem, który doprowadził je do recesji. Dotąd nie wróciły one na ścieżkę wzrostu sprzed upadku Lehman Brothers.

Ucierpiała na tym gospodarka Państwa Środka, ponieważ w dużej mierze opiera się ona na eksporcie. W I półroczu br. PKB spadło do 7,6 proc. By ratować koniunkturę i nie dopuścić do katastrofy społeczno-politycznej, rząd postanowił zrównoważyć model wzrostu, czyli wzmocnić sektor prywatny kosztem państwowego. Ma to pobudzić konsumpcję prywatną i zwiększyć odporność Chin na wahania eksportu.

Oceń artykuł
3 komentarze
 • Michal 30 grudnia, 2016

  Ladnie napisany i konkretny artykul. Jakze rózniacy sie od niemieckich czy zydowskich onetów w których na kazdym kroku widac chec wywolania zametu w glowach Polaków.. Wiec moze wezmy lekcje z Chin. Tam Niemcy owszem ,daja prace ale wladza nalezy do Chinczyków których Niemcy nie podburzaja przeciwko wladzy jak u nas.

 • AMA 13 kwietnia, 2017

  Gratulujemy świetnego artykułu! Ze względu na wysokie walory merytoryczne publikacji pozwoliliśmy sobie zamieścić w naszym serwisie ideologia.pl odsyłacz do tekstu (link znajduje się pod artykułem: http://www.ideologia.pl/chiny-na-drodze-od-imitacji-do-innowacji/) Gdyby jednak mieli Państwo zastrzeżenia wobec tego rozwiązania, prosimy o kontakt z redakcją naszego portalu.

 • 온라인카지노 20 listopada, 2019

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: miastokobiet.pl/przyczyny-ekonomicznego-sukcesu-chin/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ