Umówmy się. Bez pudru do twarzy da się wykonać makijaż. Jednak z jego udziałem nasz wizaż wygląda znacznie lepiej. Oczywiście, pod warunkiem że sięgniemy po odpowiedni kosmetyk i będziemy potrafili z niego umiejętnie skorzystać. Jeżeli więc macie wątpliwości dotyczące rodzajów pudru czy ich stosowania, zajrzyjcie do naszego przewodnika
Rodzaje pudrów
Zacznijmy od tego, czym właściwie jest puder do twarzy i dlaczego warto po niego sięgać. Puder do twarzy to nic innego jak miałki proszek. I to cenny proszek, ponieważ matowi skórę, podkreśla jej kolor oraz ją modeluje, a także utrwala wcześniej naniesiony podkład oraz cały makijaż. Z nim jesteśmy również w stanie ukryć cienie pod oczami. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ kosmetyk tego typu stanowi też tarczę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne, wiatr czy kurz. Warto również wiedzieć, że pudry do twarzy to szeroka kategoria. Puder może być sypki, barwiący, mineralny, rozświetlający, prasowany.
Puder sypki
Puder sypki dostaniemy w puszce bądź pudełku z dziurkowanym zamknięciem. Tego typu puder łatwo się rozprowadza i nawet jeżeli naniesiemy go nieco więcej, to naprawdę nic się nie stanie.
Puder barwiący
Z kolei puder barwiący dostępny jest w rozmaitych odcieniach. Zawsze jednak powinien być dobrany do koloru podkładu i o ton od niego jaśniejszy. Alternatywnie można skusić się na puder bezbarwny. Z jednej strony jest uniwersalny, więc pasuje do każdego rodzaju cery, z drugiej jednak nie ma właściwości kryjących (osoby z niedoskonałościami na twarzy powinny go unikać).
Puder mineralny
A skoro już mówimy o skórze z problemami, to jeżeli ktoś zmaga się z alergiami, najlepszym rozwiązaniem jest puder mineralny. Nie ma w sobie konserwantów oraz substancji zapachowych, więc z pewnością przypadnie do gustu nie tylko alergikom, ale też nastolatkom z pryszczami.
Puder prasowany
W kosmetyczce dobrze jest też mieć puder prasowany, tzn. w kamieniu. To sprawdzone narzędzie do poprawiania makijażu w ciągu dnia. W połączeniu z lusterkiem i gąbeczką jest w stanie uratować nasz make-up.
Puder rozświetlający
Interesującą opcją jest też puder rozświetlający. Ten rozświetlacz do twarzy służy do jej podkreślania (np. kości policzkowych), ale też wygładzania i dodawania promienności. Pamiętajmy przy tym, że powinien on być stosowany na skórze bez problemów. W przeciwnym razie rozmaite niedoskonałości będą jeszcze bardziej wyeksponowane.
Jak nakładać puder?
Sposób nakładania pudru do twarzy jest ściśle związany z jego rodzajem. I tak, kiedy zastanawiamy się, jak nakładać puder sypki, powinniśmy sięgnąć po duży, gęsty pędzel. Nanosimy na niego niewielką ilość produktu i nakładamy kosmetyk zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków na skórze. Gęsty pędzel wykorzystuje się również do nakładania pudru mineralnego. Zanim jednak przystąpimy do aplikacji, upewnijmy się, że nasza skóra jest sucha oraz porządnie nawilżona. Z kolei puder prasowany w kamieniu, o czym już wspominaliśmy, dobrze czuje się w zestawie z gąbeczką. Najlepiej jest nanosić go punktowo, a nie na całą twarz. I to oczywiście po wcześniejszym pozbyciu się nadmiaru sebum. Natomiast puder rozświetlający oraz barwiący aplikujemy pędzlami prostymi bądź skośnymi – w zależności od tego, jak jest nam wygodniej. Co istotne, puder na twarz nakładamy, wykonując koliste ruchy. Szczególnie skupmy się na tzw. strefie T, czyli na policzkach, czole, nosie oraz brodzie. To miejsca, które w największym stopniu się przetłuszczają. A na koniec uczulamy. Niby jest to oczywiste, ale pod presją czasu, kiedy spieszymy się np. do pracy, często o tym zapominamy – zawsze korzystajmy tylko z czystych pędzli.