Saturday, February 24, 2024
Home / Moda  / Design  / Przeszkadza Ci światło w sypialni? Zobacz, jak ją przyciemnić

Przeszkadza Ci światło w sypialni? Zobacz, jak ją przyciemnić

Niech nastanie sprzyjający relaksowi klimat!

Światło nie pozwala na relaks? / fot. materiały prasowe

Jakość snu przekłada się na samopoczucie i stan zdrowia. Dlatego należy stworzyć sobie odpowiednie warunki do nocnego odpoczynku. Wygodne łóżko czy brak hałasu to jednak nie wszystko. Ważne jest, by zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrza, w którym śpisz, a raczej… o jego brak.

Światło nie pozwala na relaks? / fot. materiały prasowe

Dbasz o jakość snu? Postaw na przyciemnione i stłumione światło. Taki rodzaj moduluje odpowiednie wytwarzanie melaniny. W efekcie łatwiej Ci zapaść w głęboki sen – ten, w którym regenerujesz się i przygotowujesz na nowe wyzwania. Zgaszenie świateł może jednak nie wystarczyć. Jeśli mieszkasz w centrum miasta, tuż przy dobrze oświetlonej ulicy lub okna Twojej sypialni wychodzą na wschód – zadbaj o odpowiednie przyciemnienie wnętrza. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Zasłony: eleganckie, stylowe i skuteczne

Najprostszym sposobem na zaciemnienie sypialni są zasłony. Zawieszone na karniszach nad oknami, są gotowe do odsunięcia lub zasunięcia w każdej chwili. Pytanie jednak, jakie wybrać, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort snu? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

 • Jeżeli lubisz budzić się w jasnym wnętrzu – wiedząc tuż po otwarciu oczu, że nastał poranek – możesz wybrać klasyczne zasłony, np. lniane czy bawełniane. Dobrym pomysłem mogą być także modne zasłony panelowe, które stylistyką nawiązują do designu z Dalekiego Wschodu.
 • Jeśli oczekujesz całkowitego zaciemnienia – tak, aby do wnętrza sypialni nie przedostawały się niemal żadne promienie słoneczne (co jest dobrym rozwiązaniem na przykład, jeśli śpisz do późnego poranka lub np. pracujesz na zmiany i często odsypiasz w ciągu dnia po nocnej pracy), wybierz zasłony z tkaniny typu blackout. Gęsto tkana, grubsza tkanina skutecznie blokuje dostęp słońca i umożliwia spokojny sen. Szeroki wybór tego typu zasłon – w różnych rozmiarach i stylach – znajdziesz np. w Leroy Merlin.
 • Rolety: nowoczesne i wygodne

  Alternatywą dla zasłon mogą być rolety. Bardziej nowoczesne i minimalistyczne – najczęściej przylegają bezpośrednio do szyb. Jakie wybrać do sypialni?

 • Jednym z najlepszych rozwiązań będą tzw. rolety dzień-noc, które pozwalają na płynną regulację stopnia zaciemnienia. W dzień możesz „otworzyć” roletę, wpuszczając do wnętrza więcej światła, w nocy zaś – ustawić ją w pozycji gwarantującej zaciemnienie.
 • Jeżeli wiesz, że rolety w sypialni będziesz zasłaniać tylko na noc – wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie roleta zaciemniająca – materiał od strony przylegającej bezpośrednio do okna jest pokryty specjalnym tworzywem, które nie tylko odbija promienie słoneczne, ale i nie „wpuszcza” światła ulicznego.
 • Wolisz, aby do wnętrza sypialni dostawało się delikatne, miękkie światło, które wybudzi Cię stopniowo ze snu o poranku? Możesz więc wybrać klasyczne rolety, koniecznie w jasnym kolorze lub postawić na rolety rzymskie lub plisy.

  Osłony okienne to najlepszy sposób na przyciemnienie sypialni. Odpowiednio dobrane pozwolą wytworzyć w jej wnętrzu „nocną” atmosferę nawet w środku dnia. Zasłony czy rolety? A może jedno i drugie? Decyzja należy do Ciebie!

   

  Oceń artykuł
  1KOMENTARZ
  • Rolety żory 13 lutego, 2020

   U mnie w sypialni sprawdzają się w sumie tylko rolety zewnętrzne, bo innej opcji przy małym dziecku niestety nie widzę.

  SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ