Tuesday, June 18, 2024
Home / Rozwój  / Horoskop  / Jeśli jesteś przesądna lepiej nie czytaj tego!

Jeśli jesteś przesądna lepiej nie czytaj tego!

Co oznacza kaktus w prezencie, 3 lecące łabędzie razem i kichający kot w czasie ślubu? Oto najpopularniejsze przesądy polskie.

czarny kot przesądy

Lubisz, gdy czarny kot przebiega ci drogę, czy jesteś przesądna? / fot.Pixaby

Albert Einstein miał rację mówiąc – Cóż za smutna epoka, w której łatwiej jest rozbić atom, niż zniszczyć przesąd. Przesądy towarzyszą nam od zawsze. Niektórzy w nie wierzą, a inni nie. Nie należy zarzucać przesądom, że są nieracjonalne, gdyż właśnie takie mają być. Jednak czy jest ktoś wstanie udowodnić, czy dane działanie będące wynikiem przesądu odniosło skutek czy też nie? Warto przyjrzeć się, co jest w stanie wymyślić człowiek i do czego jest zdolny by zapewnić sobie szczęście, a czego powinien unikać by nie wpaść w tarapaty

 

Przesądny piątek

Piątek to zły początek, dlatego nie należy w tym dniu rozpoczynać podróży, otwierać sklepu, przeprowadzać się, a co najważniejsze dla bezpieczeństwa lepiej w tym dniu nie obcinać paznokci! Bo zapowiada to nieudany weekend. Skąd takie opinie o piątku? Może dlatego, że jeszcze w średniowieczu na piątki wyznaczano publiczne egzekucje.

Czesanie przed egzaminem

Dla studentów istotne może się okazać, że tuż przed egzaminem nie należy się czesać. Bo podobno zmniejsza to o połowę szansę na dobrą ocenę. Z tego samego powodu nie należy też ścinać włosów, jak nie chcemy by wiadomości uleciały z naszej głowy.

Przesądy w ciąży

Jeśli kobieta jest w ciąży i chciałaby córeczkę to powinna jeść dużo słodkiego. Jeśli woli jeść kwaśne lub ostre rzeczy to raczej będzie mieć syna. By dziecko bez względu na płeć było ładne, przyszła mama powinna unikać patrzenia na brzydkie rzeczy. Powinna otaczać się pięknem, a skoro tak to ujdzie jej na sucho, gdy kupi sobie parę ładnych drobnostek albo postanowi zmienić wystrój mieszkania.

Sposób, by nie zostać stara panną  

Jeżeli chcesz jak najszybciej wyjść za mąż to jest na to sposób, o ile wierzysz w przesądy. Wystarczy zostać druhną i liczyć na to, że podczas ceremonii ślubnej panna młoda potknie się tuż przed ołtarzem. To dobry znak dla Ciebie! Pamiętaj jednak o tym, że druhną nie powinno się być więcej niż trzy razy, bo może to zwiastować staropanieństwo.

Kichający kot i inne przesądy ślubne

Jeśli para młoda chce zapewnić sobie wspólne, szczęśliwe życie to powinna przypilnować, by wychodząc z kościoła towarzyszył im kichający kot! A zatem nie taki kot straszny jak go malują! Jeśli chcesz rządzić w małżeństwie to podczas ślubu powinnaś przypilnować by Twoja ręka była na górze, gdy ksiądz przykryje wasze ręce stułą. Warto też dla wzmocnienia efektu przykryć suknią ślubną but pana młodego.


Może też cię zainteresuje
:
Ślubne tradycje, zwyczaje i przesądy w Polsce – przegląd

 

Kaktus na prezent

Jeśli potrzebujesz kupić komuś prezent to pamiętaj by nie były to:
– ostre przedmioty, bo można nimi kogoś zranić,
– rękawiczki, bo dojdzie do zerwania związku,
– chusteczki, bo łatwo dać komuś powód do płaczu,
– buty mężowi lub narzeczonemu, bo na pewno odejdzie,
– skarpetki – najbardziej znienawidzony prezent w Polsce,
– kaktusy, które symbolizują staropanieństwo,
– mydło, bo grozi zmyciem znajomości.

kaktus na prezent

Kupiłaś komuś kaktus w prezencie? Ryzykowne / fot. Pixaby

Dni tygodnia a charakter 

Jeśli chcesz wiedzieć co cię czeka lub wybadać jakąś osobę co do jej charakteru czy jej przyszłego losu wystarczy, że dowiesz się w jakim dniu się urodziła. Mając tę informację dzięki starej ludowej wyliczance będziesz już wszystko wiedzieć:

Z poniedziałku – dzieci poczciwe,
z wtorku – urodziwe,
ze środy – smutne biedaki,
z czwartku – los nie byle jaki,
z piątku – miłe i hojne,
z soboty będzie życie znojne,
a kto się narodził w sabatu godziny,
ten będzie uczynny, zręczny i urodziwy.


Przeczytaj koniecznie:

Zabobony ciążowe czyli czego powinny unikać kobiety w ciąży według przesądów

Czarny kot i biedronka, czyli przesądy zwierzęce

Często bohaterami przesądów są zwierzęta. Choćby wspominając o znanym już wszystkim czarnym kocie. Warto zapoznać się z innymi gatunkami.

I tak biedronka z siedmioma kropkami przynosi szczęście, tak samo jak ząb borsuka (szczególnie w grach karcianych).
Wiele osób narzeka na gołębie, a tymczasem są zwiastunem szczęścia jeśli przeleci ich nad głową 12.
Co dziwne, jeśli zobaczysz 3 lecące razem łabędzie to zapowiedź nadchodzącej katastrofy!
Największym szczęściem będzie jeśli zobaczysz jednocześnie białego konia, kominiarza i księdza!
Nie należy być zniesmaczonym, gdy mucha pojawi się w Twojej szklance, bo jest ona zapowiedzią bogactwa.
Jeśli Twoim pupilem jest pies to warto go czasem poobserwować. Jeśli się długo drapie lub je trawę zapowiada tym samym deszcz, jeśli zaczyna wyć to zapowiada chorobę.

Uwaga! Pocałowanie żaby wcale nie sprawi, że zmieni się w księcia, ale dzięki temu możesz pozbyć się spierzchniętych i popękanych warg!

Przesądy świąteczne

Przed Świętami Bożego Narodzenia dobrze jest uzmysłowić sobie, co oznaczają ozdoby choinkowe. Bombki i lampioniki chronią dom przed złymi mocami, odwracają także ludzką nieżyczliwość od domowników. Łańcuchy wzmacniają rodzinne więzy i strzegą domu przed głodem i kłopotami. Gwiazda pomaga w powrocie do domu członkom rodziny, którzy mieszkają w dalekich stronach. Aniołki to roznosiciele radosnych nowin i opiekunowie domu. Dzwoneczki i ozdoby w kształcie instrumentów muzycznych przyciągają dobre moce i odstraszają złe. Jabłka to symbol zdrowia i urody, ale są również pożywieniem dla wigilijnych duchów i dusz, które muszą pokutować na ziemi.

Przesądy, wiadomo są stare jak świat i od zawsze towarzyszyły ludziom w ich codziennym życiu. Współcześnie większość z nich może wydawać nam się absurdalna, wręcz śmieszna. Uparcie również twierdzimy, że nie jesteśmy przesądni. Ale pomyśl. Czy czasem ostatnio, odruchowo nie odpukałeś w niemalowane drewno?

 

Na podstawie książki Przesądy Izabeli Podlaskiej i Miłosławy Krogulskiej

Agnieszka Leszczyńska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ