Zupa chrzanowa to popularna potrawa wielkanocna. Gotowana jest na ogół na żeberkach i podawana razem z jajkami ugotowanymi na twardo oraz białą kiełbasą.
Zupa chrzanowa – lista składników
Zupa chrzanowa – składniki niezbędne do jej przygotowania:
-łyżka masła,
-jedna cebula,
-ząbek czosnku,
-200 gram wędzonych żeberek bądź wędzonych kości wieprzowych,
-4-5 ziemniaków,
-1,5 litra bulionu warzywnego,
-kilka surowych białych kiełbas,
-łyżka suszonego majeranku,
-100 ml kwaśnej śmietany,
-2 łyżeczki chrzanu.
Do podania: szczypiorek oraz jajka ugotowane na twardo.
Zupa chrzanowa – przepis jak ją przyrządzić krok po kroku
1.Należy przygotować garnek z grubym dnem i zeszklić w nim na maśle pokrojoną wcześniej w drobną kostkę cebulę. Potem do całości należy dodać starty czosnek, a następnie całość wymieszać i chwilę podsmażyć, często mieszając.
2.Do podsmażonych składników trzeba wlać gorący bulion, a następnie dodać wędzone żeberka lub kości wieprzowe i zagotować.
3.Potem do garnka należy wrzucić pokrojone i obrane wcześniej ziemniaki. Do bulionu powinna także trafić opłukana pod bieżącą wodą biała kiełbasa (w całości) i suszony majeranek
4.Całość trzeba doprawić do smaku solą i pieprzem, a następnie zmniejszyć ogień i gotować przez około 20 minut pod przykryciem na małym ogniu. Gotowanie powinno trwać do momentu, aż ziemniaki nie zrobią się miękkie
5.Na samym końcu do zupy dodaje się chrzan i po zagotowaniu odstawia się ją z ognia
6.Zupę trzeba również zaprawić kwaśną śmietaną, ale stopniowo. Wcześniej warto rozcieńczyć ją kilkoma łyżkami zupy
7.Przygotowaną w ten sposób zupę chrzanową podaje się z ugotowanymi na twardo jajkami. Można ją też posypać świeżym, siekanym szczypiorkiem
Zupa chrzanowa nie tylko na Wielkanoc
Zupa chrzanowa najczęściej jedzona jest w okolicy świąt Wielkanocnych, które nieodłącznie kojarzą się z jajkami oraz chrzanem. Podaje się ją z ugotowaną białą kiełbasą. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę rozgrzewającą i smaczną zupę przygotowywać również w ciągu roku.
Daria 12 lipca, 2018
Chrzan chzanowi nie równy – po wielu próbach i testach wybieram zawsze albo ten domowy, z ogrodu babci albo ten od Krakusa w słoiczku z wyczuwalnymi wiórkami chrzanu.