Saturday, April 13, 2024
Home / Ludzie  / Prawdziwe historie  / Mam ochotę go udusić we śnie, ale kto mi wtedy kupi tampony?

Mam ochotę go udusić we śnie, ale kto mi wtedy kupi tampony?

Mąż lub partner wydziela ci pieniądze i kontroluje twoje wydatki? Sprawdź czy nie jesteś ofiara przemocy domowej

przemoc ekonomiczna

Mąż kontroluje wydziela ci jedzenie i pieniądze. Czy to jest przemoc? Fot. Adobe Stock

Przemoc ekonomiczna jest formą przemocy domowej, w której jedna osoba wykorzystuje kontrolę nad finansami, zasobami i środkami utrzymania drugiej osoby w celu uzyskania kontroli, władzy i podporządkowania.

Polega na ograniczaniu czy uniemożliwianiu ofierze dostępu do środków materialnych, niezależności finansowej i możliwości podejmowania decyzji dotyczących własnego życia. Przemoc ekonomiczna może przybierać wiele różnych form, takich jak:

1. Kontrola finansów

Osoba przemocowa ogranicza dostęp ofiary do pieniędzy, kontroluje dochody, wydatki i rachunki, co uniemożliwia osobie poddawanej przemocy samodzielne zarządzanie finansami.

2. Ograniczanie zatrudnienia

Sprawca może uniemożliwiać ofierze podjęcie lub utrzymanie pracy, sabotować jej wysiłki zawodowe. Może też zabraniać ofierze kontynuowania nauki lub rozwijania swoich umiejętności zawodowych.

3. Uzależnienie finansowe

Osoba przemocowa może celowo wpędzać ofiarę w długi, uzależniać ją od siebie finansowo lub uniemożliwiać jej samodzielne zarabianie.

Przemoc ekonomiczna ma na celu kontrolowanie i dominację nad ofiarą, sprawianie, że czuje się bezradna i zależna od sprawcy. Może powodować poważne konsekwencje dla ofiary, takie jak trudności w spełnianiu podstawowych potrzeb, ubóstwo, izolacja społeczna i utrata niezależności. Ważne jest, aby uznać przemoc ekonomiczną jako formę przemocy domowej i zapewnić ofiarom wsparcie, ochronę i dostęp do odpowiednich usług, takich jak poradnictwo, schronienie i pomoc prawna.

Może Cię zainteresuje:
Niezła z ciebie dupa – przemoc seksualna i jej skutki

Przykłady kobiet, wobec których stosowana jest przemoc ekonomiczna:
Mąż Ani nie chciał, aby pracowała. Wszystko było dobrze, dopóki nie zaczął kontrolować każdego jej wydatku

Potrafił przeliczyć jogurty w lodówce i zorientować się, że „ukradłam” jeden kubek dzieciom.

Beata jest chora i uzależniona finansowo od partnera:

Muszę się o wszystko prosić i tak już się przyzwyczaiłam. Mam ochotę go udusić we śnie, ale kto mi wtedy kupi tampony?

Artykuł pokazujący 3 historie kobiet, które doświadczyły/doświadczają przemocy ekonomicznej, znajdziecie w Onecie TUTAJ:

https://www.onet.pl/styl-zycia/miasto-kobiet/potrafil-przeliczyc-jogurty-i-zorientowac-sie-ze-zjadlam-jeden/cxdztth,30bc1058

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Magdalena 10 grudnia, 2022

    Pocmoktać, balenciagi, zarobas – czytając artykuł sprawdziłam znaczenie tych słów. Z jednej strony poznanie nowego słownictwa to wartość, z drugiej – mam mieszane uczucia,,, Chyba jednak ich nie włączę do mojego słownika, może z powodu wieku… Rozumiem, że w środowisku autorki te słowa funkcjonują w języku mówionym, rzeczą dyskusyjną jest, czy w artykule na poważny temat powinny się znaleźć. Trochę tej powagi tekstowi odejmują.
    Też byłam poddawana szantażowi ekonomicznemu, wyrwanie się z niego kosztowało mnie bardzo dużo odwagi, determinacji i czasu. Kobiety, bądźmy samodzielne finansowo, nie pozwalajmy się zniewalać.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ