Friday, September 20, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Przebarwienia

Przebarwienia

Przebarwienia na twarzy są problemem wielu kobiet, a ich leczenie jest uciążliwe. Optymistyczna wiadomość jest taka, że istnieją skuteczne metody walki z tymi nieestetycznymi, ciemnymi plamami na skórze. Trzeba tylko trafić do odpowiedniego lekarza i

przebarwienia_marek_wasiluk

przebarwienia_marek_wasiluk

Dr Marek Wasiluk /fot. arch. własne

Dr Marek Wasiluk /fot. arch. własne

Przebarwienia na twarzy są problemem wielu kobiet, a ich leczenie jest uciążliwe. Optymistyczna wiadomość jest taka, że istnieją skuteczne metody walki z tymi nieestetycznymi, ciemnymi plamami na skórze. Trzeba tylko trafić do odpowiedniego lekarza i uzbroić się w cierpliwość.

Słońce czy hormony?

W leczeniu przebarwień najważniejsza jest diagnostyka. Błędy popełnione na tym etapie skutkują nieefektywnością zabiegów albo, niestety, pogorszeniem stanu pacjentów. Aby skutecznie dobrać metodę leczenia konieczne jest zdiagnozowanie, jak głęboko jest umiejscowione przebarwienie (w naskórku czy w skórze właściwej?) oraz jakie jest jego pochodzenia (zewnątrzpochodne, czyli nabyte wskutek promieniowania UV, czy wewnątrzpochodne, czyli np. hormonalne?).

Przebarwienia, których przyczyną jest nadmierna ekspozycja na słońce są łatwiejsze do usunięcia. Gorzej ze zmianami wewnątrzpochodnymi, bo są na ogół głębiej położone, mają tendencję do nawracania i najczęściej są efektem współwystępowania wielu niekorzystnych czynników. Przykładowo, zmianom hormonalnym towarzyszą często zmiany naczyniowe. Na przebarwienia wewnątrzpochodne narażone są kobiety, które cierpią na nadczynność tarczycy, zażywają tabletki antykoncepcyjne, są w ciąży (powszechna jest wtedy tzw. melazma).

Do diagnozy potrzebna jest specjalna lampa, która pozwala ocenić, jak głęboko umiejscowione jest przebarwienie. W Triclinium dysponuję dodatkową lampą sprzężoną z programem komputerowym, analizującym bardzo dokładnie obserwowaną zmianę. Oprócz głębokości sprawdza się kształt przebarwień oraz czy nie towarzyszą im zmiany naczyniowe.

Przebarwienia / fot. Fotolia

Przebarwienia / fot. Fotolia

Grzech niedopasowania

Wśród metod usuwania przebarwień są (podaję w kolejności od najskuteczniejszych): lasery, pilingi, IPL, kremy. Najczęściej popełniane błędy w leczeniu przebarwień (poza oczywiście złą diagnozą) to nietrafne dobranie narzędzi do problemu i złe dobranie parametrów urządzeń (za słabe lub za mocne). Przykład źle dobranych narzędzi to np. usuwanie głębokich przebarwień urządzeniem IPL. Ktoś, kto to robi, albo nie ma wiedzy, albo nie ma innego urządzenia, a chce zatrzymać pacjenta. IPL bowiem działa bardzo płytko i z mniejszą mocą w porównaniu z laserem. Ponieważ w IPL występuje szerszy zakres fal (w laserze tylko fala o konkretnej jednej długości) nie można stosować dużej mocy, bo doszłoby do poparzeń.

Innego rodzaju błędem jest złe dobranie parametrów, czyli wykonanie zabiegu zbyt słabo (czyli całkowicie nieskutecznie) lub zbyt mocno. Obserwuję tendencję, żeby usunąć przebarwienie jak najszybciej, najlepiej jednym zabiegiem. Jest to zła strategia. Przebarwienie może w pierwszym momencie zniknąć, ale organizm doznaje zbyt mocnego szoku i broni się, następuje stymulacja komórek w głębszych warstwach skóry i przebarwienie może wrócić ze zdwojoną mocą. Na jeden, dwa mocne zabiegi laserowe można sobie pozwolić tylko w przypadku niewielkich powierzchni (np. piegi, plamki starcze). W innych przypadkach konieczne jest 5-10, a bywa nawet, że 15 zabiegów. Należy laserem delikatnie drażnić skórę, tak, aby nie było terapii szokowej, dzięki temu leczenie będzie nie tylko skuteczne, ale i trwałe.

Bromkowo-miedziowa rewolucja

Zdecydowanie najskuteczniejszy do usuwania przebarwień jest laser bromkowo-miedziowy. Bardzo rzadko spotykany w gabinetach, jest to bowiem urządzenie niezwykle skomplikowane technologicznie i w związku z tym drogie. Jego wyjątkowość polega na tym, że w jednym impulsie aplikuje dwie długości fal (standardowy laser ma tylko jedną długość fali). Dzięki temu można nim działać zarówno na przebarwienia, jak i na naczynka (co jest niezbędne przy poważnych przebarwieniach połączonych ze zmianami naczyniowymi). Laser bromkowo miedziowy łączę czasem z laserem Q-swich, gdy mam do czynienia w wyjątkowo głębokimi zmianami. W przypadku trudnych, rozległych przebarwień niezbędne jest włączenie do leczenia preparatów kosmetycznych (np. na bazie hydrochinonu) do stosowania przed, w trakcie i po terapii laserowej.

Laser czy piling?

Wielu pacjentów pyta, co lepsze: laser czy pilingi chemiczne? Pilingi chemiczne (np. TCA) są efektywne, jednak nie są tak bezpieczne i aż tak skuteczne jak laser. Poza tym pilingi leczą objawy, a nie przyczyny. Ich działanie można porównać do rozpuszczenia barwnika. Tymczasem laser nie tylko usuwa przebarwienie, ale też wpływa biostymulująco na melanocyty przez co albo je likwiduje albo reguluje ich nadreaktywność będącą przyczyną powstawiania przebarwień.

Marek Wasiluk

Zapraszam na mój blog Medycyna estetyczna bez tajemnic www.marekwasiluk.pl

Klinika Zdrowia TRICLINIUM, Warszawa, al. Edukacji Narodowej 47, lokal 13 (200 m od metra Natolin) tel. 22 403 40 34, 794 375 715, fax 22 403 50 35, www.triclinium.pl, recepcja@triclinium.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ