Saturday, December 7, 2024
Home / PARTNER MK  / Przebarwienia – niechciane pamiątki z wakacji

Przebarwienia – niechciane pamiątki z wakacji

Wśród pamiątek z wakacji trafiają się też niechciane takie jak przebarwienia skóry. Warto dowiedzieć się jak powstają, co je wywołuje, jaki mamy wpływ na ich tworzenie, jak możemy im przeciwdziałać i jak je zwalczać. Jakie

Polska marka CHANTARELLE specjalizuje się w zabiegach odmładzających i redukujących przebarwienia / fot. adamkontor / Pixabay

Polska marka CHANTARELLE specjalizuje się w zabiegach odmładzających i redukujących przebarwienia / fot. adamkontor / Pixabay

Wśród pamiątek z wakacji trafiają się też niechciane takie jak przebarwienia skóry. Warto dowiedzieć się jak powstają, co je wywołuje, jaki mamy wpływ na ich tworzenie, jak możemy im przeciwdziałać i jak je zwalczać. Jakie są najbardziej skuteczne zabiegi w gabinecie kosmetycznym i kosmetyki do pielęgnacji domowej?

 

Czy największym problemem Twojej skóry są właśnie przebarwienia? Czy zauważasz ich więcej po upalnym lecie? Prawdopodobnie jesteś kobietą o jasnej cerze z fototypem I lub II. Jednakże przebarwienia występują też u ludzi o ciemnej karnacji i mają wiele przyczyn, m.in.: podłoże genetyczne, skłonność do stanów zapalnych skóry, nadmierne opalanie, alergie na wybrane składniki kosmetyków, zaburzenia hormonalne i zaburzenia związane z upływem czasu i starzeniem chronologicznym.

 

Na początek warto poznać kilka definicji, jakie przybliżą nam proces powstawiania pigmentów w skórze. Za jej koloryt odpowiada melanina, czyli barwnik, który jest produkowany przez komórki skóry – melanocyty. Melanina może być żółtoczerwona lub złotobrązowa, a u każdej osoby występuje w różnych proporcjach, np. skóra, która pod wpływem słońca szybko czerwienieje zawiera więcej barwników żółtoczerwonych. Produkcja melanocytów jest nadzorowana przez hormony, głównie przez pobudzającą wytwarzanie pigmentu i przyspieszającą opaleniznę – melanotropinę. Hormon ten oddziałuje na aminokwas tyrozynę, który w wyniku reakcji z enzymem tyrozynazyną przekształca się właśnie w melaninę. Proces przekształcania się tyrozyny w melaninę nosi nazwę melanogenezy i zachodzi pod wpływem wybranego bodźca, np. promieniowania słonecznego.

 

Wśród pamiątek z wakacji trafiają się też niechciane takie jak przebarwienia skóry.

Wśród pamiątek z wakacji trafiają się też niechciane takie jak przebarwienia skóry / fot. materiały prasowe

 

Jeżeli proces melanogenezy zachodzący w danym miejscu skóry zostanie zwiększony (np. przez zwiększenie produkcji melanocytów lub przyspieszenia samego procesu melanogenezy) to nagromadzenie barwników melaniny będzie w tym miejscu większe niż w otaczających go innych komórkach skóry. Ten obszar skóry nazywamy właśnie przebarwieniem (hiperpigmentacją). Jeżeli zaś produkcja melaniny będzie zdecydowanie mniejsza na danym fragmencie skóry – stanie się on dużo jaśniejszy niż jego otoczenie, a to zjawisko nazywamy odbarwieniem (hipopigmentacją). Wiąże się to z niektórymi chorobami skóry, jak bielactwo nabyte, czy albinizm obejmujący hiperpigmentacją całą powierzchnię ciała.

 

Przebarwienia skóry mają postać plam o zabarwieniu jasnobrunatnym, brązowym lub nawet czarnym, o różnej wielkości i kształcie. Dzielimy je na powierzchniowe – ulokowane w naskórku i głębokie – obejmujące skórę właściwą. Mogą powstawać w różnych miejscach ciała, ale najczęściej tworzą się na powierzchni skóry odsłoniętej i narażonej na promieniowanie słoneczne.

 

Rodzaje przebarwień

• PIEGI (ephelides) – małe plamki (1-5 mm) jasno- lub ciemnobrunatne, które mogą się ze sobą zlewać i tworzyć większe obszary przebarwienia. Zwykle są liczne i występują na twarzy, dekolcie, grzbietach rąk, przedramieniu, plecach i klatce piersiowej. Pod wpływem słońca stają się bardziej widoczne, ale mają też tendencję do ustępowania wraz z wiekiem. Najczęściej dotyczą osób młodych, jasno- lub rudowłosych i o jasnej karnacji (fototyp I). Ich właściciele są bardziej narażeni oparzenia słoneczne i często pragną je usnąć ze względów estetycznych. Bardzo trudno je trwale usunąć, najczęściej stosuje się zabiegi złuszczające i wybielające, ważna jest również ochrona skóry przed słońcem kremami z wysokim faktorem.

 

• PRZEBARWIENIA SŁONECZNE – są zazwyczaj koloru jasno lub ciemnobrązowego i występują najczęściej na twarzy, dekolcie i ramionach. Powstają po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne (często po poparzeniach) lub w solarium. Latem i wczesną jesienią stają się ciemniejsze i przez to bardziej widoczne. U osób z tendencją do takich przebarwień konieczne jest, niezależnie od pory roku, stosowanie kremów z wysokimi filtrem, minimum SPF20 UVA/UVB.

 

• PRZEBARWIENIA WSKUTEK FOTOALERGII – czyli stosowania niektórych preparatów kosmetycznych i perfum, które zawierają alkohol lub substancje fotouczulające. Mogą pojawić się także po zażyciu niektórych leków i ziół (zwłaszcza dziurawca). Maja postać nieregularnych brązowo-fioletowych plam i występują zazwyczaj na twarzy, szyi i górnej części klatki piersiowej. Wcześniej na tych obszarach skóry często występuje przejściowy stan zapalny. Należy bezzwłocznie przerwać stosowanie szkodliwego kosmetyku oraz zapewnić skórze maksymalną ochronę przed promieniami UVA/UVB.

 

PRZEBARWIENIA POZAPALNE – pojawiają się w miejscu stanu zapalnego, m.in. przy skórze skłonnej do wyprysków i z problemem trądziku pospolitego i dorosłych, ale także z problemem łuszczycy, ospy wietrznej. Są skutkiem zwiększonej produkcji pigmentu przez zwiększoną aktywność melanocytów. Często samoistnie zanikają po krótszym lub dłuższym okresie. Dla rozjaśnienia przebarwień tego typu oraz ukojenia skóry po wystąpieniu stanu zapalnego zalecane są odpowiednie preparaty do pielęgnacji domowej.

 

• OSTUDA (melasma) – występuje w postaci nieregularnych, żółtobrązowych plam, najczęściej u ludzi o ciemnej karnacji. Ostuda lokalizuje się głownie na skórze twarzy. Jej przyczynami może być zachwianie równowagi hormonalnej: w okresie ciąży (II i III trymestr), przy chorobach tarczycy, wątroby (plamy wątrobowe), nadnerczy, w okresie stosowania doustnej antykoncepcji lub innych leków hormonalnych, np. w okresie menopauzy. Ostuda może też być skutkiem reakcji fotoalergicznej, jaka ma miejsce po wystawianiu skóry na promieniowanie UV i aplikacji fotoczułych kosmetyków lub leków. Objawy ostudy zwykle nasilają się pod wpływem kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Leczenie dobiera się w zależności od tego czy przebarwienia obejmują naskórek, czy też sięgają skóry właściwej, a przede wszystkim po ustaleniu, co jest głównym czynnikiem wywołującym ostudę.

 

• PLAMY SOCZEWICOWATE (lentigines) – mają postać okrągłych, żółtobrunatnych plam, jakie pod wpływem słońca ciemnieją i stają się liczniejsze. Są podobne do piegów, ale o znacznie większym rozmiarze. Pokrywają głównie twarz, dekolt i dłonie, ale mogą też zaatakować ramiona, brzuch, plecy i nogi. Występują najczęściej u ludzi w podeszłym wieku i nazywane są plamami soczewicowatymi starczymi. Jeżeli ich główną przyczyną jest długoczasowe wystawianie niechronionej skóry na promieniowanie słoneczne określa się je jako plamy soczewicowate słoneczne. Zalecane leczenie to najczęściej zabiegi rozjaśniające (krioterapia, laser) i stosowanie preparatów rozjaśniających podczas pielęgnacji domowej.

 

 

Wśród pamiątek z wakacji trafiają się też niechciane takie jak przebarwienia skóry.

Wśród pamiątek z wakacji trafiają się też niechciane takie jak przebarwienia skóry / fot. materiały prasowe

 

 

Zabiegi i dermokosmetyki

Polska marka CHANTARELLE specjalizuje się w zabiegach odmładzających i redukujących przebarwienia. Prezentujemy te, które najszybciej i najskuteczniej zadziałają na te niechciane pamiątki z wakacji jak przebarwienia i objawy fotostarzenia.

 

Zabieg AGEMELAN HOLISTIC – innowacyjny dermoprogram dla skóry z fototypem I–IV dla redukcji zmian pigmentacyjnych – przebarwień i nierównego kolorytu skóry, odnowę szlaków enzymatycznych.

 

Zabieg C’MODULAR AGE z stabilnymi postaciami witaminy C (MAP, SAP, AA), nowoczesnymi składnikami wybielającymi i antyoksydacyjnymi.

 

LASEROWE ZABIEGI FOTODYNAMICZNE – LLLT LASER PDT:
• PLATINUM PEEL & CURE zabieg MELANER 46% pH 3.0 dla skóry z przebarwieniami
• PDT BLACK ESSENTIAL intensywny zabieg MELA-IONIC 48% do redukcji przebarwień

 

Zabiegi MEZOTERAPII BEZIGŁOWEJ:
• zabieg wybielający, przeciwstarzeniowy z Hexylrezorcinolem i złuszczaniem jonowym
• zabieg z witaminą C 18%, odmładzający, rozjaśniający przebarwienia

 

PEELINGI CHEMICZNE z kwasami – zalecane jesienią i wiosną:
• dla skóry dojrzałej ze zmarszczkami i przebarwieniami: kwas pirogronowy, kwas kojowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas cytrynowy
• dla skóry wrażliwej: kwas azelainowy, kwas laktobionowy i kwas ferulowy.

 

 

chantarelle

Chantarelle / fot. materiały prasowe

 

W czasie wakacyjnych podróży jedną z ważniejszych zasad jest uniknie opalania oraz ochrona słoneczna skóry pod kapeluszem i kremem z filtrem UV na przykład z linii AGEMELAN HOLISTIC lub C’MODULAR AGE.

 

Więcej informacji o kosmetykach CHANTARELLE na www.chantarelle.pl

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Azira Torbor 10 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] There you can find 66601 additional Info to that Topic: miastokobiet.pl/przebarwienia-niechciane-pamiatki-z-wakacji/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ