Saturday, April 20, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Rozbiegana niedziela w Krakowie

Rozbiegana niedziela w Krakowie

Ponad cztery i pół tysiąca biegaczy w każdym wieku opanowało w niedzielę krakowski Rynek. Biegali najmłodsi i seniorzy. Przedszkolaki, szkoły, rodziny, zawodowcy oraz gwiazdy mediów i polityki. Za nami już szósta edycja biegu ProTouch Cracovia

Pro Touch Cracovia Interrun 2013

Pro Touch Cracovia Interrun 2013 / fot. materiał prasowy

Ponad cztery i pół tysiąca biegaczy w każdym wieku opanowało w niedzielę krakowski Rynek. Biegali najmłodsi i seniorzy. Przedszkolaki, szkoły, rodziny, zawodowcy oraz gwiazdy mediów i polityki. Za nami już szósta edycja biegu ProTouch Cracovia Interrun.

Pro Touch Cracovia Interrun 2013

Pro Touch Cracovia Interrun 2013 / fot. materiał prasowy

Sympatycy biegania zaczęli gromadzić się na krakowskim Rynku Głównym już przed godziną 9. To właśnie tutaj zorganizowane było biuro zawodów i to stąd zawodnicy rozpoczynali bieg. Jako pierwsi do rywalizacji stanęli najmłodsi. Trzystu przedszkolaków z ogromnym zaangażowaniem pokonało 100-metrowy dystans. Największa atrakcją dla najmłodszych biegaczy okazały się medale, które otrzymali na mecie. Choć dla większości maluchów były to pierwsze tego typu zawody w życiu, to entuzjazm i radość na twarzach pozwala mieć nadzieję, że najmłodsze pokolenie biegaczy już wkrótce stanie się poważną konkurencją dla starszych. Nie gorzej wypadły dzieci i młodzież szkolna. 1750 młodych zawodników stoczyło zaciętą walkę w biegu na 1,2 km. W tym roku uczniowie również rywalizowali między sobą nie tylko indywidualnie, lecz także międzyszkolnie. Na szkołę, która zgłosiła do zawodów najwięcej zawodników, czekały specjalne nagrody w postaci kart podarunkowych na sprzęt sportowy w sklepach INTERSPORT. Okazało się, że najliczniejszym gronem biegaczy wśród krakowskich szkół może poszczycić się Szkoła Podstawowa nr 89. Nagrodzona została również Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek nr 159, która do udziału w zawodach zgłosiła największy odsetek wszystkich swoich uczniów. Wszyscy uczestnicy biegu dla szkół otrzymali również darmowe pakiety startowe oraz medale na mecie.

Zawsze chętnie wspieram takie inicjatywy jak Interrun, gdyż każda forma ruchu, nawet zwykły spacer, jest zbawienna dla naszego organizmu, a przede wszystkim dla serca – powiedział profesor Jerzy Sadowski, znany krakowski kardiochirurg i propagator zdrowego trybu życia, który również pojawił się na krakowskim Rynku. – Najbardziej cieszy fakt, iż do biegania zachęcani są już najmłodsi, którzy tak licznie wzięli udział w swoich biegach. Mam nadzieję, iż już na stałe zaszczepiliśmy w nich kulturę uprawiania sportu – dodawał profesor Sadowski.

W samo południe swoją rywalizację na dystansie 5 i 10 km rozpoczęli dorośli oraz całe rodziny, w ramach Biegu Rodzinnego. Linię startu przekroczyło 2500 biegaczy. Na uwagę zasługuje fakt, że w biegu dla dorosłych odnotowano porównywalny udział kobiet i mężczyzn. Najpierw Plantami dookoła starego miasta wszyscy uczestnicy biegli razem, by następnie rozdzielić się pod Wawelem, na końcu ul. Bernardyńskiej. Wybierający krótszą trasę obiegali Wawel i następnie Plantami docierali do ul. Floriańskiej – ostatniej prostej przed metą na Rynku Głównym. Wybierający trasę 10-kilometrową, której w tym roku przyznany został atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, kontynuowali swój bieg Bulwarami Wiślanymi w stronę Kazimierza. Zawracali na wysokości mostu Powstańców Śląskich i ponownie Bulwarami docierali pod Wawel, by stamtąd Plantami kierować się już w stronę mety. Na mecie każdy biegacz otrzymał medal oraz wodę i krakowski precel.

Pro Touch Cracovia Interrun 2013

Pro Touch Cracovia Interrun 2013 / fot. materiał prasowy

Podczas uroczystego wręczania nagród, zwycięzcy tak oceniali zawody i swoje występy. – Wspaniała impreza, jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam wziąć w niej udział. Pierwsze miejsce dedykuję oczywiście swojej mamie, bo w końcu dziś Dzień Mamy – mówiła Iwona Lewandowska, zdobywczyni I-ego miejsca wśród kobiet. Bogdan Semenowicz, zwycięzca w klasyfikacji generalnej mężczyzn, deklarował swoją sympatię dla Krakowa. – Drugi raz jestem w tym mieście, drugi raz biegnę i wygrywam w Interrun… Chyba muszę tu przyjeżdżać częściej!

Wśród uczestników zawodów dało się zauważyć również sporo znanych twarzy. Wśród nich m.in. aktora i posła Jerzego Fedorowicza, który nie krył swojego entuzjazmu. – Przed chwilą biegały moje wnuki i wszystkie dostały medale, jestem bardzo z nich dumny! Ja za chwilę pobiegnę już po raz szósty i choć dziś pewnie bardziej będzie to przypominało dreptanie niż bieg, to naprawdę nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze, żeby tu w ogóle być, żeby uczestniczyć w tym wydarzeniu i odczuwać świetną, pozytywną energię, która jest tutaj wszechobecna.

Na linii startu stanęła także Jagna Marczułajtis z córką Jagodą. – Biegniemy dziś wspólnie w biegu na 5 km – mówiła sportsmanka i posłanka. – Zobaczymy, jak nam to wyjdzie, ale przecież nie czas jest najważniejszy! Liczy się świetna zabawa, a tej jest tutaj aż w nadmiarze!

Organizatorzy nie kryli satysfakcji z powodu rosnącej popularności zawodów, zarówno wśród Krakowian, jak i osób spoza miasta. – To wspaniałe, że z każdym rokiem jest nas coraz więcej – mówił Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, który dawał uczestnikom znak do startu. – Jestem przekonany, że ta tendencja będzie się utrzymywać, i że w ten sposób przyczynimy się do tego, że Kraków zyska wkrótce miano najbardziej rozbieganego miasta Polski!

Przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa wtórował Artur Mikołajko, prezes firmy INTERSPORT. – Polacy stają się narodem coraz bardziej wysportowanym, a aktywny tryb życia już dawno przestał być wyłącznie domeną pasjonatów czy zawodowców. Dziś w dobrym tonie jest żyć zdrowo, a sport jest tego nieodłącznym elementem. Bieganie jest najprostszym, jak i najtańszym rozwiązaniem, dlatego ono również staje się coraz popularniejsze. Jestem przekonany, uczestnicy Interrunu udowodnią to również w przyszłym roku.

Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ