Tuesday, April 22, 2025
Home / Styl życia  / Dom  / Ogród  / Prosty sposób na oczko wodne w ogrodzie

Prosty sposób na oczko wodne w ogrodzie

Taki ogród jest bliższy naturze

Oczko wodne

fot. whitetiger.pl

Oczko wodne w przydomowym ogrodzie lub na działce to rzecz nie do przecenienia. Obecność większego zbiornika nie tylko poprawia mikroklimat, obniżając temperaturę i zwiększając wilgotność powietrza, ale jeszcze ma korzystny wpływ na bioróżnorodność. Woda przyciąga bowiem rozmaite gatunki stworzeń. Jej bliskość kochają płazy: traszki i żaby, które w sezonie godowym dają przepiękne koncerty. To także ostoja dla innych kręgowców, w tym ptaków, które chętnie gromadzą się wokół zbiorników by się napić i ochłodzić, a także ssaków ‒ zarówno tych domowych, jak i dzikich, np. jeży oraz ryjówek. Oczka wodne w ogrodzie to także bezpieczna przystań dla wielu rodzajów bezkręgowców: zwinnych ważek, pięknych motyli czy pracowitych pszczół. Wszystkie one czerpią niezliczone korzyści z przebywania w obrębie przydomowego oczka wodnego. Obserwowanie ich to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika przyrody!

 

Oczko wodne to same korzyści

Ale oczko wodne to wielkie korzyści nie tylko dla zwierząt. Także człowiek zyskuje przecież na przebywaniu nad wodą. Jej szum uspokaja, a nad jej powierzchnią panuje niższa temperatura i większa wilgotność, co jest szczególnie ważne w obliczu coraz bardziej upalnych sezonów letnich. Niewiele jest chwil przyjemniejszych od tych, gdy w upalny letni dzień siada się z ulubioną lekturą nad oczkiem, a chłód bijący znad wody niesie wytchnienie i odprężenie.

 

Także ogrodnicy docenią korzyści, jakie niesie ze sobą założenie w ogrodzie oczka wodnego. Zwiększona wilgoć powietrza i podłoża wokół zbiornika pozwala na uprawę roślin, których hodowla w innym przypadku mogłaby się nie udać lub być problematyczna. Oprócz tego, oczko wodne może stanowić rezerwuar wody do podlewania roślin i stanowić element tak zwanej „małej retencji”, czyli systemu zatrzymywania wody opadowej w okolicy. A dla tych, których pasjonuje architektura krajobrazu, oczko w ogrodzie otwiera wręcz niezliczone możliwości uwolnienia aranżacyjnej kreatywności!

 

Niestety, założenie własnego oczka wodnego często kojarzone jest z koniecznością przeprowadzenia bardzo uciążliwych i skomplikowanych prac ziemnych. Konieczne jest uprzednie wykonanie projektu, z uwzględnieniem warunków glebowych. Potem – najczęściej przy użyciu ciężkiego sprzętu, należy wykonać wykop, wyłożyć go specjalistyczną folią, zainstalować wyposażenie technicznego i wreszcie – wypełnić wodą. Jest to zadanie trudne do wykonania samodzielnie i lepiej jest powierzyć je wyspecjalizowanej firmie. Niestety to kosztuje i to niemało. Problematyczne bywa również późniejsze prowadzenie dużego stawu lub oczka wodnego. Na forach internetowych aż roi się od zapytań o sposoby walki z glonami, metody uzyskania krystalicznie czystej wody, czy problemy z chorobami ryb. Problemy te bywają często trudne i kosztowne do rozwiązania.

 

Tymczasem skojarzenie, że akwen wodny to spory kłopot jest prawdziwe, ale tylko w przypadku dużych zbiorników, o pojemności wielu tysięcy litrów i kilku metrach głębokości. A przecież oczko wodne wcale nie musi być aż tak wielkie, by można było doświadczyć jego dobroczynnego wpływu na nas i otaczającą je naturę. Do pełni szczęścia wystarczy nawet niewielki stawik, którego założenie i prowadzenie jest o wiele łatwiejsze, a który daje równie wielką satysfakcję. Obecnie metoda zakładania małych oczek przy domu lub na działce jest banalnie prosta i nie wymaga angażowania zewnętrznych podwykonawców. Całość prac można wykonać własnym nakładem.

 

Wszystko za sprawą niecek, czyli prefabrykowanych, wykonanych z mocnego tworzywa sztucznego form do oczka wodnego, które – podobnie jak wszystko do oczka wodnego – można kupić w sklepie Trzmiel https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne. W handlu dostępne są różne kształty i wielkości niecek – niewielkie, o pojemności 150 l i duże, których rozmiary sięgają do 1000 l. Tak więc każdy, kto ma chęć na posiadanie własnego oczka wodnego może je mieć, niezależnie od wielkości ogrodu, dostępności miejsca oraz budżetu!

oczko plastikowe

fot. materiał Partnera

Plastikowe formy do oczka wodnego mają wiele zalet

Jedną z nich jest to, że ich projektanci zatroszczyli się o to, by były one odpowiednio wyprofilowane. Oznacza to, posiadają one specjalne, umieszczone na różnych głębokościach półki, na których można ustawić doniczki z roślinami. Dzięki temu można stworzyć idealne warunki do hodowli roślin wodnych, które wymagają wody o różnej głębokości. Niecki posiadają także wygodną strefę bagienną, czyli zawsze wilgotny, stale zalewany przez wodę obszar, który po uzupełnieniu podłożem stanowi doskonałe stanowisko dla roślin bagiennych i przybrzeżnych. Kosaćce, znane także jako irysy, pałki wodne, kaczeńce, czy nawet przepiękne lilie – to tylko kilka typów roślin, które można z powodzeniem hodować w przydomowym oczku wodnym. Je także znajdziesz w internetowym sklepie Trzmiela pod adresem trzmiel.com.pl/oczko-wodne, a także w Salonie stacjonarnym, mieszczącym się we Wrocławiu, przy ul. Rogowskiej 147.

Kolejną zaletą plastikowych niecek jest to, że są niesamowicie wytrzymałe

Polietylen, czyli tworzywo sztuczne, z którego są wykonane, jest gruby. Nie ma zatem ryzyka, że oczko zostanie przedziurawione na przykład przez wrastający korzeń, bawiące się dzieci czy psy, co jest częstym problemem w przypadku oczek wodnych stworzonych w wykopach ziemnych zabezpieczonych folią. Jest to bardzo poważny problem, wiążący się najczęściej z koniecznością osuszenia oczka wodnego, zlokalizowania otworu, przez który ucieka woda, a następnie zaklejenia go specjalnym klejem. Jest to kłopot zupełnie nieznany właścicielom oczek wodnych stworzonych na bazie niecek z polietylenu.

 

Choć są twarde i ciężkie do przebicia, formy do oczek wodnych są jednocześnie na tyle plastyczne, by umożliwiać odkształcanie się pod naporem wody lub – w zimie – lodu, co zapobiega pękaniu formy. Niestraszne im również wysokie temperatury oraz mocne nasłonecznienie, gdyż polietylen, z którego są stworzone jest odporny na promieniowanie UV (ultrafioletowe). To sprawia, że mogą one służyć nam przez długie lata.

 

Jeśli chodzi o montaż takiej niecki, to również nie jest on skomplikowany. Wystarczy wykopać otwór odpowiadający wymiarom wybranej formy, umieścić w nim nieckę i zalać wodą, by móc cieszyć się własnym oczkiem wodnym! Dzięki ich naturalnym kształtom, niecki łatwo zamaskować, więc nie szpecą one wystroju przydomowego ogrodu lub działki rekreacyjnej.

 

Niewielki rozmiar niecek sprawia również, że są one łatwiejsze do czyszczenia i nie wymagają stosowania drogiego sprzętu lub dużych ilości preparatów, na przykład tych, które używa się do walki z glonami. Producenci sprzętu do oczek oferują pełny zakres wyposażenia technicznego do niecek: można więc wybierać pomiędzy filtrami, fontannami, kaskadami, oświetleniem i innymi elementami, dzięki którym nasz mały akwen nie będzie w niczym ustępował urodą „dorosłym” stawom i oczkom wodnym.

 

Jak widać, osoba, która chciałaby mieć w swoim ogrodzie wodę, nie jest skazana na uciążliwe i drogie prace ziemne. Teraz własne oczko wodne jest na wyciągnięcie ręki i w zasięgu budżetu każdego ogrodnika. Gotowe formy oczka wodnego to najprostsza recepta na wodę we własnym ogrodzie!

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ