Promienny uśmiech na każdy dzień
Niektórzy nie uśmiechają się nie tylko dlatego, że akurat nie mają humoru albo jakiegoś szczególnego powodu do zadowolenia. Bywa, że powstrzymują ich od tego problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Niestety, uzębienie w fatalnym stanie, bolące
Niektórzy nie uśmiechają się nie tylko dlatego, że akurat nie mają humoru albo jakiegoś szczególnego powodu do zadowolenia. Bywa, że powstrzymują ich od tego problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Niestety, uzębienie w fatalnym stanie, bolące i krwawiące dziąsła, a także nieświeży oddech mogą się przytrafić każdemu, kto niedostatecznie dba o ich higienę.
Szczotkowanie, nitkowanie i płukanie
Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, od najmłodszych lat powinniśmy wprowadzić w nasze życie profilaktykę chorób jamy ustnej. W tym celu już jako dzieci musimy nabrać nawyku regularnego mycia zębów rano i wieczorem. Przy czym, nie wystarczy tu kilkuminutowe szorowanie szczotką po powierzchni zębów. Mycie zębów musi być wykonane starannie, inaczej nie odniesie pożądanych efektów.
Przede wszystkim potrzebne będzie dobranie szczoteczki o odpowiedniej twardości, tak by zbyt sztywne włókna nie podrażniały naszych wrażliwych dziąseł. Następnie przyjdzie czas na zakup właściwej pasty. Na rynku dostępne są pasty specjalnie dedykowane dzieciom, osobom palącym lub noszącym aparaty ortodontyczne. Poza tym są one zmodyfikowane pod względem składu. Te z większą zawartością fluoru będą dbały o szkliwo zębów, natomiast te, w których zwiększono udział węglanu wapnia pozwolą pozbyć się próchnicy oraz kamienia nazębnego.
Zaopatrzeni w środki do mycia zębów możemy przystąpić do właściwej ich pielęgnacji. Szczotkowanie zębów okrężnymi ruchami pozwoli na pozbycie się resztek jedzenia oraz bakterii znajdujących się na ich powierzchni. Po oczyszczeniu zębów w ten sam sposób szczotkujemy dziąsła i język. Dodatkowo możemy zastosować nić dentystyczną, która dokładnie pozwoli zadbać o przestrzenie między zębami. Warto także stosować raz dziennie płyn do płukania ust, który nie tylko odkazi wnętrze jamy ustnej ale również odświeży nam oddech.
Domowe i profesjonalne sposoby na bielsze zęby
Kiedy będziemy już pewni, że odpowiednio dbamy o higienę naszych zębów, możemy zająć się ich wyglądem tak, by w końcu nasz uśmiech stał się naprawdę promienny. Osiągnięcie nieskazitelnej bieli i połysku zajmie nam trochę czasu i zabiegów, ale efekt z pewnością wynagrodzi ten trud. Już nasze babcie pragnęły mieć w młodości zęby jak perły. W tym celu czyściły je soda lub sokiem z cytryny. My również możemy wykorzystać te domowe sposoby wybielania, ale pamiętajmy , że zbyt częste stosowanie tych drażniących środków może zniszczyć szkliwo.
Jeśli wolimy polegać na profesjonalistach, zapytajmy u naszego dentysty o zabieg preparatem wybielającym. Trzeba go będzie powtórzyć kilka razy, ale dzięki temu nasze zęby pojaśnieją o kilka tonów. Innym sposobem na bielsze zęby są nakładki protetyczne z żelem wybielającym, wykonywane na podstawie odlewu szczęk w gabinecie protetycznym. Najlepiej nakładać je na noc, żeby nie zakłócać ich działania jedzeniem lub poruszaniem szczęką podczas mówienia. Nic nie stoi na przeszkodzie byśmy stosowali również paski wybielające zęby będące uproszczoną wersją nakładek.