
Prokrastynacja – dlaczego zwlekamy? / fot.Brooke Cagle / unsplash
Kolejną przeszkodą w osiągnięciu tego, czego chcemy i osiągnięciu naszych celów, jest prokrastynacja
Prokrastynacja – co to?
Prokrastynacja zwykle odzwierciedla walkę człowieka z samokontrolą. Jest to jedna z głównych przeszkód uniemożliwiających podejmowanie właściwych decyzji i prowadzeniu wymarzonego życia. Innymi słowy, jest to akt opóźniania lub odkładania obowiązków i zadań. Jeśli mamy problem z prokrastynacją, trudno jest nam przekonać się do tego, co powinniśmy robić lub co chcemy robić. Niezależnie od tego, czy nazywamy to prokrastynacją, czy lenistwem, jest to siła, która uniemożliwia nam realizację tego, co zamierzamy zrobić.
Dwa główne typy prokrastynacji
1. Ludzie, którzy opóźniają obowiązki ze względu na trudności w podejmowaniu decyzji i działaniem zgodnie z nimi.
2. Ludzie, którzy celowo opóźniają zadania, ponieważ praca pod presją sprawia, że czują się pobudzeni i zmotywowani.
Skąd się to bierze?
Często myślimy, że zwlekanie to tylko kwestia siły woli. W rzeczywistości to głównie nasza wewnętrzna motywacja pomaga nam przezwyciężyć nawyk opóźniania rzeczy. Jednym z najważniejszych czynników prowadzących do prokrastynacji jest przekonanie, że musimy czuć się zmotywowani do pracy w określonym momencie. W rzeczywistości, jeśli poczekamy, aż będziemy w odpowiednim nastroju do wykonania zadania, prawdopodobnie nie będziemy już mieli wystarczającego czasu i zadanie nigdy nie zostanie ukończone. Zawsze, gdy odmawiamy zrobienia czegoś, wydaje nam się, że istnieje ku temu dobry powód, nawet jeśli jest to dla nas nielogiczne lub niekorzystne.
Oto niektóre z najczęstszych powodów prokrastynacji
— perfekcjonizm
— strach przed porażką
— strach przed krytyką
— depresja
— problemy z koncentracją
— trudność w definiowaniu celów
— brak energii
Jak przezwyciężyć prokrastynację w 5 krokach
Podobnie jak większość nawyków, prokrastynację można przezwyciężyć. Poniższe kroki pomogą ci sobie z nią poradzić.
1. Znajdź przyczynę
Przed rozpoczęciem walki z prokrastynacją musisz znaleźć jej przyczynę. Jeśli nie znasz i nie rozumiesz źródła utrudnienia, nie znajdziesz skutecznego rozwiązania. Podobnie jak w przypadku większości problemów – świadomość i samoświadomość są kluczem do zrozumienia jak przestać zwlekać.
2. Nie usprawiedliwiaj się
„Muszę być w nastroju.”, „Poczekam, aż będę miała czas.” „Potrzebuję X czasu, zanim zacznę.” Brzmi znajomo? To wszystko wymówki, pozytywne emocje są ważne, ale czekanie na nie może oznaczać, że nigdy nie będziesz w stanie wykonać swoich zadań.
3. Planuj swój każdy dzień
Planowanie działań może być świetnym pomysłem, ale jeśli planujesz, a nigdy nie zrealizujesz swojego planu, po prostu oszukujesz samą siebie. Planowanie daje poczucie kontroli i bezpieczeństwa, nie ma wtedy żadnych błędów i niepowodzeń.
Sprawdź też: 7 sposobów na przełamanie prokrastynacji po pracy
4. Koncentruj się na pierwszym kroku
Kiedy określasz cel, myślenie o ilości pracy do wykonania wprawia cię w rozpacz? Za dużo nauki, za dużo analiz do wykonania… I wtedy najczęściej pojawiają się czynniki rozpraszające, które odciągają cię od obowiązków. Aby uniknąć tej pułapki, musisz skupić się na teraźniejszości, pierwszym kroku, który należy wykonać. Kiedy już zaczniesz uda ci się pokonać początkową bezwładność.
5. Nagradzaj siebie
Po wykonaniu zadania (lub nawet małej części większego zadania) ważne jest, abyś nagrodziła się za swoje wysiłki.
Angelika Kaczyńska
Anna Maria 17 marca, 2021
też kiedyś ją miałam, ale już jestem duża