Sunday, July 14, 2024
Home / Moda  / Design  / Roślinność a la mode

Roślinność a la mode

Zielnik druida i harmonia zgodna z filozofią ZEN to sekret ogródkowego sezonu wiosna/lato 2011

Zielnik druida

Zielnik druida - hit sezonu wiosna/lato 2011

Zielnik druida

Zielnik druida - hit sezonu wiosna/lato 2011

Rośliny wprowadzają do naszych wnętrz światło, kolor i dobrą energię. Ale zawartość naszych doniczek, jak wszystko co nas otacza, również podlega kaprysom mody. Najnowsze tendencje każą komponować rośliny z korą, gałęziami, mchem, a także kamieniami czy piaskiem. Bardzo ważny jest też dobór doniczek. Dopasowane do wnętrza potrafią całkowicie odmienić wystrój mieszkania.

Zielono w mieszkaniu

Propozycje na tę wiosnę nadążają za kobiecą modą, toteż mamy doniczki w kolorze brzoskwiniowym, czereśniowym, poziomkowym czy cyklamenowym. Ciekawie wygląda połączenie morskiej zieleni i khaki z ciepłymi odcieniami szarości i beżu. Można się też pokusić o kolory wiosny, a więc truskawek, cytryn, pomarańcz i trawy. Kształty donic w tym sezonie są zróżnicowane: miseczki, łódki oraz donice eliptyczne, owalne. Faktura to delikatne wzory geometryczne i motywy kwiatowe.

Hitem sezonu są wysokie donice, które bardzo dobrze eksponują rośliny. Jest to propozycja głównie dla nowoczesnych wnętrz. Warto zastosować powtarzające się elementy, wtedy całość nabierze harmonii. Ta sama roślina powtórzona dwa, trzy razy daje zupełnie inny efekt niż pojedyncza. Stanie się wówczas akcentem przybliżającym nas do natury.

Nieustannym wyzwaniem są wiosenne kompozycje ze storczyków, tyleż proste co eleganckie. Warto się więc pokusić o umieszczenie białego Phalaenopsis w czarnej donicy, słonecznego Oncidium w oliwkowej osłonce albo różowej Cambrii w donicy malachitowej. Zaspokoją one najbardziej wyrafinowany gust. Jest to także propozycja na udany i niezawodny prezent.

Ogród na tarasie

Jeszcze odważniej można poeksperymentować na tarasie, gdzie warto zastosować roślinność o żywej kolorystyce. Dzięki rozmaitości roślin i grze mocnych kolorów powstają mozaiki z kwiatów, a efekt jest bajkowy. Nie tylko czerwone pelargonie, ale także diascie, fuksje, laurencje… Przyroda sama tworzy niekończące się kombinacje barw. Nie trzeba jej ograniczać i wtłaczać w sztywne ramy. W jednej donicy spróbujmy połączyć kolor malinowy z truskawkowym i białym lub oranżowy z cytrynowym. Na tle zieleni stworzą one oazy ciepłych barw.

Obok roślin typowo dekoracyjnych warto posadzić bujne zioła. Zioła lubią być przycinane i nie tracą przy tym walorów ozdobnych, a zyskuje nasza kuchnia. Aby stworzyć złudzenie ogrodu, można też posadzić na tarasie brzozę lub jabłoń, koniecznie w dużej donicy. Ciekawym elementem aranżacji są pnącza. Poza tym, że budują niepowtarzalną atmosferę ogrodowej altany, osłaniają taras przed zanieczyszczeniami i kurzem.

tekst: Malwina Uznańska
www.ogrod.krakow.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ