Jeśli do tej pory myślałaś, że za rozwój trzeba dużo zapłacić, zobacz jak działa najnowszy projekt Eugenii Herzyk, psychoterapeutki humanistycznej, zarządzającej ośrodkiem terapeutyczno-rozwojowym Kobiece Serca.
W ramach projektu odbywają się różne warsztaty w symbolicznej cenie (50 zł). Kobiety, chcące przystąpić do projektu mogą wziąć udział w jako prowadzące warsztat i/lub jako uczestniczki warsztatu. Eugenia Herzyk jako organizatorka projektu udostępnia ośrodek, zbiera zapisy, wspomaga prowadzące w przygotowaniu warsztatu i pomaga im wykorzystać to doświadczenie w ich rozwoju osobistym.
Szczegółowo o założeniach projektu można przeczytać TUTAJ: https://www.kobieceserca.pl/projekt-miedzy-nami-kobietami/
W grudniu 2023 odbył się pierwszy warsztat „Samodyscyplina – od czego zacząć i jak ją rozwijać?”. Harmonogram kolejnych warsztatów a końcu tekstu
Polecamy też:
Rozwój osobisty – wybór czy konieczność?
Eugenia Herzyk o projekcie „Między nami Kobietami”
Przedstawiam Wam niezwykły projekt, który zrodził się w mojej głowie, ale z potrzeby serca. Od kilkunastu lat prowadzę kobiece grupy psychoterapeutyczne, mam ich na swoim koncie ponad sześćdziesiąt. Mimo że mogłoby to sprzyjać rutynie, to jednak za każdym razem z fascynacją obserwuję toczący się w grupie proces, którego czuję się najpierw akuszerką, a potem opiekunką. Mam uzasadnione podejrzenie, że na jego przebieg ma wpływ zarówno to, że grupa składa się wyłącznie z kobiet, to, że ja, jako prowadząca jestem kobietą oraz to, że pracuję w nurcie psychoterapii humanistycznej.
Tak, jak każde dziecko, które przychodzi na świat, jest inne, tak każda grupa jest inna. Ma jakieś talenty, zasoby, predyspozycje, ale też trudności, ograniczenia, deficyty. Tak, jak dziecku, tak i grupie, aby prawidłowo się rozwijała, trzeba zapewnić odpowiednie warunki. Zanim jednak poniesie się trud ich spełnienia, należy odpowiedzieć na pytanie, czym jest ten „prawidłowy” rozwój.
Może Cię zainteresuje:
Proces Grupowy, Dorosłe Dziewczynki z rodzin Dysfunkcyjnych i Autorytarne Liderki
Koncepcja zdrowia psychicznego mocno ewoluowała od czasu pierwszych teorii Freuda oraz podejścia behawiorystów, jednak ich rezonans znajdziemy w założeniach psychodynamicznych oraz poznawczo-behawioralnych współczesnych psychoterapii. Ma on swoje odzwierciedlenie w wyraźnej hierarchii występującej w relacji psychoterapeuta – pacjent. Psychoterapeuta jest specjalistą, autorytetem, podobnie jak lekarz pracuje dyrektywnie – stawia diagnozę i leczy pacjenta.
Przeciwieństwem dyrektywnych form psychoterapii są nurty humanistyczne, które burzliwie zaczęły się rozwijać w latach 60. i 70. ubiegłego wieku – mówię tu szczególnie o nurcie zorientowanym na klienta stworzonym przez Carla Rogersa oraz nurcie Gestalt, będącym dziełem Laury i Fritza Pearlsów. W Polsce trzecia, humanistyczna droga w psychoterapii jest słabiej reprezentowana niż pozostałe, ale z uwagi na bogactwo profitów, które niesie, jest warta rozpowszechniania.
„Prawidłowy” rozwój w ujęciu humanistycznym to taki, który polega na dążeniu do spełnienia, samorealizacji, wykorzystania swojego potencjału. „Prawidłowy” rozwój grupy w ujęciu humanistycznym to taki, który doprowadza do powstania współ-zależności.
Współ-zależność (ang. inter-dependency, nie mylić z co-dependency, czyli współ-uzależnieniem) jest sposobem na funkcjonowanie w relacjach dwustronnych oraz grupach, przy którym każda osoba zachowuje swoją indywidualność i odrębność, kiedy to na zasadzie wzajemnych uzgodnień ustalone zostały zobowiązania i prawa każdej osoby, oraz – mówiąc metaforycznie, kiedy tworzy się „wartość dodana”. Poprzez wzajemne oddziaływania w określonych ramach ludzie będący we współ-zależności stymulują się do rozwoju, każdy potrafi funkcjonować w pozycji dawcy oraz biorcy, ma jednocześnie na uwadze swoje potrzeby i potrzeby innych, wystarczająco dobre umiejętności komunikacyjne oparte na empatii oraz mocne, precyzyjnie ustanowione granice z zachowaniem szacunku dla granic innych.
Gdy grupa dojdzie w swoim rozwoju do stadium współ-zależności, ja, jako prowadząca, w zasadzie nie jestem już potrzebna. Tak jak rodzice nie są już potrzebni dziecku, gdy jest ono już wystarczająco dojrzałe.
Projekt MIĘDZY NAMI KOBIETAMI, który Wam przedstawiam, bazuje na założeniu, że macie wystarczające umiejętności, aby korzystać ze współ-zależności – wypracowanej w Kobiecych Sercach, czy też w innych służących rozwojowi miejscach, że potraficie jednocześnie dawać i brać.
Zapraszam Was zatem do stworzenia w ramach projektu MIĘDZY NAMI KOBIETAMI cyklu warsztatów, w których każda może być dawczynią, czyli prowadzącą oraz biorczynią, czyli uczestniczką. W istocie działa to zawsze w obie strony – prowadząca też bierze od uczestniczek, ich uważność choćby, uczestniczki mogą dawać jej cenne informacje zwrotne.
Przeczytaj koniecznie:
Syndrom grzecznej dziewczynki – jak raz na zawsze przestać być świętą cierpiętnicą?
Harmonogram warsztatów w ramach projektu „Między nami Kobietami”
warsztat: Autorefleksja poprzez rysunek
termin: 20 stycznia 2024 r., godz. 17.00 – 19.30
miejsce: Ośrodek Kobiece Serca, Kraków, ul. Lucjana Rydla 2/3
cena: 50 zł
Bohater jednej z kultowych polskich animacji używa zaczarowanego ołówka, aby narysować rozwiązanie zaistniałego problemu i tym samym natychmiast je urzeczywistnić. Poza bajkowym uniwersum istota napotkanej trudności nie zawsze jest tak oczywista, a droga do zmiany wymaga znacznie większego nakładu czasu i energii. Co więcej, realizując nieraz utarte schematy w trybie zadaniowym oddalamy się od tego, co stanowi o naszej indywidualnej definicji szczęścia. Jak w codziennej krzątaninie zwiększyć uważność na siebie, a tym samym zyskać trochę odpowiedzi? Jednym ze sposobów może być sięgnięcie do aktywności prostych, naturalnych, spontanicznych, które przez swój bezpośredni charakter wydobywają na zewnątrz to, co nieuświadomione. Tu przychodzi z pomocą wspomniany ołówek. Najzwyklejszy rysunek wykonany na zasadzie skojarzeń potrafi bowiem przyczynić się do samopoznania i zrozumienia, a sam proces kreacji do zniwelowania napięć i pobudzenia witalności.
Spotkanie poprowadzi Ania, zafascynowana arteterapeutycznymi narzędziami poznanymi w Kobiecych Sercach.
warsztat: Biżuteria koralikowa – warsztat rękodzieła
termin: 7 lutego 2024 r., godz. 17.30 – 20.30
miejsce: Ośrodek Kobiece Serca, Kraków, ul. Lucjana Rydla 2/3
cena: 50 zł
Drobne szklane koraliki, igła i nić, za ich pomocą krok po kroku stworzymy pierścionki w formie obrączki. Układając barwne wzory damy upust naszej twórczej energii. Wśród codziennego zabiegania będzie to okazja aby dać sobie czas na bycie tu i teraz. Nie zabraknie również refleksji na temat potrzeb, które w nas drzemią oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Warsztat poprowadzi Basia Łuckiewicz, która zamiłowanie do rękodzieła odkryła na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Sękowej Woli.
warsztat: Perfekcyjna i/czy szczęśliwa?
termin: 2 marca 2024 r., godz. 10.00 – 13.00
miejsce: Ośrodek Kobiece Serca, Kraków, ul. Lucjana Rydla 2/3
cena: 50 zł
Tematem kolejnego warsztatu w ramach projektu MIĘDZY NAMI KOBIETAMI będzie perfekcjonizm. Zastanowimy się, skąd bierze się przymus, by być idealną i robić wszystko najlepiej. Spojrzymy na to zagadnienie od strony trudności, jakich perfekcjonizm może przysparzać, ale także i korzyści, które odnosimy, aspirując do ról najlepszych partnerek, matek, córek, pracownic czy przyjaciółek.
Kobiety perfekcjonistki cechuje zwykle określony sposób myślenia i działania. Warsztat będzie okazją, by się temu przyjrzeć i poznać kilka sposobów, by te schematy przełamać. Będzie trochę teorii, dużo dzielenia się własnymi refleksjami oraz praktyczne ćwiczenia dostarczające rozwojowych narzędzi do pracy własnej.
Serdecznie zapraszamy.
Warsztat poprowadzi Ilona Marczak, miłośniczka rozwoju osobistego, przyrody i prostego życia.
warsztat: Wiosna w pudełku – warsztat florystyczny
termin: 13 kwietnia 2024 r., godz. 10.30 – 12.30
miejsce: Ośrodek Kobiece Serca, Kraków, ul. Lucjana Rydla 2/3
cena: 50 zł
Kwiaty budzą kilka zmysłów: węch, wzrok, dotyk. Są ozdobą naszych domów, ale też idealnym prezentem na każdą okazję. Towarzyszą nam od dziecka do późnej starości. Własnoręcznie przygotowana kompozycja kwiatowa cieszy najbardziej. Pozwala wyrazić siebie i swoje emocje poprzez tak elegancką formę, jaką jest flowerbox ze świeżych kwiatów.
Zapraszamy na wydarzenie w ramach projektu MIĘDZY NAMI KOBIETAMI, na którym każda z uczestniczek ułoży swoja kompozycję kwiatową. Dostaniemy cięte kwiaty, gąbkę florystyczna oraz pudełko i razem obudzimy naszą kreatywność.
Spotkanie poprowadzi Monika, która lubi wyrazić siebie poprzez kwiatowe kompozycje. Jest szczęśliwą posiadaczką ogrodu, dzięki temu rozumie rośliny oraz spokój płynący z natury. Wiele jej kompozycji powstało z wyhodowanych przez nią samą kwiatów. Lubi podróżować po Europie.
Warunkiem rezerwacji miejsca na warsztacie jest zapłata kwoty 50 zł na konto Kobiece Serca | terapia i rozwój 63 1090 1665 0000 0001 4692 3816 i przesłanie zgłoszenia wraz z potwierdzeniem przelewu na adres kontakt@kobieceserca.pl . Zapłacona kwota nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z warsztatu z powodu wyboru innego priorytetu.
Informacje o organizatorce: Eugenia Herzyk – psychoterapeutka humanistyczna, założycielka i wieloletnia prezeska Fundacji Kobiece Serca, obecnie zarządzająca ośrodkami terapeutyczno-rozwojowymi Kobiece Serca w Warszawie i Krakowie. Prowadzi psychoterapie indywidualne, ale też grupy i warsztaty psychoterapeutyczne dla kobiet. Coraz częściej wykorzystuje w swojej pracy jogę według metody B.K.S. Iyengara, której jest nauczycielką.
Więcej na stronie: https://www.kobieceserca.pl/projekt-miedzy-nami-kobietami/