Friday, July 19, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Projekt domu z garażem – czy warto? Zalety, wady, inspiracje

Projekt domu z garażem – czy warto? Zalety, wady, inspiracje

Dylematy inwestora

dom z garażem

fot. Pixabay

Garaż to niezaprzeczalnie wygoda i bezpieczeństwo. Trzeba jednak zdecydować, czy wolimy dom z garażem w bryle budynku, garaż wolnostojący, czy też alternatywną wiatę garażową wyposażoną w dodatkowe miejsce do grillowania. Jakie są zalety i wady każdego rozwiązania?

 

Wybierając projekt domu zwracamy uwagę na różne jego funkcjonalności. Niekiedy kierujemy się powierzchnią domu, czasem liczbą kondygnacji, a zdarza się, że zależy nam, by w domu była także spiżarnia, strych, czy pomieszczenie gospodarcze. Wielu inwestorom zależy także na garażu. Również w tym wypadku jest cały szereg opcji do wyboru.

Po co mi projekt z garażem?

Garaż w domu to niezaprzeczalny atut. Ma on szereg dostrzegalnych zalet, ale jednocześnie to rozwiązanie obwarowane jest wadami. Co do nich należy?

Zalety domu z garażem

Niewątpliwie zalety przeważają ilościowo nad wadami, co sprawia, że projekt domu z garażem to korzystne rozwiązanie. Jeśli zdecydujemy się na garaż w bryle budynku, zapewnimy sobie komfort i wygodę. Odczujemy to szczególnie w czasie niepogody, kiedy będziemy mogli wyjść z auta już w budynku i nie będziemy narażeni na zmoknięcie, a także wtedy, gdy będziemy chcieli wynieść z samochodu lub zapakować do niego coś ciężkiego. W takim wypadku, im krótszy dystans mamy do pokonania do samochodu, tym łatwiej. Dom z garażem to zatem niezaprzeczalna wygoda, pozwalająca na przemieszczanie się do auta i z auta bez konieczności wychodzenia na dwór.
Oprócz tego, jeśli masz garaż w domu, nie potrzebujesz dodatkowej przestrzeni wokół budynku, którą przeznaczać trzeba na parkowanie pojazdu lub pojazdów. Takie miejsce możesz w pełni zaaranżować np. na ogródek warzywny, owocowy lub rabatę.

 

Garaż w domu to także oszczędności na etapie inwestycji – nie jest tu konieczne wykonanie oddzielnego zadaszenia czy fundamentów – zwykle i tak są to elementy powstającego domu, dlatego garaż nie generuje zbyt wysokich dodatkowych kosztów. Również formalności nie stwarzają utrudnień, ponieważ jeśli budujesz garaż łącznie z domem, nie musisz załatwiać dodatkowych pozwoleń, co pozwala oszczędzać zarówno pieniądze, jak i czas.

Wady domu z garażem

Niezaprzeczalnie garaż, czy to w bryle budynku, czy wolnostojący, generuje dodatkowe koszty na etapie budowy. Trzeba mieć też świadomość, że w przypadku garażu znajdującego się w budynku, w którym mieszkamy, konieczne jest wykonanie odpowiedniej wentylacji i oddzielenie pomieszczenia od przestrzeni mieszkalnej. Wszystko po to, by do wnętrza domu nie przedostawały się groźne dla zdrowia i życia spaliny.

Inną wadą, na którą wskazują inwestorzy i sami projektanci jest to, że garaż zaplanowany w bryle domu, bardzo często wiąże się z większym ryzykiem mostków termicznych i ucieczki ciepła. To stawia pod znakiem zapytania efektywność wznoszenia domu energooszczędnego. Są jednak sposoby na minimalizowanie strat ciepła przy jednoczesnym posiadaniu garażu w domu – najlepiej, jeśli takie pomieszczenie nie wystaje poza obrys bryły, ale stanowi integralną jego część.

 

Kolejnym aspektem wartym uwagi jest to, że garaż w domu zabiera pewną powierzchnię, którą można by wykorzystać na pomieszczenia domowe. Jeśli więc mamy małą działkę lub naszym założeniem jest budowa niewielkiego domu, może się okazać, że garaż to najprościej rzecz ujmując, strata miejsca.
Ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia, to formalności. W przypadku garażu wolnostojącego, konieczne jest spełnienie wymagań formalnych, takich jak np. zgłoszenie chęci budowy lub uzyskanie pozwolenia na budowę (w zależności od powierzchni). Mogą się one przeciągać w czasie, a do tego generować dodatkowe koszty (oprócz kosztów administracyjnych także koszt projektu).

Garaż

fot. Igorsky / Shutterstock

Garaż w bryle budynku, wolnostojący czy wiata – co wybrać?

Garaż w bryle to nie tylko wygoda i funkcjonalność, ale także minimalizacja kosztów, jeśli na takie pomieszczenie zdecydujesz się na etapie budowy domu. Ułatwione są również formalności, których dopełniasz składając jednocześnie wniosek o wydanie pozwolenia na budowę domu. Natomiast zastosowanie odpowiednich drzwi i bram oraz wykończenie materiałem ocieplającym pomoże minimalizować straty ciepła. Więcej zalet takiego budynku omawiamy powyżej.

 

Alternatywą dla garażu w bryle budynku jest garaż wolnostojący. Można go wybudować w dowolnym miejscu działki i co ważne dla wielu inwestorów, w dowolnym momencie. Może to być budynek zarówno o konstrukcji drewnianej, jak i stabilny murowany. Zdarza się często, że w takim budynku planuje się nie tylko przestrzeń na samochód, ale także oddzielne pomieszczenie gospodarcze do przechowania rowerów, kosiarki czy innych sprzętów ogrodowych. Dopełnieniem takiego garażu jest często przedłużenie dachu, tworzące przestrzeń tarasowo-grillową. Jeżeli zaplanujesz tam murowany grill lub mini wędzarnię, stworzysz sobie idealny zakątek do spędzania czasu z rodziną lub znajomymi, a przedłużenie dachu pozwoli funkcjonować w takim miejscu nawet w czasie opadów deszczu.

 

Porównując więc obie te opcje, trzeba zauważyć, że garaż w bryle budynku to brak dodatkowych formalności, niższy koszt inwestycyjny i wygoda w komunikacji z domem, ale jednocześnie podniesienie kosztów całościowych budowy domu i konieczność wykonania odpowiedniej izolacji termicznej. Natomiast garaż wolnostojący oznacza brak bezpośredniego dostępu do auta z budynku mieszkalnego i dodatkowe formalności oraz wyższy koszt inwestycyjny, niemniej jednak taki garaż możesz zbudować kiedy chcesz, niezależnie od budowy domu.
Jeśli chcesz minimalizować koszty albo z jakichkolwiek innych względów nie chcesz lub nie możesz mieć garażu w domu, przemyśl zbudowanie wiaty garażowej. To lekka konstrukcja z blaszanym lub drewnianym dachem, która może być wyposażona w boczne ścianki lub demontowalne panele. Często wiata garażowa jest budowana jako etap przejściowy, zanim na działce stanie pełny garaż. Samo zadaszenie potrafi chronić auto przed promieniami słonecznymi i nadmiernym nagrzewaniem, a także przed opadami deszczu, niszczącego gradu, czy śniegu. Zdecydowanie łatwiej funkcjonuje się z autem pod wiatą, którego zimą nie trzeba odśnieżać. Wiata jest więc rozwiązaniem dla właścicieli aut, którzy myślą o wygodzie i bezpieczeństwie samochodu, ale nie chcą inwestować większych funduszy w garaż.

Co się bardziej opłaca?

Często wybór garażu w domu lub jego brak determinują fundusze. Konieczny jest bowiem kapitał nie tylko na projekt, ale przede wszystkim na wykonanie takiego garażu. W kosztach budowy garażu należy uwzględnić fundamenty, ściany lub konstrukcję z innych materiałów, strop, dach, orynnowanie, wykończenie podłoża i ścian, instalację elektryczną, oświetlenie, wentylację. Do tego wszystkiego należy doliczyć cenę usługi świadczonej przez firmę budowlaną, jeśli nie chcemy budować garażu metodą gospodarczą.

W przypadku garażu w budynku, najczęściej najkorzystniejszą finansowo opcją jest umiejscowienie go na parterze. Jeśli jednak masz działkę ze spadkiem, może się okazać, że korzystniej jest zaprojektować garaż w piwnicy.
Jeżeli natomiast rozważać koszty budowy garażu, z pewnością garaż w bryle budynku będzie tańszy od garażu wolnostojącego. Jeszcze tańsza będzie zwykła wiata garażowa. Wiele jednak zależy od powierzchni, zadaszenia i materiałów, z których chcemy zbudować garaż.

tekst: Marta de Martini-Dwojak
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ