Sunday, July 14, 2024
Home / #ZOSTAŃWDOMU  / Programistka potrzebna od zaraz! Kobiety w branży IT

Programistka potrzebna od zaraz! Kobiety w branży IT

Optymistyczna wizja przyszłości?

programistka

fot. materiały prasowe

Kobiety są równie dobrymi programistkami co mężczyźni, jednak wciąż zbyt rzadko decydują się na pracę w tym zawodzie. Według różnych szacunków kobiety stanowią od 15 do 30 proc. pracowników sektora IT w Polsce. Ostatnie lata jednak dowodzą, że coraz liczniej decydują się na pracę z nowymi technologiami – w ciągu ostatnich 4 lat w Warszawie liczba programistek wzrosła niemal dwukrotnie

 

Jak wygląda aktualnie sytuacja pań na rynku IT? Czy w kolejnych latach kodujących kobiet będzie jeszcze więcej?

Kobiety w IT – słów kilka o historii

Kobiety miały ogromny udział w rozwoju branży IT. To właśnie one zasiadały przed pierwszymi komputerami, które nie miały ekranów i klawiatury. Tworzyły oprogramowanie, prowadzały pierwsze algorytmy, przyczyniały się do dynamicznego rozwoju sprzętu. Poznajcie kilka słynnych kobiet, które zapisały się w historii IT:

  • Lady Ada Lovelace ‒ pierwsza osoba na świecie, określana mianem programistki. Urodzona w XIX wieku Lady Ada była niezwykle utalentowaną matematyczką. Stworzyła pierwszy algorytm, który mógł zostać wykorzystany przez maszynę analityczną. Było to na długo przed powstaniem pierwszych komputerów!
  • Mary Allen Wilkes ‒ prawniczka, studentka filozofii i teologii, znana jako… posiadaczka pierwszego komputera osobistego. W latach 50 minionego wieku odegrała szczególną rolę w rozwoju właśnie komputerów osobistych. Wszystko co osiągnęła, zdobyła dzięki zaangażowaniu i motywacji ‒ komputery były nowością, więc praca nad oprogramowaniem wymagała niezwykłej determinacji. Pracowała nad systemem operacyjnym dla komputera LINC, czyli pierwszego, który otrzymał miano komputera osobistego.
  • Grace Hopper ‒ twórczyni pierwszego kompilatora, który pozwalał tworzyć języki programowania. Dzięki niej możliwe stało się wprowadzanie danych do komputera za pomocą słów. Kompilator tłumaczył je na system zero-jedynkowy. Był to pierwszy, ogromny krok, który postawiła Grace, rewolucjonizując sposób programowania.
  • Kobiety ENIAC, czyli Kathleen McNulty, Jean Jennings, Betty Snyder, Marlyn Wescoff, Frances Bilas oraz Ruth Lichterman ‒ w pełni żeński zespół programistek, wprowadzających kod do pierwszego komputera cyfrowego ENIAC. Ich praca nie polegała na wpisywaniu kodu, była znacznie bardziej wymagająca ‒ komputer ten programowało się poprzez setki przełączników.

Panie do kodu! Kobiety świetnie radzą sobie w IT

Branża IT jest otwarta dla każdego, kto tylko chce i ma odpowiednią motywację do nauki oraz pracy. W tej branży przydaje się kilka cech, takich jak determinacja, cierpliwość, chęć ciągłego rozwijania swoich umiejętności, natomiast płeć nie jest ważna. Wśród pracowników IT kobiet jest z każdym rokiem coraz więcej. Zróżnicowane zespoły, w których znajdują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, są bardziej efektywne i osiągają lepsze rezultaty. Coraz liczniejsze grono kobiet widoczne jest nie tylko wśród pracowników, ale także na konferencjach branżowych, szkoleniach czy kursach programowania.

Nauka programowania i testowania ‒ dzisiejsze możliwości

Rozpoczęcie kariery w IT nie wymaga obecnie kilkuletnich studiów uniwersyteckich. Jest wiele możliwości, jak coraz bardziej popularne kursy programowania. Świetnie przygotowują do kariery w tej branży i to w znacznie krótszym czasie. Kilkumiesięczne weekendowe kursy dają możliwość zdobycia kwalifikacji przy jednoczesnej pracy na etacie. Osoby uczące się w tym trybie często w trakcie nauki zdobywają już pierwsze doświadczenie w IT. To bardzo elastyczna forma nauki, która często jest wykorzystywana przez kobiety w trakcie ciąży czy też podczas wychowywania dzieci. Kobiety wykorzystują te miesiące, by uatrakcyjnić swoją pozycję na rynku pracy po powrocie. Jest to także ich sposób na przebranżowienie ‒ tak aby po tym czasie rozpocząć karierę programistki, zyskując nie tylko lepsze zarobki, ale także satysfakcje z pracy i swoich osiągnięć. Kurs jest inwestycją w przyszłość, a naukę można podjąć w dowolnym momencie. Czy to w trakcie ciąży, urlopu wychowawczego, czy podczas pracy na etacie w innej branży.

Nauka kodowania ‒ znajdź odpowiednią motywację

Motywacja odgrywa kluczową rolę w zdobywania wiedzy z zakresu IT. To ona sprawia, że podejmujemy naukę i dążymy do celu. Zajmijmy się więc zaletami pracy w tej branży. Pierwszym, oczywistym faktem są atrakcyjne zarobki. Już na początku kariery stawki są wyższe niż na tożsamych stanowiskach w innych gałęziach gospodarki. Kolejną kwestią są możliwości ciągłego rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Nie bez znaczenia pozostaje także poczucie satysfakcji i zadowolenia z wykonanej pracy. Według raportu SW Research „Kobiety w IT 2018″ dla Facebook Carrots, aż 72% kobiet zatrudnionych w sektorze IT deklaruje zadowolenie ze swojego stanowiska. Dodatkowo praca w IT często jest możliwa w trybie zdalnym (częściowo lub w całości). Dzięki temu można pracować z dowolnego miejsca na świecie.

Coraz więcej kobiet pracuje w IT ‒ optymistyczna wizja przyszłości

Kobiety w branży IT już teraz stanowią prawie 1/3 pracowników, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach będzie ich jeszcze więcej. Jest dużo możliwości zdobycia potrzebnych kwalifikacji. Wiele osób zaczyna swoją karierę od udziału w kursach programowania. Branża dynamicznie się rozwija, dlatego rośnie zapotrzebowanie na pracowników. Pojawia się także wiele inicjatyw, które zachęcają kobiety do wkroczenia w obszar nowych technologii oraz pomagają w zdobyciu kwalifikacji. Przykładem może być program stypendialny Intel, skierowany do młodych kobiet, rozpoczynających kształcenie się w tym kierunku.
Podsumowując, świat IT stoi otworem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Aby rozpocząć naukę i następnie karierę w tej branży, nie potrzebujesz wieloletnich studiów wyższych. Istnieją inne metody nauki, jak na przykład kursy programowania, szkolenia dla testerów, czy też UX/UI designerów. Nie ma znaczenia płeć, w IT liczą się posiadane umiejętności.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Home / programistka
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ