Wednesday, October 9, 2024
Home / Uroda  / Profilaktyka zdrowotna u kobiet – jak powinna wyglądać?

Profilaktyka zdrowotna u kobiet – jak powinna wyglądać?

Często na podstawowe badania czy wizyty lekarskie u specjalistów trzeba czekać po kilka tygodni, a nawet miesięcy. Ten czas jest bezcenny dla poważnie chorych, dla których wczesne postawienie diagnozy może zadecydować o życiu lub śmierci.

Profilaktyka zdrowotna u kobiet – jak powinna wyglądać?

Profilaktyka zdrowotna u kobiet – jak powinna wyglądać? / fot. shutterstock

Środowisko lekarskie jest zgodne co do tego, że lepiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Niestety, publiczna służba zdrowia jest niewydolna w Polsce i nie pozwala prawidłowo zadbać o własne zdrowie wszystkim pacjentom. Często na podstawowe badania czy wizyty lekarskie u specjalistów trzeba czekać po kilka tygodni, a nawet miesięcy. Ten czas jest bezcenny dla poważnie chorych, dla których wczesne postawienie diagnozy może zadecydować o życiu lub śmierci. Jak skutecznie powinny na przykład kobiety zadbać o profilaktykę zdrowotną?

Profilaktyka zdrowotna u kobiet – jak powinna wyglądać?

Profilaktyka zdrowotna u kobiet – jak powinna wyglądać? / fot. shutterstock

Kobiece choroby

Istnieją pewne choroby nowotworowe, które występują wyłącznie u kobiet. Między innymi jest to rak piersi, czy rak szyjki macicy. Choroby te występują bardzo często na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje (testhpv.pl/prasa/6-co-dwie-minuty-jedna-kobieta-umiera-na-raka-szyjki-macicy), że każdego roku u prawie 500 tys. kobiet na świecie wykrywa się raka szyjki macicy. Ponad połowa z nich umiera. Problemem jest nie brak skutecznych metod leczenia, ale niska wykrywalność choroby we wczesnym jej stadium. W Polsce jest podobnie. Panie albo boją się diagnozy, albo też nie mają świadomości zagrożenia, jakie im grozi. Tymczasem wczesne wykrycie nowotworu, podobnie jak przy każdej innej chorobie, daje największe szanse na całkowite wyleczenie.

Stąd też tak ważne są regularne badania i wizyty lekarskie. Jeśli jednak kobieta ma czekać na wykonanie cytologii czy mammografii kilka miesięcy, rezygnuje z badania. W okresie oczekiwania na diagnostykę u pacjentki może rozwinąć się już rak w taki sposób, że jedyną możliwą drogą leczenia będzie wycięcie zmiany nowotworowej i chemioterapia lub radioterapia.

Lepiej zapobiegać

Naturalnie, lepiej by było wcześniej diagnozować choroby nowotworowe, które co roku zbierają tragiczne żniwa na świecie, ale w Polsce brakuje na to środków. Leczenie chorych pochłania większą część budżetu NFZ, a na profilaktykę zdrowotną tak naprawdę pozostaje niewiele. Kobiety powinny brać sprawy we własne ręce i badać się same. Jeśli wykryją jakiekolwiek zmiany, powinny spieszyć do lekarza. Dzięki szybkiej reakcji specjalistów można nie tylko wykryć nowotwór, ale również usunąć go, nawet bez konieczności przeprowadzania rozległej operacji. W realizacji zadań z zakresu profilaktyki zdrowotnej pomocne będzie prywatne, indywidualne lub rodzinne ubezpieczenie zdrowotne oferowane w Polsce przez firmy takie, jak Signal Iduna. Pozwoli ono na uzyskanie łatwego dostępu do lekarzy specjalistów, zabiegów szpitalnych i ambulatoryjnych oraz do diagnostyki chorób.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ