
fot. Canva
Regularne, coroczne poddawanie się podstawowym badaniom laboratoryjnym stanowi najlepszą profilaktykę zapobiegającą ciężkim chorobom. Nawet najpoważniejsze schorzenie wykryte w swoim początkowym stadium ma ogromną szansę na całkowite wyleczenie
Profilaktyczne badania laboratoryjne
Pierwsze tygodnie nowego roku to czas na sporządzenie listy noworocznych postanowień. A co z noworocznymi obowiązkami? Regularne, coroczne poddawanie się podstawowym badaniom laboratoryjnym stanowi najlepszą profilaktykę zapobiegającą ciężkim chorobom. Nawet najpoważniejsze schorzenie wykryte w swoim początkowym stadium ma ogromną szansę na całkowite wyleczenie.

fot. Canva
Najlepszym lekarstwem jest profilaktyka
Niezależnie od wieku i stanu zdrowia, profilaktyczne powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Należy pamiętać, że nie powinno się czekać na pojawienie się niepokojących symptomów, aby zapisać się na kontrolne badania laboratoryjne. Cały świat obfituje we wszelkiego rodzaju mikroorganizmy ‒ zarówno te dobre, jak i te chorobotwórcze. Niektóre zakażenia od razu dają objawy, jednak istnieją też takie, które przez długi czas pozostają w ukryciu. W takich przypadkach jedynym sposobem na wykrycie patologicznych zmian w organizmie jest wykonanie badań laboratoryjnych https://demeter.com.pl/.
Nie powinno się również pomijać aspektu genetycznego. Nikt nie jest do końca świadomy własnych predyspozycji w zakresie infekcji czy rozwoju chorób. Profilaktyka zdrowotna pozwala na stałe monitorowanie parametrów organizmu, które są bezpośrednim indykatorem ewentualnych patologii. Odpowiednio szybko podjęta reakcja może nawet zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

fot. Canva
Badania laboratoryjne ‒ możliwości
Istnieje mnóstwo parametrów, które można badać laboratoryjnie. Ich zakres rozciąga się od typowo układowych (np. ilość czerwonych krwinek) i sięga aż do specyficznych markerów poważnych schorzeń nowotworowych. Materiał pobierany do badań laboratoryjnych zależy od badanych wskaźników. Najpopularniejsze to krew, mocz i kał. Jednak jakie badania warto wykonać? W momencie, kiedy chcemy upewnić się, że zdrowie jest w najlepszym porządku, ale nie wiemy jakie badania to umożliwią, warto zwrócić się o pomoc lekarza. Wskaże on parametry, których poziom należy kontrolować.
Jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych jest morfologia krwi, która pozwala na szczegółowe poznanie specyfikacji krwi Pacjenta. Co więcej, wzrasta ilość profesjonalnych klinik oferujących badania laboratoryjne w formie skrupulatnie skomponowanych zestawów. Sprawne poruszanie się w nazwach wskaźników i pojedynczych badań wymaga ogromu wiedzy. Dlatego, możliwość wyboru ich kompleksowego, personalizowanego zestawu jest ogromnym ułatwieniem dla Pacjenta. A co po badaniach? Niezależnie od uzyskanych wyników warto zdecydować się na ich omówienie z lekarzem. Prawidłowa interpretacja wyników jest równie ważna, jak samo odbyte badanie. Dlatego również w tym zakresie warto korzystać z pomocy specjalisty.