Profesjonalne uzdatniacze wody – czym są i dlaczego warto je mieć?
Koniec problemów z twardą wodą
Twarda woda to problem dotykający użytkowników domów prywatnych, lokali gastronomicznych czy hoteli. Przede wszystkim doprowadza do pojawiania się nieprzyjemnych zacieków na armaturze. Co więcej, wpływa negatywnie na żywotność urządzeń, które korzystają z wody podczas pracy. Na szczęście istnieją uzdatniacze wody, skutecznie usuwające z niej szkodliwe jony wapnia i magnezu
Uzdatniacz wody – czym jest?
Uzdatniacz wody to urządzenie, którego zadaniem jest zmiękczenie wody przez nie przepływającej. Sprzęt ten wyposażony jest we wkład z żywicy jonowymiennej, która skutecznie zatrzymuje jony magnezu i wapnia, odpowiedzialne za osady kamienia oraz twardość wody. Co więcej, podczas całego procesu szkodliwe minerały zamieniane są na jony sodu, w pełni bezpieczne zarówno dla urządzeń wykorzystujących wodę, jak i dla organizmu człowieka. W ten sposób zmniejsza się twardość wody, na czym zyskują na przykład zmywarki, instalacje kanalizacyjne, centralne ogrzewanie czy też cała armatura w domu, mieszkaniu lub budynku firmowym. Ich awaryjność znacznie się zmniejsza, a zwiększa z kolei długość eksploatacji bez najmniejszych kłopotów z osadem. Na armaturze nie pojawią się brzydkie zacieki, wszystkie jej elementy w budynku pozostaną czyste, a same naczynia po umyciu lśniące.
Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na systemy uzdatniania wody. Co ważne, nie tylko w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach, ale również budynkach firmowych. Warto zauważyć, że jest to także nieodłączony element każdego zakładu produkcyjnego, szczególnie gdy mowa o przetwórstwie owoców i warzyw czy też mięsnym. Urządzenia te mogą znacznie zwiększyć jakość produkowanych przetworów lub innych produktów niekoniecznie zawsze związanych z branżą spożywczą. Co więcej, sprzęt w firmie będzie pracował bez zarzutu przez dłuższy czas, a jego eksploatacji nie będą towarzyszyć ciągłe awarie, czy też konieczność regularnego czyszczenia.
Jaki uzdatniacz do wody wybrać?
Wyróżniamy trzy główne rodzaje uzdatniaczy wody. To zmiękczacze manualne, półautomatyczne oraz automatyczne. Nazwy te odnoszą się do konieczności przeprowadzania regeneracji, aby żywica jonowymienna nie traciła jakości. W sprzęcie manualnym cały proces przeprowadza się ręcznie, w uzdatniaczach automatycznych odbywa się z kolei samodzielnie. Wersje półautomatyczne z kolei wymagają od użytkownika rozpoczęcia procesu regeneracji, a następnie ten dokonuje się sam. Najwygodniejszy uzdatniacz wody to bez dwóch zdań ten automatyczny, który może być jednak najdroższy, dlatego warto zwrócić na to uwagę. W domach jednorodzinnych czy mieszkaniach, gdzie wydajność sprzętu nie musi stać na wysokim poziomie, a regeneracja manualna nie zmieni odczuć użytkownika, polecamy wersje ręczne. Oczywiście ostateczny wybór należy już tylko do Ciebie.
Systemy uzdatniania wody – kto je produkuje?
Uzdatniacz wody do mieszkania, a także te większe systemy uzdatniania wody niezbędne w zakładach produkcyjnych, tworzone są przez znanych na rynku producentów. Jednym z nich jest marka Red Fox, bez dwóch zdań jedna z najchętniej wybieranych. Nie można jednak zapomnieć o popularnych firmach, takich jak Stalgast czy Hendi. Winterhalter, Colged czy Fagor to kolejni dostawcy uzdatniaczy wody. Chcemy zaznaczyć, że do pracy sprzętu niezbędne są tabletki solne. Warto znaleźć sklep, gdzie oprócz urządzenia zaopatrzysz się również w ten dodatek. Nie da się ukryć, że uzdatniacz wody do domu jednorodzinnego, mieszkania czy zakładu pracy to dobra inwestycja.
GHosia 24 czerwca, 2022
Nie znam żadnej z wymienionych firm niestety. Jeśli chodzi o domowe zmiękczacze to jak kupowałam to te wysokiej jakosci wszystkie były automatyczne – tylko należało dosypywac soli i jakiś serwis robic 🙂 A mam model z firmy Ecoperla – znalazłam ich kanał na Youtube i dzięki temu sporo się dowiedziałam o tych urządzeniach.