Profesjonalna koloryzacja na wiosnę
Kolor – słowo o szczególnym znaczeniu na wiosnę. A kiedy szukasz trwałej zmiany, zadbaj o siebie - zamiast zakupów, umów się do fryzjera!
Kolor – słowo o szczególnym znaczeniu na wiosnę. A kiedy szukasz trwałej zmiany, zadbaj o siebie – zamiast zakupów, umów się do fryzjera! Krótkie, modne fryzury, kolorowe włosy, maski, dogłębna regeneracja… Wszystko zaczyna się od głowy.
Profesjonalna koloryzacja – pielęgnacja włosa.
Profesjonalna koloryzacja, wykonana przez specjalistę, jest sprzymierzeńcem w budowaniu wizerunku – odwróci uwagę od drobnych mankamentów, rozświetli cerę, podkreśli kolor oczu, optycznie zwiększy objętość włosów, i pozostanie spójna z wybranym stylem. Ale to nie wszystko. Profesjonalna farba do włosów ochroni strukturę włosa; dobrze dobrana, pielęgnuje fryzurę jak odżywka.
Zdrowe włosy i skóra dodadzą pewności siebie – wśród fryzjerskich profesjonalnych kosmetyków, najlepiej porusza się specjalista.
O profesjonalnej koloryzacji, opowiada Beata Czapska, doświadczony fryzjer kolorysta. Beata, oprócz swoich stałych, wiernych klientek, dba o fryzury modelek podczas sesji zdjęciowych, na planach filmów reklamowych, seriali, oraz programów telewizyjnych.
Od czego zaczynasz proces zmiany koloru włosa?
Pytam i słucham. To może wydać się oczywiste, ale rozmowa z klientem o jego wizji i oczekiwaniach to pierwszy etap każdej wizyty w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Nie chodzi oczywiście o pogaduszki. Wymarzona fryzura i modny kolor to jedno, ale przede wszystkim, musimy ustalić cel, kierunek w którym zmierzamy, dowiedzieć się o plany, charakter pracy, poznać osobowość. Równie ważne, z czysto technicznego punktu widzenia, jest to, by poznać przeszłość koloryzacji, zrozumieć z czego wynikają podejmowane decyzje. Ta sama zasada, sprawdza się zresztą przy sesjach i na planie.
A co z kolorem – jak precyzyjnie ustalić oczekiwania klienta i wybrać ten odpowiedni do typu urody, fryzury, cery?
Nie każdy fryzjer to robi, ale ja – bardzo często, i zwłaszcza w przypadku profesjonalnych produktów L’Oréal Professionnel – wykonuję prosty test, w którym sprawdzam, jak klient widzi kolory. Można się zdziwić! [śmiech].
To naprawdę nie jest jednoznaczne, bo każdy z nas inaczej widzi barwę, walor, intensywność, itd.
Fryzjerska farba do włosów, to czysty pigment z dodatkiem odcienia: oksydant – woda utleniona od 1 do 12%. Grafik pracuje w oparciu o CMYK, operator filmowy na RGB, ja jestem fryzjerem, kolorystą. W przypadku trwałej koloryzacji, ale też by uniknąć nieporozumień podczas sesji, mój test koloru wiele wyjaśnia. Dzięki temu, że wykonuję go z klientem, jako fryzjer, wiem co dla danej osoby oznacza ciepłe, a co zimne, co zbyt „żółte” a co zbyt „szare”. To bardzo ważny etap mojej pracy.
Czy są inne „testy”, które fryzjer wykona przed farbowaniem?
Profesjonalna koloryzacja zawsze zaczyna się od diagnozy włosa. Dobry fryzjer będzie w stanie ocenić, czy stan włosa pozwala na intensywną koloryzację. A jeśli tak, na jaką.
Jak każdy fryzjer, robię też test uczuleniowy.
Wybór farby zależy więc od oczekiwanych efektów i kondycji włosa. A jeśli włosy są w dobrej kondycji, i nadają się do koloryzacji, oczywiście niezwłocznie zabieramy się do pracy! I tu mamy już prawdziwe pole do popisu.
Rozumiem. Profesjonalna koloryzacja to temat o którym wiesz wszystko. Powiedz, jak dobry fryzjer wybiera odpowiedni produkt?
Jak już wspomniałam, wiele zależy od kondycji włosa i efektu na jakim zależy klientom. Za nami stoi wsparcie szerokiej gamy profesjonalnych produktów różnych firm – od pogłębiających kolor olejków rozświetlających, przez pudry z pro-kreatyną, odtwarzające budulec włosa, dekoloryzację i modyfikacji sztucznych pigmentów, olejki nawilżające, maksymalizujące kolor…
Oczywiście innych produktów użyję do koloryzacji siwych włosów, innych do rozjaśniania farbowanych na ciemno, jeszcze innych, kiedy z klientką myślimy o tym, by pogłębić i rozświetlić naturalny kolor włosów.
Ok, zacznijmy od pokrycia siwych włosów. Jaka koloryzacja będzie tu odpowiednia? Jak rozjaśniać włosy kręcone?
Skręt włosa – naturalny czy uzyskany w salonie, nie ma bezpośrednio wpływu na koloryzację. O intensywnym rozjaśnianiu, opowiem za chwilę.
Do siwych włosów, stosujemy trwałą koloryzację, która kryje w stopniu znacznym; od 70% do 100%. W zależności od użytego oksydantu, rozjaśniamy nią włosy od 1-3 tonów.
Wybieram farby na bazie olejków, które dają głęboki, jednolity kolor – jak np. INOA. Pierwsza zaleta to trwałość – tego szukamy kryjąc siwe włosy. Ta farba, wypłukuje się bardzo powoli, i tylko z połysku. Oznacza to, że kiedy pojawia się odrost, koloryzację trzeba powtórzyć. Zawsze, nawet u moich stałych klientek, wykonuję test uczuleniowy, ale INOA to farba nieuczulająca (chyba że nieliczny procent). Używam jej też często przygotowując modelki do sesji. To rzadkie wśród farb – nawet przy rozjaśnianiu nie niszczy struktury włosa !!! Jest bardzo trwała, co może okazać się trudniejsze dla fryzjera, kiedy z farbowania na ciemny kolor chcemy nagle mocno rozjaśnić włosy.
Jest coś jeszcze – technologia tej farby polega na zamianie wody na olejki. Składniki do farbowania posiadają w sobie min. wodę, która jest też naturalnym środowiskiem włosa (odpowiedzialnym za właściwe nawilżenie). Farby na bazie wody znacznie szybciej się wypłukują. Profesjonaliści L’Oréal wymyślili więc, że skoro olej i woda się nie łączą, taka farba będzie się znacznie wolniej wypłukiwała.
I mieli racje!!! [śmiech]. INOA, dzięki swojej technologii, mniej się wypłukuje. Poza tym, nadaje się do wszystkich rodzajów włosów, z wyjątkiem bardzo cienkich.
A kiedy myślimy o czymś mniej intensywnym, albo – pierwszy raz farbujemy włosy?
W takim przypadku, stosuje się bardzo delikatne farby ton w ton. Tu – rozświetlające pigmenty otulają włos nie ingerując bezpośrednio w jego strukturę. Ton w ton daje bardzo naturalny efekt przy czym pokrywa do 30% siwych włosów [choć uwaga – są i takie, które pokrywają nawet do 70% !]. Takie farby rozjaśniają włosy od 0,5-2 tonów w zależności od użytego oksydantu.
Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Ton w ton wypłukują się szybciej niż farby, a niektóre zmywają się z włosów całkowicie. Ten rodzaj koloryzacji polecam też osobom o bardzo wrażliwej skórze – ton w ton jest łagodna i niezwykle rzadko uczula. Ton w ton jest dyskretna, i tu w zależności od tego czy mamy włosy naturalne czy już wcześniej poddane koloryzacji, z palety L’Oréal Professionnel mamy dostępne dwa rodzaje pogłębiających kolor farb, przy czym – jak podaje producent – DIA nie daje efektu odrostu.
A jeśli oczekiwanym efektem jest platynowy blond?
Sprzymierzeńcem będą farby rozjaśniające. Używamy ich zwłaszcza wtedy, kiedy włosy poddane były wcześniej koloryzacji, a klient pragnie zmienić kolor z ciemnego na jasny. To podstawowa zasada, która wynika z ingerencji w fakturę. Nie ma innej możliwości żeby rozjaśnić farbowane włosy.
Farby rozjaśniające, jak na przykład koloryzacja Majirel High Lift, z L`Oreal Professionnel, pojaśniają włosy nawet do 6 tonów. Wykorzystuje się je przy refleksach, jeśli klientka ma naturalne, nie poddane koloryzacji włosy. Stosujemy je przy refleksach, często, przy nadal modnym ombre lub całościowym rozjaśnieniu. Rozjaśniacz działa bardziej intensywnie, przy czym trzeba pamiętać, że jest tez bardzo inwazyjny dla struktury włosa.
Czy profesjonalna koloryzacja to zabieg wyłącznie dla kobiet?
Oczywiście, że nie! Na koniec coś dla mężczyzn – COVER 5. To usługa tuszowania 100% siwizny; daje bardzo naturalny efekt. Delikatnie przyprósza siwiznę, tak że siwy włos nie rzuca się w oczy. Chętnie używam jej przy profesjonalnej koloryzacji męskiej, tym bardziej, że jego plusem jest niespotykana dyskrecja. Daje naprawdę naturalny kolor, nieporównywalny z tym, co jeszcze do niedawna mogliśmy obserwować u niektórych panów w sędziwym wieku.
Wśród moich klientów są też Panie, zdeklarowane zwolenniczki tej koloryzacji.
Dziękuję Ci bardzo za rozmowę! Możemy to jeszcze w skrócie podsumować?
Rozjaśniacz wtedy kiedy jest już zafarbowany włos. Farba trwała do włosów siwych – najczęściej ale i nie koniecznie – koloryzacja ton w ton do naturalnych lub farbowanych bez zaawansowanej siwizny, a farby pojaśniające do efektu ombre lub pojaśnienia na naturalnych włosach.
I jeszcze ostatnia ciekawostka – nie dajmy się zastraszyć nagonką na amoniak. Ten składnik ma za zadanie rozchylić łuskę włosa i wyparować. Koniec. A potem, narodziły się farby oleiste, jak INOA, i bezzapachowe… Ach ta nowoczesność! [śmiech].
Profesjonalna koloryzacja, to przede wszystkim wiedza – z zakresu chemii, struktury włosa, rodzajów koloryzacji, produktów dostępnych aktualnie na rynku; ale też ogromne wyczucie stylu i malarska umiejętność łączenia kolorów. Wykonana niewłaściwie, może bardziej zaszkodzić delikatnym włosom niż faktyczne je wzmocnić. Ale ta wiedza, to przecież podstawowe „know – how” profesjonalnych fryzjerów!
PROFESJONALNA KOLORYZACJA – KONSULTACJA: BEATA CZAPSKA , tekst: Gaja Niemkiewicz
Ola 22 maja, 2015
Ja mam swojego jednego zaufanego fryzjera, no ale to była kwestia chodzenia i sprawdzaniaa po kolei, nie było łatwo 😉 No i wiem, że ma też dobre kosmetyki, bo sama do używania w domu kupuję tych samych na trena.pl więc mam profesjonalną ochronę nie tylko po wyjściu z salonu 😉