Problemy z oddawaniem moczu ‒ przyczyny i zapobieganie
Kobiety są podatniejsze na tę dolegliwość
Problemy z oddawaniem moczu potrafią być naprawdę uciążliwe. Najczęściej są one związane z zakażeniem układu moczowego, które wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny oraz w jaki sposób można zapobiec problemom?
Zakażenie układu moczowego ‒ najczęściej występujący problem
Oddawanie moczu może być naprawdę uciążliwe, wie o tym każdy, kto choć raz zmagał się z tym problemem. Każda sytuacja wymaga pomocy lekarza, bo pomimo że najczęściej przyczyną jest zakażenie układu moczowego, to podłoże problemu może być różne. Wśród najczęściej diagnozowanych zakażeń układu moczowego wymienić można trzy warianty choroby.
Pierwszym z nich jest bezobjawowa postać choroby, kiedy u pacjenta nie występują żadne typowe dla zakażenia objawy, a chorobę potwierdza się dzięki badaniom moczu, w którym stwierdza się obecność bakterii. Drugim wariantem jest postać objawowa, czyli stan, gdzie pacjent skarży się na typowe dla choroby objawy. Jakie? Wszystko zależy od tego, jaki odcinek układu został zaatakowany przez bakterie, o czym więcej przeczytać można w artykule https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/najczestsze-problemy-z-ukladem-moczowym. Zwrócono w nim uwagę, że w przypadku dolnego odcinka pacjenci najczęściej zgłaszają dolegliwości bólowe związane z oddawaniem moczu, częstomocz, zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeśli jednak zakażenie dotyczy górnego odcinka, to u pacjentów wystąpić mogą: ból w okolicy lędźwiowej, gorączka, dreszcze, a także nudności, wymioty czy charakterystyczny ból podczas oddawania moczu. U niektórych osób problemy są znacznie poważniejsze, a zakażenia przeradzają się w nawracające zapalenie pęcherza.
Problem występować może w różnych postaciach. Najczęściej obserwuje się zapalenie pęcherza, chociaż możliwy jest też rozwój odmiedniczkowego zapalenia nerek, niepowikłanego lub powikłanego zakażenia układu moczowego. Odmiedniczkowe zapalenie nerek traktowane jest jako powikłanie zakażenia [1].
Przyczyny problemów
Problem z oddawaniem moczu jest dość złożony i może mieć wiele przyczyn. W literaturze wskazuje się, że najczęściej problemy analizować należy ze względu na płeć. Choroby układu moczowego dotykają najczęściej kobiet. Jest to związane przede wszystkim z budową anatomiczną, gdyż u pań cewka moczowa jest zdecydowanie krótsza niż u panów. Oznacza to, że bakterie mogą łatwiej wnikać do dróg moczowych powodując proces chorobowy. Nie bez znaczenia są też kwestie hormonalne, ponieważ żeńskie hormony płciowe mają wpływ na kondycję błony śluzowej, wyściełającej układ moczowy.
Bakterie przenikające do układu moczowego rozprzestrzeniają się w naturalnie jałowym środowisku, namnażają i powodują wystąpienie charakterystycznych dla stanu zapalnego symptomów.
Diagnostyka i leczenie
Praktyka postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia dróg moczowych polega na wykonaniu odpowiednich badań. Podstawą jest badanie moczu, ale czasem niezbędne może okazać się również badanie krwi oraz badań obrazowych. Główne znaczenie diagnostyczne zyskuje tu USG układu moczowego.
Postawienie właściwej diagnozy pozwala wdrożyć leczenie, dostosowane do stanu pacjenta. Najczęściej niezbędne jest włączenie antybiotyków, dobieranych na podstawie wykonanego antybiogramu lub wykorzystuje leki, które cechują się najwyższą skutecznością w podobnych zakażeniach.
Profilaktyka zakażeń
Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia profilaktyka, zarówno w przypadku osób, które już chorowały, jak i nie zmagających się wcześniej z problemem. Mówiąc o profilaktyce wskazać należy, że niezbędne jest działanie kompleksowe. Zdarza się, że konieczna będzie zmiana nawyków, w tym higienicznych, stosowanie leków i środków farmakologicznych spoza grupy antybiotyków oraz w przypadku stanu przewlekłego ‒ powrót do antybiotykoterapii.
Jedną z najważniejszych kwestii jest zmiana nawyków. Aby zapobiegać infekcjom konieczne jest zwiększenie częstotliwości mikcji, bo regularne wydalanie moczu sprawia, że bakterie są regularnie z układu usuwane. Optymalnym rozwiązaniem jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów.
Bibliografia:
[1] https://pulsmedycyny.pl/pacjentka-moze-samodzielnie-rozpoczac-leczenie-zakazenia-ukladu-moczowego-1009973