Saturday, June 22, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Problemy z libido u kobiety

Problemy z libido u kobiety

Seksualność, zwłaszcza kobieca, przez wieki była owiana tajemnicą i stanowiła temat tabu. Skąd się bierze problem z libido u kobiet?

Problemy z libido u kobiety – skąd się biorą i jak im zaradzić?

Problemy z libido u kobiety – skąd się biorą i jak im zaradzić? / fot. fotolia

Seksualność, zwłaszcza kobieca, przez wieki była owiana tajemnicą i stanowiła temat tabu. Dzisiaj wiemy, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa ta sfera aktywności i jak wielkim kłopotem mogą być problemy natury seksualnej, w tym zaburzenia libido. Na szczęście wiemy również, jak im zaradzić!

Problemy z libido u kobiety – skąd się biorą i jak im zaradzić?

Problemy z libido u kobiety – skąd się biorą i jak im zaradzić? / fot. fotolia

Czym jest libido?

Pod pojęciem libido kryje się popęd seksualny, który u poszczególnych ludzi może mieć różne nasilenie. Niektórzy z nas mają bardzo wysokie libido (i mogą uprawiać seks nawet kilka razy dziennie), inni – bardzo niskie (i w zupełności wystarcza im kilka stosunków w miesiącu), i obie te sytuacje są jak najbardziej normalne. Problem zaczyna się, gdy osoby będące w związku mają odmienne potrzeby seksualne i jedna z nich mogłaby kochać się na okrągło, a druga – prawie wcale. Problemem jest także nagłe obniżenie lub zanik libido, co może się zdarzyć zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Tutaj zajmiemy się wyłącznie kobiecym libido, podkreślając jednak, że przekonanie, że to kobiety częściej cierpią na „ból głowy” i nie mają ochoty na seks, to stereotyp, który niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Przyczyny problemów z libido u kobiet

Ponieważ kobieca seksualność jest bardzo delikatną, zależną od wielu czynników sferą, problemy z libido mogą mieć wiele źródeł. Przyczyną obniżenia libido u kobiet może być między innymi:

– stres i przemęczenie,

– problemy hormonalne,

– przyjmowanie leków, w tym środków antykoncepcyjnych i antydepresyjnych,

– choroby i inne problemy zdrowotne (słaba kondycja, anemia, cukrzyca itd.),

– brak zaufania do partnera, problemy w związku,

– nuda i rutyna w łóżku,

– kompleksy, niskie poczucie własnej wartości,

– depresja.

Po zauważeniu znacznego spadku czy wręcz zaniku libido, przede wszystkim należy więc zastanowić się nad przyczynami. W zależności bowiem od źródła problemu, inne będą sposoby jego rozwiązania.

Sposoby na podwyższenie libido

Jeśli istnieje podejrzenie, że spadek poziomu libido jest skutkiem przyjmowania leków (antykoncepcyjnych, antydepresyjnych lub innych) albo jakichkolwiek problemów natury zdrowotnej (w tym również depresji), należy oczywiście skonsultować tę sprawę z lekarzem, którzy może dobrać leki tak, by nie wpływały negatywnie na jakość życia seksualnego. Jeśli natomiast przyczyna jest inna, w celu podwyższenia libido można na przykład:

– zadbać o samopoczucie

Kiedy powodem problemów z libido jest stres i przemęczenie, rozwiązaniem może być zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, wypoczynku i relaksu oraz wyeliminowanie źródeł stresu (lub, jeśli to niemożliwe, opanowanie technik radzenia sobie z nim). W takiej sytuacji warto też zadbać o relaksujący nastrój w sypialni, np. włączyć odprężającą muzykę, zapalić świece i poprosić partnera o masaż.

– przegonić nudę z sypialni

Nie ma nic gorszego dla związku niż rutyna. Nudne, przewidywalne, zawsze takie same stosunki mogą nie tylko obniżyć libido, ale też zniszczyć nawet najbardziej udany związek. Dlatego nudę z sypialni należy skutecznie wygonić i zadbać o urozmaicanie życia seksualnego.

– urozmaicić seks

Jak to zrobić? Sposobów jest mnóstwo. Można zmienić miejsce (kto powiedział, że seks można uprawiać wyłącznie w sypialni?), zastosować nowe pozycje, wypróbować gadżety erotyczne, wdziać seksowną bieliznę, zrealizować fantazje…

– wypróbować afrodyzjaki

Istnieje wiele produktów, które mogą powodować pobudzenie seksualne. Nie zaszkodzi więc napić się z partnerem szampana albo zjeść na kolację potrawę z owocami morza. Oprócz produktów spożywczych takich jak m.in. szampan, owoce morza, truskawki, awokado, cynamon, lubczyk, czekolada, jaja przepiórcze, orzechy włoskie, miód czy kawior, afrodyzjaki można również kupić w postaci specjalnych preparatów, np. w formie tabletek czy kapsułek. Pozytywny, przypominający działanie afrodyzjaków wpływ na libido mogą mieć także preparaty z feromonami.

– zastosować preparaty zwiększające libido

Wśród przeznaczonych dla kobiet preparatów tego rodzaju znajdują się zarówno specjalne tabletki czy kapsułki podwyższające libido, jak i maści, żele etc. np. bardzo populary w Polsce Libidizer do stosowania miejscowego, które zwiększają dopływ krwi w miejsca intymne, rozgrzewają, pobudzają i zwiększają podniecenie.

– wybrać się do seksuologa

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie okaże się skuteczne, niewątpliwie warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Quality Sex Lab Andriollego 16, 05-300 Mińsk Mazowiecki

Zapraszamy na naszą stronę www.libidizer.pl

Oceń artykuł
4 komentarze
 • karolessa 6 maja, 2015

  u mojego partnera 40stka na karku i musi się wspierać lekami. gdyby nie spedra to nie ma mowy o dobrym życiu seksualnym.. niestety ciągły stres obniża nasze libido. ponoć dieta ma duży wpływ też na to..

 • Marlena 6 sierpnia, 2015

  Dobrym i bezpiecznym sposobem na podniesienie libido u kubiety jest http://sexshop112.pl/libido-u-kobiet/1430-zel-zwiekszajacy-intensywnosc-orgazmu-libidizer-150-ml-.html Dodatkowo odpowiednio nawilża 🙂

 • Annie 7 października, 2015

  Sa tez srodki specjalnie na te sprawy, kolezanka mi poleca Flibroactiv jako dzialajacy

 • Andrzej 28 grudnia, 2017

  Na podniesienie libido u kobiet polecam naturalny produkt Femin Plus, o potwierdzonej skuteczności, który stymuluje wzrost libido, poprawia ogólny stan zdrowia, skutecznie redukuje suchość pochwy oraz zmniejsza wahania nastroju w trakcie trwania miesiączki. Można o nim więcej poczytać i go kupić tutaj: http://nplink.net/vnAolQ1Q

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ