Monday, April 22, 2024
Home / Inne  / Prezentacja sprzętu snowboardowego

Prezentacja sprzętu snowboardowego

Jak wybrać sprzęt snowboardowy, by nie przepłacić?

Co, oprócz deski? / fot. materiały prasowe

Wraz z nadejściem sezonu jesiennego zaczynamy coraz bardziej myśleć nad sportami zimowymi. Już niedługo najbardziej popularne stoki narciarskie pokryją się białym puchem. Będzie to świetna okazja na rozpoczęcie lub kontynuowanie swej przygody z deską snowboardową. W naszym kraju ta forma białego szaleństwa cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Dlatego niektórym osobom być może przyda się nasza prezentacja niezbędnego sprzętu snowboardowego

Co, oprócz deski? / fot. materiały prasowe

Deska snowboardowa

Podstawowym sprzętem dla nas oczywiście będzie deska snowboardowa. Na rynku zetkniemy się z bardzo dużym wyborem desek i to zarówno pod względem koloru, wielkości jak i przeznaczenia. Takie produkty znajdziemy zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych osób. Największym powodzeniem cieszy się deska allroundowa (all mountain). Jest to najbardziej uniwersalny typ, który odznacza się dobrymi warunkami jazdy, skrętu, a przy tym atrakcyjną ceną.

Innym typem jest deska freestylowa. To najszerszy i najbardziej miękki typ, który jest odpowiedni do skakania po rampach i różnych wyczynów w powietrzu. Dzięki niej możemy się poruszać od przodu lub tyłu. To dobre rozwiązanie na zagraniczne trasy, albowiem w naszym kraju wciąż brakuje miejsc przeznaczonych do freestyle’u. Sporym powodzeniem cieszy się również deska freeridowa. Również jest dosyć szeroka, lecz przy tym o wiele dłuższa niż poprzedni typ. Najlepiej sprawdza się na świeżym śniegu, lecz równie dobrze poradzi sobie na przygotowanych trasach.

Dla bardziej zaawansowanych przeznaczona jest tak zwana twarda alpejska. Wykorzystywane są w niej specjalne twarde wiązania i buty, przez co zyskujemy pełną kontrolę nad deską przy szybkiej jeździe. Model ten posiada węższa talię, co ułatwia skręty. Nie można na niej jednak jeździć tyłem. Takie deski można podzielić także na race, czyli przygotowane do ekstremalnej jazdy, carving do szybkiej jazdy i ostrych skrętów oraz specjalne egzemplarze do jazdy poza wyznaczonymi trasami na krawędziach.

W zależności od rodzaju deskę możemy zakupić w cenie od poniżej 200 do kilku tysięcy złotych.

Buty snowboardowe

Zakup deski będzie dopiero pierwszą naszą czynnością. Równie istotne jest obuwie, z pomocą którego możemy czuć się bezpiecznie i komfortowo na desce. Taki sprzęt możemy podzielić na miękki i twardy. Oznaczane są one często w skali flex, gdzie im większy flex, tym mamy styczność z twardszymi butami. Obuwie o twardszej strukturze przeznaczone jest dla bardziej doświadczonych osób. Dzięki niemu możemy liczyć na lepsze prowadzenie deski, osiąganie większych szybkości. Są one sposobem budowy zbliżone do obuwia narciarskiego. Buty miękkie są przede wszystkim przeznaczone dla początkujących, jak i również miłośników freestyle’u i freeride’u. Są bardziej elastyczne, gwarantują swobodniejsze manewrowanie deską. W przeciwieństwie do twardych egzemplarzy są o wiele lżejsze i nie sprawiają problemów przy chodzeniu.

Na rynku zetkniemy się z niezwykle dużą różnorodnością pod względem obuwia snowboardowego. Najtańsze modele zakupimy w cenie około 200 złotych. Z kolei te z górnej półki kosztują ponad 1000 złotych.

Wiązania

W celu bezpieczniej i komfortowej jazdy konieczny jest także zakup odpowiednich wiązań. Jak doskonale wiadomo służą one mocowaniu buta snowboardowego do deski. Przy wyborze konkretnego wiązania również musimy brać pod uwagę jego miękkość. Panuje tutaj prosta zasada: miękkie wiązania dobieramy do miękkich desek, a twarde do desek o twardej strukturze. Na rynku znajdziemy dwa typy zapięć. Pierwszym są wiązania klasyczne, zapinane na dwa paski. Drugim natomiast zaawansowane, które posiadają system szybkiego zapięcia poprzez odchylenie łyżki.

Akcesoria i pozostałe wyposażenie

Jeśli chcemy jak najlepiej wykorzystać warunki na stoku, jak i również zadbać o swe bezpieczeństwo, musimy zaopatrzyć się w kilka dodatkowych elementów wyposażenia. Przede wszystkim jest to odzież narciarska, kask dla ochrony głowy, gogle chroniące oczy przed zanieczyszczeniami czy wiatrem. Przydatne będą również różnego typu ochraniacze lub smarowania zapewniające szybszą i stabilniejszą jazdę po miękkim lub suchym śniegu.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ