Friday, June 14, 2024
Home / Moda  / Prezent na Święta? Buty!

Prezent na Święta? Buty!

Czy buty są więc dobrym pomysłem prezentowym?

Buty pod choinke

Wybierz buty na prezent/ fot. Pixabay

Grudzień to miesiąc intensywnych zakupów – zarówno spożywczych, jak i skupiających się wokół innych branż. Oprócz zakupu karpia i pierników musimy również pomyśleć o kupnie prezentów. Wiele osób zastanawia się co kupić jako prezent na święta, a niektórzy mogą się zastanawiać czy zakup obuwia dla bliskiej osoby to dobry pomysł, więc spróbujmy odpowiedzieć na pytanie czy obuwie to będzie dobry prezent na Boże Narodzenie 2019

 

 

Kim był Święty Mikołaj?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia zimowych tradycji związanych z butami. Jedną z polskich tradycji jest rozdzielenie Świętego Mikołaja, który odwiedza dzieci 6 Grudnia, od Gwiazdora, który przychodzi w noc wigilijną, składając prezent pod choinkę. Skąd jednak wzięło się to rozróżnienie i czy prezenty zawsze są umieszczane w butach? Tradycje Mikołajkowe pochodzą od Świętego Mikołaja – biskupa Miry. W Polsce aż do XIX wieku był to dzień wolny od pracy, lecz Drugi Sobór Watykański zniósł to święto. Można powiedzieć że wprowadzało ono sporo zamieszania w juliańskim kalendarzu, bo w średniowieczu święto Mikołaja przypadało na Wigilię, potem zaś zostało przesunięte. Przez wzgląd jednak na długowieczną tradycję podarunków – Mikołaja zastąpiły inne postacie, takie jak choćby Gwiazdor, czy w późniejszym okresie na terenach Rusi (a bardzo spopularyzowany w czasach Związku Radzieckiego) – Dziadek Mróz, pozostawiając zwyczaje mikołajkowe. Co prawda tradycja się zmieniła, bo składamy prezenty pod choinkę, jednak sens pozostał. Drugą kwestią która wprowadziła nieco zamętu było ujednolicenie obrazu Mikołaja, z jednoczesnym „odrywaniem” go od przekazu religijnego, kierując na przekaz komercyjny. Obecny obraz Mikołaja – pulchnego staruszka w czerwonym kubraku, z siwą brodą, rumianymi policzkami, rozdającego prezenty na święta – to obraz wykreowany przez geniusz marketingowy Coca Coli. Okazał się na tyle przestępny i trwały, że obecnie niemal w każdym miejscu na świecie jest to rozpoznawalny wizerunek łączony właśnie z postacią Świętego Mikołaja (średniowiecznych obrazów tej postaci praktycznie nikt nie jest w stanie poprawnie zidentyfikować).

Tradycja mikołajkowa – prezenty tylko do butów?

Skąd jednak zwyczaj umieszczania prezentów w butach? Otóż nie zawsze są to buty. Prezenty na Mikołajki mogą być umieszczane także w innych miejscach. Zgodnie z przekazami ustnymi Mikołaj 5 grudnia obdarowywał dzieci orzechami owocami, przynosił im cukierki lub ciastka. Tak było jednak tylko w przypadku grzecznych dzieci, gdyż niegrzeczne uderzał swoim pastorałem. Gdy jednak Święty nie chciał się pojawić, dzieci przekazywały że czekają na prezenty budując „łódeczki Świętego Mikołaja”, w których miały być umieszczone prezenty. Z czasem łódeczki odeszły w zapomnienie i zastąpiły je buty czy skarpety, do których wkładało się prezent na Mikołajki. Z Holandii zachowały się zapisy o stawianiu butów koło kominka. W Czechach zawieszano skarpety na okiennych ramach, a w Austrii dzieci miały w zwyczaju kłaść buty na parapecie.

Odwołując się do historii możemy przytoczyć tutaj jeszcze jedno popularne powiedzenie: „Idzie Luty, podkuj buty”. Etymologia tego przysłowia jest stosunkowo prosta, gdyż wskazuje jedynie że w najmroźniejszym miesiącu w roku trzeba mieć solidne buty, aby nie wywrócić się na śliskiej nawierzchni. Słowo „Luty” to używany w staropolszczyźnie przymiotnik wskazujący że coś jest srogie, ostre, lub po prostu mroźne. Dawniej określano tym mianem również zwierzynę, lub szorstkie w obyciu osoby. Niezależnie czy jest to obuwie męskie, czy też obuwie damskie – trwałość butów decyduje o ich przydatności podczas zimy.

Botki czarne

Czarne botki Orisa/ fot. materiały prasowe

Czy buty na prezent to dobry pomysł?

Odpowiedź jest w sumie dość prosta – a czemu nie? Ładne buty raczej nikogo nie urażą, a mogą być świetnym prezentem. Istnieją osoby które mają opory przed kupnem butów na prezent z kilku względów, jednak spróbujmy się do nich kolejno odnieść.

Przesądy: Istnieje przesąd że osoba którą obdarujemy butami szybko od nas odejdzie. Kierując się jednak tą logiką można odnaleźć przesądy charakteryzujące ogromną większość popularnych świątecznych prezentów. Nie powinniśmy dawać świeczki, bo oznacza to wypalenie relacji. Nie powinniśmy dawać zegarka, bo odmierza czas do rozstania. Nie powinno się też dać pustego portfela, bo sprowadzi biedę, a zestaw noży wróży przecięcie relacji. I tak kolejno prezenty na Boże Narodzenie 2019 nam odpadają z listy. W zasadzie tą listę można by kontynuować niemalże bez końca, jednak każdy prezent może być w mniejszym lub większym stopniu sklasyfikowany jako przynoszący takie, czy inne nieszczęście. Czy warto się więc w ogóle przejmować apokaliptycznymi wizjami których źródła pochodzenia nawet nie znamy? Osobną naturalnie kwestią jest fakt, że zabobony czy „złe wróżby” nie są uznawane przez naukę Chrześcijańską, z której cała bożonarodzeniowa tradycja się wywodzi.

Pragmatyczność: Niektóre osoby mogą mieć obawy przed faktyczną użytecznością i wytrzymałością butów. Chcą aby podarunek służył obdarowanej osobie przez długi czas i szukają butów trwałych, ale jednocześnie nie odbiegających od obecnych trendów. Dla Pań uniwersalnym wyborem są botki, gdyż buty te są idealne na nasze warunki pogodowe. Od kilku już lat nie uświadczymy bardzo mroźnych zim, ani ogromnych zasp śnieżnych, więc ten rodzaj obuwia będzie odpowiedni. Szukając jednak jakości, która zapewni wytrzymałość i użyteczność butów przez więcej niż jeden sezon, warto rozejrzeć się za znanymi producentami. Nasi rodzimi producenci obuwia nie ustępują w standardach jakości swoim konkurentom z zachodu, więc wybór polskiej marki, takiej jak choćby Badura, wydaje się dobrą decyzją.

 

 

Styl: Niekiedy po prostu trudno nam określić styl danej osoby. Nie wiemy czy buty które chcemy kupić przypadną jej do gustu, a niekiedy nie jest to mały wydatek. Jednak i tutaj istnieje proste rozwiązanie – można zapytać czy spodobały by się właśnie takie buty, pokazując je choćby w sklepie internetowym. Oczywiście że obdarowywana osoba szybko uświadomi sobie że chodzi o prezent, jednak świadomość co się dostanie na prezent jest chyba lepsza niż podarunek, z którego taka osoba nie będzie miała żadnego użytku. Naturalnie najtrudniej jest w przypadku młodych osób, gdyż często eksperymentują one z różnymi stylami i kreacjami, szukając sposobu na wyrażenie siebie poprzez ubiór. Coś co może się takiej osobie podobać teraz, za chwilę może już nie być modne. Są jednak marki które dostosowują swoje kolekcje do stale zmieniających się trendów i warto skorzystać z ich ofert. Szukając naszego potencjalnego prezentu warto przejrzeć ofertę na sklepie Badura.

Jakie buty na prezent?

W świecie mody mamy kilka dominujących stylów, które charakteryzują ubiór. Wybierając prezent na Wigilię 2019 musimy przemyśleć czy buty mają być na specjalną okazję, czy będą raczej noszone na co dzień. Jako że zaraz po Świętach przypada Sylwester – warto się zastanowić czy jako prezent na pewno dajemy modne obuwie, nie zaś odbiegające od obowiązujących stylów.

Boho – świat niespełnionych artystów
Bohema określa nowy wymiar sztuki i wolności intelektualnej. Styl zapoczątkowany w latach 70. XX wieku od początku był domeną hipisów, a także osób wysoko wrażliwych, uzdolnionych artystycznie, z tendencjami do romantyzmu. Myśl przewodnia: liberalizm, wolność, miłość. Charakteryzuje się on szerokim i lekkim odzieniem, z przewiewnego materiału, w kwieciste i natywne (np. indiańskie) wzory. Jego kluczowym elementem były niegdyś dzwony. Czy taki styl może być kreacją na Sylwestra? Zależy od osoby, jednak nie jest on wiązany w żaden sposób z kreacjami wieczorowymi. Czy ten styl sprawdzi się jako prezenty na Wigilię 2019? Oczywiście – może to być dobry prezent dla mamy, lub prezent dla dziewczyny z artystyczną duszą.

Czarne botki Badura

Botki czarne Esi/ fot. materiały prasowe

 

 

 

Glamour – luksus na wyciągnięcie ręki
Styl glamour to pochwała szyku i wytrawności. Gości na czerwonych dywanach, spotkaniach towarzyskich i randkach. Można go poznać po małych, przykuwających uwagę akcesoriach, prostocie kroju, a także barwach uzupełniających. Kobieta glamour przy pierwszej sposobności założy sukienkę, dopasuje do niej szpilki i kolczyki, a później z radością wyjdzie na miasto. Mężczyzna założy garnitur lub smoking, wypastuje buty i weźmie zegarek, a następnie wyruszy na spotkanie biznesowe. Buty męskie, czy buty damskie – zawsze z charakterystycznym „połyskiem” nadającym całości kreacji wyrazu. Glamour to świat, który jednoczy klasę wyższą i średnią, dając obu poczucie spełnienia. Ten styl doskonale wpisuje się w kreacje sylwestrowe.

 

 

 

 

 

 

 

Brązowe botki

Botki brązowe Alessia/ fot. materiały prasowe

 

 

Paryski szyk – elegancja na co dzień
Innym stylem który również może zostać do zbudowanie kreacji na noc sylwestrową jest nieco luźniejszy szyk paryski. Jest on mniej formalny niż styl glamour, jednocześnie jednak nie daj wrażenia „wymuszania” wrażenia luksusu. Wykreowany przez Coco Chanel, a kojarzony głównie przez takie postacie jak Audrey Hepburn, czy Audrey Tautou – daje wrażenie stylu do którego z pozoru nie przywiązuje się zbyt dużej uwagi, jednak po chwili można zauważyć dokładne i przemyślane dostosowanie każdego elementu. Subtelne ozdoby i dodatki doskonale sprawdzą się dla osób, które chcą wyglądać szykownie, jednak nie wybijać się przed szereg, oświetlając otoczenie biżuterią, lub krzykliwymi kolorami.

Botki Alegra

Czarne botki Alegra/ fot. materiały prasowe Casual – rytm miasta

 

Nie każdy styl musi być dostosowany do absolutnej szykowności. Niekiedy wystarczy poczucie estetyki i dużo luzu. Styl casual doskonale wpisuje się w ten dress code. Modne buty nie muszą być przecież na obcasie, a prezent dla dziewczyny to nie muszą być zawsze kwiaty i złote ozdóbki. Jeansy, buty sportowe i bawełniana torba nadają kreacji miejskiej dynamiki, pokazując że strój nawet będąc nieformalnym może wyglądać dobrze i stylowo. W tej gałęzi mody również nie odnajdziemy raczej kreacji na Sylwestra, ale jak najbardziej sprawdzą się jako prezenty na Wigilię 2019.

Granatowe Alegra

Botki granatowe Alegra /fot. materiały prasowe

 

 

 

Czy buty są więc dobrym pomysłem prezentowym? Jak najbardziej. Łącząc je ze znajomością drugiej osoby, a także dostosowaniem do zamiaru (na przykład buty na Sylwestra), możemy sprawić prezent, z którego obdarowywana osoba nie tylko się ucieszy, ale będzie mogła nas poprzez niego wspominać przez długi czas.

 

źródło: materiały Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ