Sunday, July 14, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Preparaty cynkowe a problemy z trądzikiem

Preparaty cynkowe a problemy z trądzikiem

Ważne, że jest lek na tę uporczywą przypadłość

Trądzik

fot. materiał Partnera

Jednym z podstawowych mikroelementów wspomagających układ odpornościowy człowieka jest cynk. Jest to także pierwiastek niezwykle pomocny w leczeniu zmian trądzikowych. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują jednoznacznie na jego dobroczynne działanie w łagodzeniu przykrych objawów trądziku zarówno pospolitego, jak i różowatego

 

Jak cynk działa  na trądzik?

Dokładny mechanizm działania cynku nie został do tej pory dokładnie poznany. Wiadomo jest jednak, że skutecznie hamuje on rozwój i namnażanie się bakterii wywołujących trądzik. Działanie bakteriostatyczne to tylko jedna z wielu właściwości cynku. Kolejną jest hamowanie produkcji sebum wydzielanego w nadmiarze przez gruczoły łojowe. Dodatkowo stosowanie preparatów o działaniu miejscowym zawierających cynk pozwalają zmniejszyć stan zapalny skóry oraz przyśpieszyć jej gojenie. Gamę specjalistycznych i bezpiecznych dermokosmetyków przeznaczonych do skóry trądzikowej posiada w swojej ofercie Ducray.

 

Możliwe jest to dzięki temu, że cynk bez problemu wnika w strukturę naszej skóry i bardzo szybko doprowadza do jej regeneracji. W przypadku trądziku o podłożu hormonalnym kluczowe jest przyjmowanie preparatów cynkowych doustnie. Skutecznie pomagają one w regulowaniu zaburzonej gospodarki hormonalnej, a przez to w redukcji zmian w postaci krost, grudek czy zaskórników. W jaki sposób powinniśmy zatem zadbać o prawidłową dawkę tego mikroelementu w naszym organizmie?

Cynk jako naturalny składnik potraw

Najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi niezbędnych pierwiastków i witamin jest bez wątpienia zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta. Niezwykle istotne jest zatem, abyśmy wiedzieli jakie produkty spożywcze powinny znaleźć się w naszym jadłospisie.

 

Osoby zmagające się z problemami skórnymi powinny spożywać przede wszystkim:

• skorupiaki i mięczaki,
• mięso, ryby, podroby,
• produkty nabiałowe,
• nasiona roślin strączkowych,
• czekoladę, kakao,
• pestki dyni, słonecznika, migdały.

 

Ważne jest także, aby w sposób skuteczny zagwarantować efektywne przyswajanie cynku w naszym organizmie. Powinniśmy zatem unikać bezpośredniego łączenia potraw niezawierających i zawierających cynk. Możliwe jest to poprzez zastosowanie odpowiednich przerw między tak zróżnicowanymi posiłkami. Większą przyswajalność mikroelementu można uzyskać również przez odpowiednie przygotowanie produktów. Jedną z metod jest moczenie nasion roślin strączkowych przed ich finalną obróbką termiczną.

Kiedy potrzebne są suplementy?

W przypadkach niedoboru cynku lub wystąpienia problemów skórnych istotne jest odpowiednie uzupełnianie tego pierwiastka. W leczeniu trądziku wykorzystuje się preparaty zarówno w formie medykamentów o działaniu miejscowym na obszarze miejsc zmienionych chorobowo oraz w postaci tabletek podawanych doustnie o działaniu ogólnym. Na rynku dostępne są zatem kremy, maści zawierające sole nieorganiczne oraz kapsułki zawierające glukonian lub cytrynian cynku. Przyjmując suplementy diety w postaci tabletek, warto jest pamiętać, aby robić to o odpowiedniej porze tj. dwie godziny przed lub po posiłku. Pozwala to uniknąć negatywnego wpływu niektórych produktów spożywczych na wchłanianie cynku.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ