Tuesday, March 5, 2024
Home / Kultura  / Premierowe „Śluby panieńskie” na rozpoczęcie nowego sezonu STU

Premierowe „Śluby panieńskie” na rozpoczęcie nowego sezonu STU

Po raz pierwszy w STU – Maria Seweryn. Czy Kraków ją pokocha?

Maria Seweryn po raz pierwszy w STU! / fot. Tomasz Szkodziński

17 września 2017 r. odbędzie się pierwsza w tym sezonie premiera Sceny STU – „Śluby panieńskie” w reżyserii Krzysztofa Pluskoty. Przedpremierowo spektakl będzie można zobaczyć już od 13 września. W obsadzie obok znanych aktorów znajdą się młodzi artyści. W roli Dobrójskiej, po raz pierwszy w STU wystąpi Maria Seweryn

Maria Seweryn po raz pierwszy w STU! / fot. Tomasz Szkodziński

Maria Seweryn po raz pierwszy w STU! / fot. Tomasz Szkodziński

Jak zdobyć pannę, która przysięgła, by „nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną”? To na pewno nie łatwe, zwłaszcza gdy są plany matrymonialne. Z każdej sytuacji znajdzie się jednak wyjście. Do fortelu będzie musiał uciec się jeden z bohaterów – Gustaw, który, by skruszyć zatwardziałość niewieścich serc, uknuje prawdziwie misterną intrygę. O wielką miłość trzeba walczyć wszelkimi sposobami. Niektóre z tych, pokazanych przez Fredrę, i dziś mogą okazać się skuteczne, szczególnie gdy okraszone są błyskotliwym poczuciem humoru autora.

Niestarzejący się nigdy temat miłości wymaga równie młodej i pełnej energii obsady. W premierowym tytule STU zobaczymy zarówno studentów, jak i świeżo upieczonych absolwentów szkół teatralnych. Klarę zagrają wymiennie Joanna Pocica oraz Anna Siek, Gustawa – Aleksander Talkowski oraz Maciej Grubich, AlbinaŁukasz Szczepanowski i Jan Romanowaki. Anielę zagrają Paulina Kondrak oraz Agata Woźnicka, która w STU występuje już trzeci sezon. Postacią zupełnie nową na krakowskiej scenie będzie warszawska aktorka Maria Seweryn grająca rolę Pani Dobrójskiej. Nie zabraknie dobrze znanych widzom aktorów. W postać Radosta wcielą się Grzegorz Mielczarek i Andrzej Deskur, jako Jan wystąpi Krzysztof Pluskota oraz Marek Litewka.

„Śluby panieńskie” to jedna z trzech, zaplanowanych w tym sezonie, premier STU. Kolejnym tytułem będą „Wiedźmy” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Scenariusz został oparty na wybranych utworach Williama Szekspira. Premiera spektaklu przewidziana jest na 21 stycznia przyszłego roku. Miesiąc później, 20 lutego, zobaczymy natomiast „Przybory Wasowskiego. Dom Wyobraźni”, w reżyserii debiutującego w STU Łukasza Fijała.

Pani Dobrójska i Radost x 2, czyli Maria Seweryn, Grzegorz Mielczarek i Andrzej Deskur podczas mazurskich prób do "Ślubów Panieńskich". Premiera 17 września. (fot. Katarzyna Wójtowicz). #TeatrSTU #ScenaSTU #teatr #spektakl #premiera #ŚlubyPanieńskie #AleksanderFredro #Fredro #MariaSeweryn #GrzegorzMielczarek #próby

Post udostępniony przez @teatr_stu

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ