Sunday, July 14, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Premiera „Obławy” Marcina Krzyształowicza w Kijów.Centrum w Krakowie

Premiera „Obławy” Marcina Krzyształowicza w Kijów.Centrum w Krakowie

9 października w Kijów.Centrum odbyła się premiera najnowszego filmu Marcina Krzyształowicza „Obława”. Na czerwonym dywanie pojawili się odtwórcy głównych ról: Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Weronika Rosati, Sonia Bohosiewicz. Na film zapraszamy od 19 października.

We wtorek 9 października, w krakowskim kinie Kijów.Centrum odbyła się ogólnopolska premiera najnowszego filmu Marcina Krzyształowicza Obława. Na ekranie, a wcześniej na czerwonym dywanie, zobaczyliśmy plejadę najlepszych polskich aktorów m.in.: Marcina Dorocińskiego, Macieja Stuhra, Sonię Bohosiewicz i Weronikę Rosati. Film trafi do kin w całej Polsce już za tydzień – w piątek 19 października. Koproducentem Obławy jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Marcin Dorociński i Sonia Bohosiewicz, fot. Paweł Krawczyk

Zdjęcie 1 z 12

Marcin Dorociński i Sonia Bohosiewicz

[Not a valid template]

Trzymający w napięciu, nowocześnie skonstruowany wojenny thriller Marcina Krzyształowicza Obława to zrealizowana na serio, z poszanowaniem realiów historycznych, polska wariacja na temat Bękartów wojny Quentina Tarantino. Jak zaznaczają twórcy, skomplikowana intryga ukazuje prawdziwe oblicze okupacji z perspektywy partyzanta, który zmaga się nie tylko z Niemcami, ale także zdrajcami w polskich szeregach i – co najtrudniejsze – własną, mroczną przeszłością. Jak zapewnia obsadzony w głównej roli Marcin Dorociński – laureat nagrody dla najlepszego aktora na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – Obława to niezwykła historia o sile i słabości charakteru zwykłych ludzi. Scenariusz Marcina Krzyształowicza jest bardzo inspirujący, bez trudu uruchomił moją wyobraźnię.

U boku Dorocińskiego, w zaskakującej i zrywającej z dotychczasowym wizerunkiem aktora roli czarnego charakteru, wystąpił Maciej Stuhr (nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za 33 sceny z życia i Przedwiośnie), a jego filmową żonę gra specjalistka od błyskotliwych, charakterystycznych kreacji Sonia Bohosiewicz (Wojna polsko-ruska, Rezerwat, 80 milionów). Ważnymi elementami wielopiętrowej rozgrywki między głównymi bohaterami są Pestka (powracająca do dramatycznego repertuaru Weronika Rosati) i porucznik Mak (Andrzej Zieliński). Obława to opowieść o zdradzie i zemście, o winie, karze, poczuciu honoru i wierności. Nie ma tu martyrologicznego patosu i pomnikowego bohaterstwa – mówi Marcin Krzyształowicz, scenarzysta i reżyser, obiecując widzom finał, którego nikt nie zdoła wcześniej przewidzieć.

Autorem zdjęć do Obławy jest Arkadiusz Tomiak (Zero, Daas, Symetria, Kołysanka), scenografię opracował Grzegorz Skawiński (Cisza, Katyń, Generał. Zamach na Gibraltarze), za kostiumy odpowiedzialna była Magdalena J. Rutkiewicz (Boisko bezdomnych, Róża), za charakteryzację Ewa Drobiec (Śluby panieńskie, Róża, Pułkownik Kwiatkowski), dźwięk przygotowali Piotr Domaradzki (Ostatnia misja, Rysa, Egoiści) i Bartosz Putkiewicz (Sala samobójców, Trick), a montaż Wojciech Mrówczyński (Pręgi, Galerianki) i Adam Kwiatek (Czas surferów).

Zdjęcia do wojennego thrillera Marcina Krzyształowicza rozpoczęły się 15 listopada 2011 roku i trwały do 20 stycznia 2012 roku. Kręcono m.in. w nowosądeckim Rytrze oraz Słomnikach pod Krakowem. Producentem Obławy jest Skorpion Arte (Ki, Księstwo), a koproducentami Krakowskie Biuro Festiwalowe, Telekomunikacja Polska, ORKA Studio Postprodukcyjne oraz Non Stop Film Service. Obława jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego. Dystrybutorem najnowszego filmu Marcina Krzyształowicza jest Kino Świat. Film trafi do kin 19 października.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ