Saturday, July 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Prawidłowy zgryz – dlaczego jest tak ważny?

Prawidłowy zgryz – dlaczego jest tak ważny?

Pod kontrolą od pierwszych zębów

Wady zgryzu

fot. Jelleke Vanooteghem / Unsplash

Jeszcze niedawno wady zgryzu były przez większość osób rozpatrywane głównie w kategoriach estetycznych. Chociaż kwestii związanych z wyglądem również nie należy zaniedbywać, to dzisiaj wiemy, że problem ten wpływa też na wiele innych obszarów. Dlaczego warto dbać o zgryz?

 

Stomatologia dokonała w ostatnich latach ogromnego postępu. Obecnie możliwe jest skuteczne leczenie problemów, które jeszcze nie dawno wiązały się z długotrwałą, bolesną i uciążliwą terapią. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na korektę swojego uzębienia. Nowoczesne metody leczenia zębów oferuje Orto Smile. Specjaliści z Manufaktury uśmiechu doradzą i pomogą wybrać metodę leczenia. Co trzeba wiedzieć o leczeniu wad zgryzu?

Im wcześniej, tym lepiej

Z leczeniem wad zgryzu nie warto czekać. Rodzice powinni być świadomi, że wczesne wykrycie problemu pozwala na rozpoczęcie leczenia, zanim wada ulegnie utrwaleniu i nasileniu. Konsultacji ortodontycznej wymagają nawet małe dzieci, gdyż każda nieprawidłowość ma wpływ na cały zgryz. Krzywo rosnący ząb będzie wywierał nacisk na inne, co doprowadzi do pogłębienia wady. Dodatkowo nieprawidłowy zgryz spowoduje powstawanie nadmiernego tarcia, co może się przyczynić do uszkodzeń zębów i dziąseł. Zaniedbanie w tej dziedzinie prowadzi do wielu komplikacji w dorosłym życiu. Leczenie podejmowane późno jest dużo bardziej skomplikowane i droższe, mogą też pojawić się inne problemy stomatologiczne.

Wady zgryzu – czy mogą zagrażać zdrowiu?

Istnieje wiele mitów dotyczących wad zgryzu. Jednak jest to niewątpliwie poważny problem nie tylko natury estetycznej, ale także medycznej. W niektórych przypadkach wady zgryzu są przyczyną problemów z mówieniem. Wada wymowy w połączeniu z nieprawidłowym zgryzem może poważnie wpłynąć na rozwój emocjonalny dziecka i jego odbiór przez rówieśników. Nieprawidłowy rozwój uzębienia może także prowadzić do uporczywych dolegliwości bólowych – nie tylko zębów. Wady zgryzu są przyczyną dysfunkcji stawów skroniowo – żuchwowych. Takim nieprawidłowościom często towarzyszą bóle głowy. Najważniejszą funkcją zębów jest rozdrabnianie pokarmu, które ułatwia jego późniejsze strawienie przez układ pokarmowy. U osób z problemami ze zgryzem często pojawiają się utrudnienia podczas gryzienia i żucia. Niedostateczne rozdrobnienie pokarmu może prowadzić do problemów z jego trawieniem. Mogą temu towarzyszyć różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Estetyka też jest ważna!

Warto podejmować leczenie wad zgryzu również ze względów estetycznych. Nieprawidłowe ułożenie zębów może być przyczyną deformacji okolic ust i poważnych kompleksów. Dzieci, które mają problem ze zgryzem, doświadczają negatywnych reakcji otoczenia, przez co stają się wycofane. Wady zgryzu mogą też doprowadzić do zmian w zachowaniu – dziecko, które jest wyśmiewane z powodu swoich zębów, może mniej chętnie rozmawiać z innymi i unikać uśmiechu.

Większość wad zgryzu u dzieci można i trzeba leczyć. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii. Pozwoli to uniknąć dziecku bólu i wielu problemów emocjonalnych.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Hilary 14 maja, 2022

    po prostu chcę powiedzieć wielkie podziękowania dla dr Alashira powrocie moją dziewczynę z powrotem do mnie … moja dziewczyna zostawiła mnie dla innego .. bo złapał mnie oszukuje błagam, żeby wróciła do mnie, ale ona odmówiła .. Błagałam ją przyjaciele nawet członkowie jej rodziny, aby pomóc błagać her..she zablokować mnie na Facebooku, Whatsapp zablokować mój numer … wiem zrobiłem błędy jestem tylko człowiekiem robimy błędy najbardziej times..God wie, że tak dużo miłości do niej. ..I żeby mój kobieta z powrotem jestem boli .. po prostu kilka dni temu na Facebooku widziałem świadectwo jak Dr Alashira Pomoc osób postanowiłem spróbować … oto to naprawdę działa, moja miłość jest z powrotem do mnie .. ale ostrzegł mnie nie oszukiwać na nią ponownie …. i obiecuję …. proszę przyjaciel email dralahalah@gmail.com Whatsapp będzie on pomóc zaoszczędzić domu swój związek i swoje małżeństwo …. wielką miłością .. … on jest naprawdę wspaniałym człowiekiem ..

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ