Jaka powinna być prawidłowa dieta w ciąży?
Czy na etapie ciąży można zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka?

Zbilansowana dieta w trakcie ciąży jest bardzo ważna / fot. materiały prasowe
Przyszła mama dokłada wszelkich starań, aby ciąża przebiegała prawidłowo, a dziecko urodziło się zdrowe. Czy już na etapie ciąży, za pomocą diety, można uchronić dziecko przed wystąpieniem alergii pokarmowej?

Zbilansowana dieta w trakcie ciąży jest bardzo ważna / fot. materiały prasowe
Dieta w ciąży powinna dostarczać matce wszystkich niezbędnych składników odżywczych – białek, węglowodanów i tłuszczów, a także obfitować w potrzebne na tym etapie witaminy i składniki mineralne. Dlatego komponując posiłki przyszła mama powinna stosować się do zaleceń zawartych w Piramidzie Zdrowego Żywienia.
W pierwszym trymestrze nie rośnie zapotrzebowanie energetyczne ciężarnej. Zmienia się ono dopiero w kolejnych etapach ciąży – w drugim trymestrze jest większe o 360 kcal, a w trzecim trymestrze o 475 kcal na dobę w stosunku do zapotrzebowania przed ciążą. Matka powinna jeść dla dwojga, nie za dwoje. Ta zasada dotyczy nie tyko kaloryczności posiłków, ale także ich składu i wartości odżywczej.
Czy eliminacja potencjalnych alergenów w ciążowej diecie zmniejsza ryzyko alergii pokarmowej u dziecka?
Lekarze nie zalecają, aby wykluczać z diety mleko, nabiał, jaja czy inne, potencjale alergeny, „na wszelki wypadek”. Profilaktyka alergii pokarmowej w ciąży poprzez stosowanie przez matkę diety eliminacyjnej nie jest skutecznym rozwiązaniem. Uzasadnieniem do wdrożenia diety eliminacyjnej jest potwierdzona alergia pokarmowa u matki. W takiej sytuacji wykluczone produkty należy zastąpić równie wartościowymi odpowiednikami – w ułożeniu zbilansowanego jadłospisu pomocna będzie konsultacja z wykwalifikowanym dietetykiem. To bardzo istotne, ponieważ płód jest wrażliwy na niedobory składników odżywczych. Mogą się one także niekorzystnie odbić na zdrowiu matki.
Zasady pozwalające zapobiec rozwojowi bądź ujawnianiu się alergii u ciężarnej
To przede wszystkim: regularne wizyty kontrolne u lekarzy (ginekologa oraz internisty). W przypadku kobiet z alergią ważna jest także opieka alergologa, a gdy występują objawy astmy konieczne jest właściwe leczenie. Dodatkowo istotne jest monitorowanie rozwoju płodu. Nieodłączny element to odpowiednia dieta oraz zdrowy styl życia (niepalenie i unikanie dymu tytoniowego).
Co jeśli u przyszłej mamy zdiagnozowano alergię pokarmową?
Jeśli u matki występuje alergia pokarmowa, to pierwszym krokiem jest wdrożenie diety eliminacyjnej. Należy ją stosować w porozumieniu z lekarzem.
Rozalinda 6 lipca, 2017
ja od samego początku starałam się jeść zdrowo i dostarczać organizmowi samych minerałów i witamin, których potrzebowałam ja i moje dziecko. coś tam sobie sama układałam, trochę brałam od znajomych, ale najwięcej pomogły mi diety i przepisy z tej strony: pregna.com.pl/przepisy-kulinarne 😉