Sunday, May 19, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Pralka do małej łazienki

Pralka do małej łazienki

Wkomponowanie dużego urządzanie w małą przestrzeń to wyzwanie.

pralka dom łazienka

Wkomponowanie pralki do małej przestrzeni to nie lada wyzwanie / fot. materiały prasowe

W wielu mieszkaniach łazienka stanowi najmniejsze pomieszczenie. Na niewielkiej przestrzeni trudno pomieścić całą niezbędną armaturę, meble służące do przechowywania i oczywiście pralkę, bez której trudno wyobrazić sobie codzienne domowe obowiązki. Na szczęście producenci sprzętu AGD pomyśleli również o małych łazienkach i wielu z nich ma w swojej ofercie modele kompaktowe oraz typu slim.

pralka dom łazienka

Wkomponowanie pralki do małej przestrzeni to nie lada wyzwanie / fot. materiały prasowe

Ładowana od góry czy od frontu?

Wiele modeli pralek przeznaczonych do niewielkich łazienek ładowanych jest od góry, bo dzięki takiemu umiejscowieniu drzwiczek nie zajmują one dodatkowo i tak już ograniczonej przestrzeni. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że chociaż nie zajmują wiele miejsca, to ich ładowność jest bardzo zbliżona do standardowych modeli. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdzi – jeśli nad urządzeniem wisi szafka, albo też szukamy pralki do małej łazienki na poddaszu ze skosami, trzeba będzie poszukać modelu kompaktowego z ładowaniem od przodu. Warto przy tym wspomnieć, że jej blat można wtedy wykorzystać jako dodatkową półkę.

indeks

Odpowiednie miejsce

Jeśli łazienka została już urządzona i brakuje w niej tylko pralki, trzeba znaleźć najlepsze miejsce dla tego sprzętu. Należy przy tym pamiętać, że wokół niej powinno znajdować się ok. 10 cm wolnej przestrzeni z każdej strony – w ten sposób jej praca nie zostanie zaburzona, np. podczas odwirowywania. Oczywiście konieczne jest również takie jej ustawienie, aby można było swobodnie otworzyć drzwiczki i załadować pranie. Wśród ofert producentów znaleźć można modele typu slim, czyli nieco węższe od tych standardowych – warto wziąć je pod uwagę, jeśli skosy w łazience, albo wiszące półki uniemożliwiają ustawienie pralki ładowanej od góry.

Pojemność

Jest to jeden z najbardziej istotnych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając pralkę. W przypadku singli oraz pary wystarczyć może urządzenie o mniejszej pojemności, np. 3,5kg. Większa rodzina z pewnością potrzebować będzie pralki mieszczącej co najmniej 5kg prania. Nie oznacza to jednak, że tak pojemne urządzenie nie zmieści się do niewielkiej łazienki – obecnie można kupić pralki kompaktowe o pojemności sięgającej nawet 7kg.

1

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Chociaż niewielka przestrzeń do zagospodarowania może nieco ograniczyć wybór urządzeń, warto zwrócić uwagę również na takie kwestie, jak klasa energetyczna, liczba programów, czy dodatkowe funkcje i zabezpieczenia. Producenci ponadto na poszczególnych modelach podają zużycie wody na rok, a także efektywność prania i odwirowania. Wbrew pozorom spore znaczenie będzie mieć też poziom hałasu podczas pracy urządzenia – zbyt głośna pralka po prostu będzie uciążliwa. Dla wielu osób ważnym kryterium jest też cena, a ponieważ w różnych sklepach może się ona znacząco różnić, warto znaleźć najlepszą propozycję na rynku. Np. według porównywarki idealo.pl kompaktowa pralka Beko dostępna jest w dwóch sklepach za 949zł, zaś w innym za 799zł. Oszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na dodatkowe dekoracje, albo – przyjemności.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ