Saturday, January 18, 2025
Home / Moda  / Design  / Praga – moje miejsce na ziemi

Praga – moje miejsce na ziemi

"Od lat towarzyszy mi wizja nowego, rozległego centrum Warszawy, obejmującego również zrewitalizowaną Starą Pragę, i Wisłę pośrodku" – przyznaje Rafał Szczepański, Wiceprezes Zarządu BBI Development, które w kompleksie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek buduje Centrum Praskie

Praga - moje miejsce na ziemi

Praga - moje miejsce na ziemi / fot. materiał prasowy

Od lat towarzyszy mi wizja nowego, rozległego centrum Warszawy, obejmującego również zrewitalizowaną Starą Pragę, i Wisłę pośrodku – przyznaje Rafał Szczepański, Wiceprezes Zarządu BBI Development, które w kompleksie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek buduje Centrum Praskie Koneser. – Liczę na to, że otwarcie drugiej linia metra przyczyni się do jej realizacji.

Praga - moje miejsce na ziemi

Praga – moje miejsce na ziemi / fot. materiał prasowy

W jakiej dzielnicy Pan mieszka?

Od szesnastu lat na Starej Pradze, w pobliżu Ogrodu Zoologicznego.

A Pana przyjaciele, znajomi? Czy wielu wybrało Pragę jako swoje miejsce do życia?

Niektórzy tak. Rozumieli, że to tylko kwestia czasu, aby prawobrzeżna Warszawa stała się modna. Czy pan wie, że tuż po wojnie miasto miało swe nieformalne centrum właśnie na Pradze, w okolicach ulicy Targowej, która uniknęła zniszczeń? Śródmieście leżało wtedy w gruzach. Już dziś, dzięki inwestycjom deweloperskim i infrastrukturalnym, wiele się tu zmienia. Zmieni się więcej, kiedy za dwa lata na tę stronę Wisły zacznie kursować metro. Tunel podziemnej kolejki będzie jak kolejny most, przez który do Nowego Światu, Marszałkowskiej i Powiśla dojedzie rocznie około 10 mln pasażerów.

Jaka jest dzisiejsza Praga?

Stara jej część – niezwykle klimatyczna. Są tu zakątki, jakich się już nie znajdzie na lewym brzegu Wisły. I – o dziwo – bezpieczna. Zeszłoroczne statystyki Policji pokazują, że przestępczość na Pradze Północ, gdzie mieszkam, spadła o 26 proc. Znacznie mniej bezpiecznie było we Włochach, na Ochocie, Woli i w Śródmieściu. Wiem co mówię, bo i mnie to dotyczy – sam codziennie chodzę po praskich ulicach. I nigdzie się stąd nie wybieram.

A jaka będzie? Jesteśmy w stanie przewidzieć?

Zamożniejsza. Już widzimy na przykładzie Bielan, jaki wpływ na dynamikę rozwoju dzielnicy ma powstanie metra. Na Pradze będzie podobnie, choć jej rozwój spowalnia brak regulacji dotyczących stanu prawnego nieruchomości i brak środków na reprywatyzację. Władze Warszawy liczą, że już po uruchomieniu centralnego odcinka drugiej linii metra liczba firm na prawym brzegu Wisły wzrośnie o 25 proc., a wartość nieruchomości o około 15 proc. Już dziś istnieje tu wiele restauracyjek i kawiarni o niepowtarzalnym klimacie. Pojawiają się awangardowe obiekty biurowe jak Creative Hub Targowa, powstaje Muzeum Warszawskiej Pragi, któremu – podobnie jak Teatrowi Konsekwentnemu i dwu galeriom – na preferencyjnych warunkach udostępniliśmy przestrzeń w Centrum Praskim Koneser. Wystąpiliśmy też do zarządu miasta i ministra kultury o ulokowanie w jednym z naszych najlepszych budynków Muzeum Designu. Praga stanie się modna, jak w Krakowie Nowa Huta. Koneser, który harmonijnie spaja architektoniczne zabytki starego zakładu z supernowoczesną architekturą mieszkaniową, usługową i biurową, wyznacza wzorzec przemian tej części Warszawy i wiele do nich wnosi.

Kiedy zostanie ukończony?

Za trzy lata. Rok wcześniej – zaraz po tym, jak ruszy centralny odcinek drugiej nitki metra – zakończymy pierwszy etap budowy Premium Lokum, czyli części mieszkaniowej. Od kwietnia 2012 roku, kiedy to zostały oddane do użytku budynki Kordegardy oraz Dyrekcji dawnej wytwórni wódek, to priorytetowa część inwestycji. Finalnie znajdą się w niej 342 mieszkania o powierzchni od 36 do 170 m², głównie tzw. soft lofty – czyli mieszkania w nowoczesnych budynkach, o nietypowej aranżacji, nawiązującej do stylistyki przemysłowej. Natomiast na trzech kondygnacjach budynku dawnej Mennicy Państwowej powstanie prawdziwy rarytas – 12 loftów z zachowanymi oryginalnymi detalami architektonicznymi starych wnętrz. Będą to jedyne takie mieszkania w prawobrzeżnej części stolicy. W cenie loftu będzie projekt aranżacji wnętrza. Oczywiście, mieszkańcy będą mieli do dyspozycji parking podziemny, a całość terenu Konesera zostanie objęta systemem monitoringu.

Wizualizacje nie uzmysławiają skali przedsięwzięcia. Jaką zajmuje powierzchnię?

To prawie 5 hektarów, na których będzie też około 22 tys, m² biur o wysokim standardzie, oraz około 28 tys. m² powierzchni przeznaczonej pod renomowane sklepy, butiki, salony mody, restauracje i klimatyczne kawiarnie. Oprócz tego różnorodność punktów usługowych, salonów kosmetycznych, klub fitness, nawet targ z ekologiczną żywnością. Sklepy i butiki powstaną zarówno w zabytkowych Magazynach Spirytusu, jak i w nowoczesnych budynkach handlowych i biurowych. Zależy nam, aby zachować kameralność i unikatowość tej części miasta, położonej na szczęście z dala od zgiełku ścisłego centrum. Będzie to dynamiczne miejsce do życia w sercu starej Pragi.

Ogromna inwestycja. Trudna?

Bardzo, ale nie trudniejsza niż walka ze stereotypami na temat Pragi, jakie wciąż pokutują. Próbujemy z nimi walczyć – zachęcamy do odkrywania na nowo własnego miasta, pokazujemy urokliwe zakątki, organizujemy imprezy. Na szczęście komentarze, jakie czytam na naszym FB i blogu napełniają mnie otuchą. Jest coraz więcej osób, które nie wyobrażają sobie, by mogli gdzie indziej szukać swego miejsca na ziemi.

BBI Development SA. ul. E.Plater 28, Warszawa; tel. 22 6303388; biuro@bbidevelopment.pl

Zapraszamy również na naszą stronę www.bbidevelopment.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ