Friday, March 1, 2024
Home / Zdrowie  / W pracy wciąż jesteśmy słabszą płcią, czyli dlaczego kobiety częściej padają ofiarą mobbingu?

W pracy wciąż jesteśmy słabszą płcią, czyli dlaczego kobiety częściej padają ofiarą mobbingu?

Kobiety są narażone na mobbing znacznie bardziej niż mężczyźni. Jak radzić sobie z tym zjawiskiem i dlaczego wciąż w kwestii zawodowej jesteśmy "słabą płcią"

kobieta praca kariera mobbing poniżanie

Mimo dużej świadomości społecznej, kobiety wciąż stanowią najbardziej narażoną na mobbing grupę. / fot. fotolia. pl

Temat mobbingu w pracy jest tematem wciąż aktualnym. Czas mija, a sytuacja pracowników (głównie korporacji) nie zmienia się. Badanie wykazują, że kobiety stanowią najbardziej narażoną grupę. Jednak ofiarą może paść tak naprawdę każdy. Niezależnie od tego, czy jest uległy, czy wręcz przeciwnie – pewny siebie i swoich racji.

kobieta praca kariera mobbing poniżanie

Mimo dużej świadomości społecznej, kobiety wciąż stanowią najbardziej narażoną na mobbing grupę. / fot. fotolia. pl

Poruszone listem, jaki dotarł do naszej redakcji postanowiłyśmy odświeżyć temat nękania w pracy, które dla wielu osób jest tylko historią zasłyszaną w mediach, nie mającą zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Obojętność na tę kwestię i powtarzanie, że przecież nas to nie dotyczy to błąd, przez który możemy upaść z wysoka na twarde podłoże. W taki właśnie sposób myślała niegdyś Alina, autorka listu: „Myślałam, jak pewnie wiele innych, że nie może być nic lepszego niż praca w takim molochu i wszelkie opowiastki o jakichkolwiek poszkodowanych, w tym kobietach traktowałam z przymrużeniem oka. Ba, nawet przypisywałam takim osobom zawiść, chęć zemsty lub zdobycia rozgłosu. Jednakże życie bardzo boleśnie mi pokazało, że naprawdę nigdy nie należy mówić nigdy”. Dzięki niej dowiedziałyśmy się także o książce, opowiadającej historię Karoliny, która przeżyła piekło w międzynarodowej korporacji. „Sekowanie w garniturach” Sapphire Scar to pozycja obowiązkowa dla wszystkich kobiet, które choć w najmniejszym stopniu doświadczyły mobbingu. Waleczna bohaterka jest inspiracją, dającą nadzieję na to, że walka wcale nie musi być przegrana, a o szacunek należy walczyć do końca.

Dlaczego to właśnie kobiety stają się ofiarami mobbingu? Przyczyn może być bardzo wiele, jednak najczęstszą z nich są wpajane wartości kulturowe, a co za tym idzie wyobrażenie kobiety jako tej gorszej, mniej wartościowej od mężczyzny, nie nadającej się do odpowiedzialnej pracy. Choć świat w tym aspekcie bardzo się zmienił i większość pracodawców publicznie deklaruje, że płeć nie ma dla nich żadnego znaczenia, a liczą się kompetencje, prawda jest taka, że uwarunkowania kulturowe mamy bardzo głęboko zakorzenione i mogą one wciąż funkcjonować w naszej podświadomości.

Czasy się zmieniły, normą stało się, że kobiety chcą się rozwijać. Studiują, nierzadko wiele kierunków naraz, pracują i wciąż pragną zdobywać nowe doświadczenia. Często łączą pracę zawodową z życiem rodzinnym, opieką nad dziećmi i szeregiem innych obowiązków. Stają się coraz bardziej przebojowe, nastawione na sukces. Szturmem pną się po szczeblach kariery zostawiając mężczyzn daleko w tyle. Jednak bywa, że tym drugim to nie odpowiada… Głęboko utarte przeświadczenia na temat roli kobiety nie pozwala traktować pań zajmujących stanowiska kierownicze z powagą i należytym szacunkiem.

Jednak kobiet na wysokich stanowiskach jest stosunkowo niewiele. Większość z nich to szeregowe pracownice. O prace w Polsce jest, było i z pewnością jeszcze długo będzie ciężko. Chcąc utrzymać swoje miejsce pracy, ludzie są w stanie zrobić naprawdę wiele. Muszą bezszelestnie stosować się do tego, czego zażyczy sobie przełożony, nawet jeśli nie należy to do zakresu ich obowiązków. A małym dziewczynkom praktycznie od urodzenia wmawia się, że powinny być uległe, grzeczne i delikatne. Ciężko później u dorosłej kobiety o zmianę myślenia na swój temat. Niepewna swoich kompetencji, wdzięczna że w ogóle ma jakąkolwiek pracę kobieta to łatwy łup dla mobbera. Brak sprzeciwu z jej strony daje znęcającemu się ogromne pole do popisu i prowokuje coraz boleśniejsze formy psychicznego nękania.

Na mobbing narażone są kobiety, jak i mężczyźni (choć ci w mniejszym stopniu), ale dodatkowym zagrożeniem, które może spotkać głównie panie jest molestowanie seksualne. Stanowi ono element mobbingu i zawiera w sobie każde zachowanie o charakterze seksualnym, którego bezpośrednim celem jest naruszenie godności pracownika i upokorzenie go. Świadomość problemu jest już na tyle duża, że większość kobiet nie dopuszcza do tego typu zachowań, jednak te mniej wykształcone, pochodzące z małych miejscowości, bądź będące w trudnej sytuacji finansowej decydują się na romans z przełożonym, mimo wyraźnego braku ochoty.

Jeśli przez długi czas zezwolimy na pomiatanie sobą, naturalnym następstwem będzie pojawienie się problemów psychicznych. Poczucie własnej wartości i samoocena drastycznie spadną, a stąd już mały krok do poważnej depresji, dlatego tak ważne jest by z tym zjawiskiem walczyć.

Skoro już wiesz, że twój szef to typ agresora, niczym nowym nie będzie dla ciebie kolejna fala nienawiści, jaką wywołasz podejmując temat mobbingu. Nie stracisz na pewno więcej, niż dotychczas. Spróbuj otwarcie porozmawiać z prześladowcą o powodach takiego zachowania wobec ciebie. Zapisuj w notatniku wszystkie sytuacje, w których zostałaś obrażana, wyzywana bądź publicznie ośmieszana. Bardzo ważne jest też wsparcie najbliższych, nie bój się powiedzieć im o swoich problemach w pracy. Inne spojrzenie na zaistniałą sytuację może okazać się bardzo pomocne, a ty nie będziesz czuła się pozostawiona sama sobie. Staraj się także z dystansem podchodzić do uszczypliwych uwag. Rób swoje, zajmuj się należycie pracą, powtarzając sobie, że tak naprawdę nie jest to twój problem, to nie z tobą jest coś nie tak, tylko upierdliwy szef nie radzi sobie z emocjami. Jeżeli te kroki nie okażą się pomocne, ostatecznością będzie skierowanie sprawy do sądu.

Patrycja Puszczewicz

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ