Praca zdalna – jaką formę zatrudnienia najchętniej wybierają Polacy?
Zdalna czy stacjonarna ‒ która lepsza?
Praca zdalna – dla jednych wymarzony sposób wykonywania obowiązków, dla innych prawdziwy koszmar. Dlaczego można spotkać tak skrajne opinie dotyczące takiej formy zatrudnienia? Zobacz, jaki rodzaj pracy cieszy się największą popularnością wśród Polaków!
W ostatnim czasie wiele osób miało szansę przetestować taką formę zatrudnienia. Praca zdalna jest możliwa w dużej ilości branż, jednak trzeba pamiętać, że specyfika obowiązków nie zawsze pozwala na jej wprowadzenie. Taki tryb pracy preferują też niektóre firmy, gdyż może wiązać się ze sporymi ułatwieniami. W przypadku niechęci niektórych pracowników do pracy zdalnej winne są różne niejasności. Jak rozliczać nadgodziny na etacie? Czy musisz pracować w wyznaczonych godzinach? Te kwestie warto ustalić z pracodawcą. Jakie są wady i zalety różnych trybów pracy?
Praca zdalna – jakie są jej zalety?
Praca zdalna jest formą zatrudnienia, która coraz szybciej rozwija się na całym świecie. Duże znaczenie dla popularyzacji takiego trybu pracy miała pandemia, która zmusiła rynek pracy do szukania rozwiązań wynikających z niej problemów. Zdalne wykonywanie obowiązków może się odbywać na różne sposoby. Część pracodawców wymaga od pracownika wykonywania zadań w wyznaczonych godzinach. W innych firmach przyjmowany jest model zadaniowy, który nie narzuca godzin pracy, a jedynie termin wykonania poszczególnych projektów. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
• wygoda – praca zdalna nie wymaga wychodzenia z domu, nie musisz więc tracić energii na przygotowania i dotarcie do biura. W większości przypadków możesz pracować we własnym fotelu, w wygodnych ubraniach i z kubkiem ulubionej kawy.
• oszczędność czasu – poranne przygotowania i dojazd do pracy oraz powrót do domu mogą zajmować wiele czasu. Statystyczny Polak w 2022 roku na transport do i z pracy poświęca niemal godzinę dziennie, nie brakuje jednak osób, które na ten cel poświęcają 2 godziny i więcej.
• ograniczenie wydatków – transport do pracy zwykle związany jest z kosztami – niezależnie czy dojeżdżasz własnym samochodem, czy komunikacją zbiorową. Trzeba także pamiętać o kosztach związanych z posiłkami – w domu możesz przygotować smaczny lunch, który z pewnością będzie tańszy, niż ten kupiony na mieście.
• możliwość łączenia pracy z innymi obowiązkami – osoby pracujące zdalnie, często mają możliwość połączenia pracy np. z opieką nad przeziębionym dzieckiem. Takie rozwiązanie bywa więc szczególnie wygodne dla rodziców.
• mobilność – swoją pracę możesz wykonywać niemal z każdego miejsca na świecie, zwykle wystarczy jedynie zapewnić sobie komputer i połączenie internetowe. Wiele osób wykorzystuje możliwości, jakie daje praca zdalna i łączy pracę z podróżami i poznawaniem świata. To zjawisko doczekało się nawet swojej nazwy – digital nomad. Warto także wspomnieć, że koszty życia w niektórych krajach, które uważane są za atrakcyjne turystycznie, są o wiele niższe niż w Europie.
Praca zdalna może być także korzystna z punktu widzenia pracodawcy. W niektórych branżach taka forma zatrudnienia zwiększa wydajność i jakość pracy. Wiąże się to również ze zmniejszeniem kosztów prowadzenia i obsługi biura, wynajmu powierzchni itp.
Na jakie zarobki może liczyć młody pracownik >sprawdzisz tutaj
Minusy pracy zdalnej
Jednak praca zdalna zdecydowanie nie jest dla każdego. Ten tryb może okazać się dla wielu osób bardziej wymagający niż tradycyjny model wykonywania obowiązków. W systemie zdalnym mogą pojawiać się różne problemy komunikacyjne, które są przyczyną niejasności, czy wręcz konfliktów. Niektóre osoby lepiej odnajdują się w kontakcie bezpośrednim niż w komunikacji poprzez służbowe maile. Jakie minusy może mieć praca zdalna:
• wymaga dobrego gospodarowania czasem – dotyczy to szczególnie modelu, w którym pracownik jest rozliczany z terminowego wykonywania zadań i nie musi pracować w określonych godzinach. Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę i tendencje do prokrastynacji mogą bardzo utrudnić wykonywanie obowiązków w pracy zdalnej.
• pozbawia osobistego kontaktu z ludźmi – może to być problemem, szczególnie dla osób, które mieszkają same i nie prowadzą bogatego życia towarzyskiego. Wówczas praca zdalna może nasilać poczucie izolacji i samotności.
• nie pozwala oderwać się od otoczenia – wiele osób wychodząc do pracy, zostawia za sobą problemy w życiu prywatnym i obowiązki domowe. Praca zdalna nie zawsze pozwala na taką „ucieczkę”.
• zaciera granice między życiem prywatnym a zawodowym – jeśli Twoja praca jest bardzo stresująca, to wykonując ją zdalnie, dom przestanie być miejscem kojarzonym z odpoczynkiem.
Jak widać, wiele osób będzie się lepiej odnajdywać w klasycznym modelu pracy stacjonarnej. Jeśli jesteś wśród nich, to nie ma potrzeby zmuszać się do pracy zdalnej.
A może praca hybrydowa?
Dobrym pomysłem jest również połączenie pracy zdalnej i stacjonarnej – ten sposób nazywany jest pracą hybrydową. Według najnowszych statystyk ten tryb pracy preferuje niemal 60% osób. To bardzo wygodny sposób, który pozwala łączyć zalety obydwu modeli.