Wednesday, April 23, 2025
Home / POLECAMY  / Praca zdalna dla mam – źródło spełnienia

Praca zdalna dla mam – źródło spełnienia

Przekonaj się, czy praca zdalna jest dla Ciebie

Mama pracująca zdalnie przed komputerem.

Rzadko zdarza się tak, że wszystko ma wyłącznie dobre strony. Mama pracująca zdalnie to dobry pomysł, ale czy dla wszystkich? / fot. Canva

Kiedy kobieta staje się mamą, wszystko się zmienia. Z jednej strony jest najszczęśliwszą osobą na świecie, a z drugiej – całe jej życie przewraca się o 180 stopni. Dzieci odmieniają rzeczywistość. Nowa miłość to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki i odpowiedzialność. Maluchy trzeba utrzymać. Ot to! Jeśli byłyśmy wcześniej zatrudnione, to do roku po urodzeniu dziecka możemy  liczyć na macierzyńskie. Jednak, co potem? Przedszkole? Żłobek? Wszystko kosztuje. Praca stacjonarna na etat? To nierealna perspektywa dla młodej mamy pozbawionej wsparcia najbliższych. Dlatego coraz częściej, to praca zdalna dla mam wydaje się być najlepszą z możliwych opcji

 

Czym jest praca zdalna dla mam?

Praca w systemie zdalnym (home office lub mobilny system pracy) to:

wykonywanie obowiązków zawodowych z domu lub innego miejsca poza firmą. Pracownik zdalnie może pracować w różny sposób: na cały etat, pół etatu, 3/4 etatu, na zlecenie, umowę o pracę, umowę o dzieło.

Zatrudniony w taki sposób jest zobowiązany realizować zadania wynikające z umowy pomiędzy nim, a pracodawcą. To rodzaj zatrudnienia, który stał się czymś powszechnym w dobie pandemii. Wiele firm zostało zmuszonych zamknąć zakłady i oddelegować pracowników do pracy w systemie zdalnym. Szybko okazało się, że istnieją stanowiska, które można rzetelnie wykonywać nie tylko w firmie.

Praca w domu dla mam albo studentów, czy emerytów już nikogo nie dziwi. Internet udostępnia potężne narzędzia, które ułatwiają komunikację pracownikom. Trello, czy Asana to programy, które pomagają zorganizować zadania dla całego zespołu. Kamery, mikrofony, oprogramowania do wideokonferencji (np. Zoom) umożliwiają realne spotkania w wirtualnej rzeczywistości. Praca w domu dla wszystkich jest teraz łatwiejsza niż kiedykolwiek indziej.

 

Praca zdalna dla mam przez Zooma.

Nie tylko w ciąży, po urodzeniu dziecka, ale nawet, gdy maluch idzie do żłobka, przedszkola, szkoły – praca zdalna dla mam to strzał w dziesiątkę! / fot. Canva

 

Praca w systemie zdalnym dla kogo?

Home office, czyli pracę zdalną może wykonywać każdy, kto posiada odpowiednie umiejętności, warunki techniczne poza firmą (np. w domu) i zatrudnienie w branży, gdzie nie występuje konieczność przebywania „na miejscu”. Praca w systemie mobilnym, najczęściej za pomocą Internetu to doskonała propozycja dla osób pragnących zaoszczędzić czas i pieniądze. Dojazd i przyjazd z firmy nierzadko związany jest z kilometrami do pokonania. Podróż może oznaczać stratę godzin, paliwa lub gotówki na bilety.

Zdalnie pracuje podróżujący po całym świecie, łącząc pasję z zarobkiem. Wiele agencji np. marketingowych zatrudnia pracowników do pracy home office, scalając na odległość specjalistów online do tworzenia jednego projektu. To rodzaj pracy idealny dla studentów, dla których nauka jest priorytetem, a czas wolny szansą na dodatkowy zarobek. Zdalnie niekoniecznie oznacza przez Internet. Bardzo często wystarczy telefon, aby wykonywać obowiązki zawodowe. Na pracę zdalną decydują się również emeryci, dla których emerytura nie jest satysfakcjonująca.

 

Zobacz koniecznie:

Powrót do pracy po macierzyńskim — szansa, konieczność, fikcja?

 

Wreszcie, model zdalny to idealna praca dla mam.  Po pierwsze pracując przez Internet rodzic może dzielić obowiązki pomiędzy pociechą, a zadaniami zawodowymi.

„Gdy byłam zatrudniona na umowę o pracę, mój szef powiedział: “masz zrobić to, co należy do Twoich obowiązków i nie będę wnikał, kiedy to robisz”. To po prostu było fair. Wiedział, że mi zależy i nie mogę zostawić dzieci. Pracowałam, gdy córka spała oraz wieczorem. Bardzo ceniłam sobie taką współpracę. Starałam się bardziej niż kiedykolwiek indziej. On dostrzegł to szybko. Wilk syty i owca cała…”

— opowiada 30-letnia Sandra z Krakowa – mama dwóch córeczek.

Zdalna oferta pracy to zawsze większe kompromisy. Praca dla mamy musi być elastyczna, bo w końcu niespodziewanych przypadków jest cała masa. Nie tylko w ciąży, po urodzeniu dziecka, ale nawet gdy maluch idzie do żłobka, przedszkola, szkoły (dzieciaki chorują cały czas). Praca zdalna dla mam może oznaczać strzał w dziesiątkę!

 

Młoda mama, dzieci i praca zdalna? Połączenie wybuchowe!

Kobieta ma sporo obowiązków. Mama jeszcze więcej! Niezależnie na jakim etapie macierzyństwa jesteśmy, strach przed podjęciem pracy jest ogromny. To zawsze zmiana. „Czy na pewno damy radę?”, „Kto zaopiekuje się dzieckiem, gdy ja będę w pracy?”. Obowiązki wydają się przewyższać możliwości. Jednak im więcej mamy zadań do wykonania, tym bardziej jesteśmy zorganizowane.

„Dawniej wydawało mi się, że będzie ciężko wychować jedno dziecko. Później, że praca i maluch to coś nierealnego. Z kolejnym dzieckiem, a potem małym szczeniaczkiem, wiedziałam już, że dla zmotywowanej mamy nie ma rzeczy niemożliwych!”

— dodaje do tematu Sara pracująca zdalnie.

Szaleństwem nie jest połączenie bycia mamą, osobą pracującą i pewną siebie oraz zadbaną kobietą, ale niewykorzystywanie potencjału życia. Możesz wszystko, jeśli tylko chcesz. Nie zawsze jest to proste. Często praca w domu dla rodziców wymaga wyrzeczeń, kompromisów, próśb o pomoc. Jednak praca zdalna dla mam daje ogromne możliwości. Ofert zatrudnienia zdalnie i wykonywania pracy przez Internet jest coraz więcej. Możemy jednocześnie czuwać nad maluchami i dorabiać do rodzinnego budżetu .

 

Młoda mama podjęła umowę o pracę w modelu zdalnym.

Im więcej mamy zadań do wykonania, tym bardziej jesteśmy zorganizowane. / fot. Canva

 

Praca w domu dla mam – korzyści

Praca zdalna dla mam to liczne korzyści dla rodziców. Masz dziecko, chcesz pracować i zastanawiasz się, czy warto poszukiwać ofert pracy w systemie zdalnym? Przeczytaj, dlaczego to dobry pomysł:

  1. Jeśli dziecko jest pod Twoją opieką całą dobę, możesz pracować, kiedy maluch śpi, bawi się lub nocną porą.
  2. Praca w domu dla mam to również możliwość podjęcia zatrudnienia na 3/4 etatu. Mniej godzin, wydaje się być świetną opcją na początku przygody z macierzyństwem.
  3. Home office to czasami jedyna możliwość na zarobek przy wymagającym dziecku.
  4. Praca dla mam w domu umożliwia jednoczesny zarobek i np. karmienie malucha, gotowanie, wstawianie prania.
  5. Praca w domu to większe skupienie i szybsze wykonanie zadania.
  6. Pracując zdalnie, oszczędzasz czas oraz pieniądze związane z dojazdem do firmy.
  7. Wykonując zajęcie zawodowe zdalnie, można podróżować z rodziną.
  8. Pracujesz w systemie home office i chcesz zatrudnić opiekunkę? Masz możliwość pracy i kontrolowania, co dzieje się z Twoim dzieckiem.

Dobrych stron pracy w domu jest zdecydowanie więcej!

 

Może zainteresuje cię również:

Antyporadnik: Wyzwolona mama, czyli jak być autentyczną w macierzyństwie?

 

Niekorzystny wpływ pracy zdalnej na mamę

Rzadko zdarza się tak, że wszystko ma tylko pozytywne strony. Mama pracująca zdalnie to dobry pomysł, ale czy dla wszystkich. Jest coś, co może przytłoczyć i wpłynąć niekorzystnie na zdrowie – szczególnie psychiczne matki. Kobieta, która po ciąży za szybko podejmuje się zatrudnienia, może mieć rzeczywiście za dużo na głowie. Inaczej, gdy taka osoba ma blisko ojca dziecka, babcie malucha, jednak gdy jest sama, może po prostu nie podołać. Każde dziecko jest inne. Czasami bardziej, a czasami mniej wymagające.

„Dzieci, dom, praca zdalna dla mamy, synowie, domowe biureczko, praca w domu dla mam… czujesz to? To samo w kółeczko. I chociaż kochasz swoje dzieci i lubisz swoją pracę, to ile można nie robić przerw? W takiej rutynie bardzo często zapominamy o sobie. Liczą się obowiązki, a także pieniądze. Inne kobiety wychodzą do pracy i spotykają ludzi. Praca w Internecie lub praca dla mam w systemie zdalnym, rządzi się swoimi prawami. Cały czas to samo. Bardzo często nie masz siły, aby zawalczyć o coś więcej, czyli o odpoczynek, rozwijanie relacji z najbliższymi. To trudne. Można się pogubić. Jednak odpowiednia organizacja, działania z głową i troska o siebie to najprostszy przepis, aby praca w domu dla mam przynosiła pieniądze i satysfakcję”.

wspomina Karolina najcięższy czas macierzyństwa i pracy zdalnej.

 

Zirytowana kobieta nie potrafi pogodzić pracy zdalnej i opieki nad córką.

Praca zdalna dla mam to nie tylko pozytywne strony. / fot. Canva

 

Gdzie szukać ofert zdalnej pracy dla mam?

Szukasz pomysłu na pracę zdalną? Masz dwa rozwiązania. Możesz udać się do stacjonarnej siedziby firmy odpowiadającej Twoim zainteresowaniom, umiejętnościom i u źródła zapytać o możliwość podjęcia pracy zdalnej. Możesz również poszukać zatrudnienia w Internecie. Co można robić z każdego miejsca w Polsce i zarabiać?

  • Krawieckie wyroby – może zaczniesz szyć ubrania lub artykuły dla dzieci? Tworzenie własnej marki modowej z domu, to dla mam świetny pomysł na dodatkowy zarobek.
  • Handmade – biżuteria, ozdoby, a nawet torty. Wszystko, co robione od serca smakuje i wygląda cudnie. Pracuj zdalnie i rozwijaj pasje.
  • Spec od branży – jesteś copywrtiterką? graficzką? programistką? Świetnie! W Internecie jest tysiące ofert od agencji i prywatnych firm poszukujących specjalistów w branży.
  • Obsługa klienta – zawsze możesz troszczyć się o klienta firmy online lub telefonicznie.
  • Języki obce – korepetycje przez Internet, tłumaczenia i korekty tekstów, to wszystko śmiało można wykonywać w systemie home office.
  • Usługi online – praktycznie w każdej branży można udzielać porad online. Jesteś prawniczką, psycholożką, geodetką? Wykorzystaj swoją wiedzę i zarabiaj, nie wychodząc z domu.

Propozycji pracy dla mam jest cała masa! Możesz robić naprawdę wiele z dzieckiem u boku.

 

To ciekawe: 

21 zawodów zdalnych, które możesz wykonywać z domu – ułatwiamy szukanie pracy!

 

Freelancer, czyli odpowiedź na potrzebę zarobku

Możesz zatrudnić się w firmie i pracować zdalnie na umowę. Możesz również być mamą, zostać własną szefową i zarabiać. Tak zrobiła Agnieszka, czyli freelancerka – copywriterka:

„Freelancer w przetłumaczeniu na polskie oznacza wolny strzelec. To osoba, która nie pracuje na etacie, a realizuje zlecone zlecenia np. dla firmy lub osoby prywatnej. Bardzo często to zarabianie przez Internet. Najczęściej taki fraeelancer zakłada własną działalność gospodarczą (nie musi tego robić, jeśli zarabia do 50% minimalnej krajowej) i specjalizuje się w danej profesji. Kto może zostać wolnym strzelcem? Pomysłów na pracę zdalną w tym wydaniu jest wiele. Fotograf, marketingowiec, grafik, tłumacz, dziennikarz, korektor tekstów, programista, szkoleniowiec, obsługa klienta online, księgowa specjalista ds. mediów społecznościowych lub SEO… na freelancie można robić dużo ciekawych rzeczy. To idealny pomysł na pracę zdalną w domu dla mam. Takie szalone połączenie Freelancer-copywrier-mama czyni mnie po prostu szczęśliwą. To mój przepis na spełnienie. Nie jest łatwo odnaleźć w życiu odpowiednie składniki na zadowolenie. Jestem szczęściarą, bo mi się udało!”.

 

 

Zobacz też:

Justyna Kokoszenko: Szefowa w piżamie

„Gdy urodziłam pierwszą córkę, wróciłam na etat. Było dobrze, jednak podróż do pracy pożerał mój bak paliwa i ciągle wynikały jakieś problemy z opieką nad dzieckiem. Często brałam wolne. Niby miałam do tego prawo, ale inni dziwnie na mnie patrzyli. Poza tym zawsze kochałam pisanie a tam sprzedawałam produkty, o których tak naprawdę nie miałam większego pojęcia.

Gdy urodziłam drugą córkę, to wiedziałam, że muszę coś zmienić. Jestem coraz starsza i moje życie dzielę teraz między więcej niż dwie osoby. Wiedziałam, że czas podjąć poważniejszą decyzję, bo albo coś zrobię, albo… zawsze będę w tym samym punkcie. W miejscu, w którym nie czuję się szczęśliwa.

Byłam również przekonana, że najlepiej pracować zdalnie. Mąż na 6:00 godzinę idzie do pracy. Ktoś musi dzieci obudzić, nakarmić, przygotować i zawieź do przedszkola, zaprowadzić (młodszą do babci), wyjść z psem na spacer. Zdalnie, w domu, robiąc to, co robię najlepiej – piszę, otworzyłam własną działalność gospodarczą. Wiedziałam, że odnalazłam zajęcie, które zapewni mi stały dochód i będzie najlepszą możliwością pracy w domu dla mamy.

Czy było warto? Pewnie, że tak. Zarabiam tyle, co wcześniej na etacie, ale sama sobie planuję czas. Czego nie zrobię do południa, zrobię po południu albo wieczorem. Tekst ma być napisany i tyle, nieważne kiedy. Zawsze byłam bardzo dobrze zorganizowana i świetnie czułam się w obsłudze klienta. Teraz mam własnych klientów, stałe zlecenia i problemy związane z utrzymaniem firmy, ale to wszystko razem cudownie smakuje! Nawet jeśli kiedyś zrezygnuję z własnej działalności i pójdę na etat, to zawsze będę dumna, że byłam odważna i spróbowałam”.

— opowiedziała swoją historię Agnieszka.

 

Szefowa dla samej siebie.

Praca dla mam jest konieczna, aby kobieta poczuła się niezależna finansowo. / fot. Canva

 

Czy praca jest potrzebna kobiecie?

Praca dla mam jest konieczna, aby poczuć niezależność finansową. To bardzo ważne, żeby swojego życia nie opierać wyłącznie na zarobkach bliskiej osoby. Poza tym to właśnie praca często umożliwia oderwanie od matczynej codzienności, aby nabrać ponownie sił do pełnienia najważniejszych ról w życiu.

SEO copywriterka, dla której pisanie to nie tylko sposób na życie, ale i największa pasja. Prywatnie pozytywnie zakręcona mama dwóch córeczek i owczarka niemieckiego. Kocha? Góry. Boi się? Gryzoni. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i uparcie dąży do celów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ