Praca w opiece w Niemczech. Na jakie wynagrodzenie możemy liczyć?
Myślisz o pracy za granicą?
Praca w opiece w Niemczech przyciąga coraz więcej chętnych. W zależności od tego, co należy do zakresu naszych obowiązków, zajęcie to może okazać się naprawdę przyjemne, rozwijające nasze kompetencje i jednocześnie dobrze płatne. Ile można zarobić w opiece w Niemczech?
Opiekun w Niemczech wymagania
Ze względu na rosnącą inflację i pojawiające się trudności na rynku pracy, wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę, by tam poszukać nieco lepszych warunków czy wyższych zarobków. W ostatnim czasie na popularności zyskuje praca w opiece w Niemczech. Praca jako opiekun osób starszych może okazać się korzystna za granicą nie tylko ze względu na korzystniejsze wynagrodzenie, lecz także inne
dodatkowe benefity.
Jakie wymagania trzeba spełnić, by pracować jako opiekun w Niemczech? Przede wszystkim, praca ta nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Nie musimy mieć studiów związanych z pielęgniarstwem, ani żadnych kursów. Naszym zadaniem jest spędzanie czasu z osobami starszymi, by umilić im czas – nie zaś, by wykonywać z nimi jakiekolwiek zabiegi czy rehabilitacje. Ważne są tzw. kompetencje miękkie – czyli sprzyjające cechy charakteru, jak np. empatia, wyrozumiałość, cierpliwość, czy zaangażowanie. Często przydatna jest także siła, ponieważ zdarzają się zadania, które mogą jej wymagać. Niezbędna jest znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym – tak, by dogadać się z seniorem i jego rodziną.
Praca w opiece w Niemczech korzyści
Praca w opiece za granicą może nieść za sobą nawet więcej korzyści, niż ta sama praca w Polsce. Jakie to korzyści? Przede wszystkim pracujemy nad poprawą swoich umiejętności jeśli chodzi o język niemiecki. Jak powszechnie wiadomo najłatwiej jest nauczyć się nowego języka, używając go regularnie, szczególnie w mowie, a nie tylko w teorii. Jeżeli potrzebujemy doświadczenia zawodowego w pracy z innymi osobami – opiece nad dziećmi, osobami starszymi czy nawet w zawodach wymagających wyższych kwalifikacji, jak np. przedszkolanka, praca jako opiekun w Niemczech może nam się bardzo przydać i stanowić cenny punkt w naszym portfolio.
Modele wynagrodzeń za pracę jako opiekun w Niemczech
Pracując za granicą możemy rozliczać się z naszym pracodawcą w różny sposób. Przodowniczkami i przodownikami pracy w opiece w Niemczech są oczywiście Polacy. Znają język, mają duże doświadczenie i łatwo dostają pracę. Jednocześnie mają prawo do wyższych wynagrodzeń – także dlatego, że mieszkają na terenie UE.
Opieka Niemcy – na czym polega midijob i minijob?
Popularną formą rozliczenia za prace w opiece jest tzw. midijob. Rozliczenie w tym systemie oznacza oskładkowanie kwoty za ok. 20-30 godzin pracy, ponieważ jest to praca na tzw. pół lub część etatu. Osoby pracujące w tym systemie mają takie same prawa, jak pracujący na pełen etat – mogą korzystać z tych samych świadczeń, np. ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego, które w praktyce bywają jednak niższe. Midijob to świetna opcja dla osób, które chcą połączyć pracę z innymi obowiązkami – rodziną, studiami, lub po prostu chęcią powolnego przejścia na emeryturę. Pracodawcom przy tym rodzaju zatrudnienia wciąż zależy jednak na doświadczeniu pracowników i zaangażowaniu w pracę, jaką jest opieka. Niemcy nie są tutaj wyjatkiem.
Midijob często bywa jednak mylone z tzw. minijob. Praca na minijob bywa porównywana do pracy na umowie o dzieło lub umowie zleceniu w Polsce. Minijob bywa nazywana też pracą na niskiej pensji, ponieważ wynagrodzenie ograniczone jest do maksymalnie 520 euro miesięcznie lub też maksymalnie 70 dni w roku kalendarzowym. Pracownikom pracującym na minijob nie przysługuje dostęp do składek emerytalnych i zdrowotnych, w przeciwieństwie do pracowników będących na midijob (czyli tak jak na polskiej umowie zleceniu i umowie o dzieło). Umowa ta spełnia swoje zadanie, jeżeli chcemy sobie jedynie dorobić. Jeśli decydujemy się jednak na wyjazd do Niemiec nie tylko po to, by nauczyć się języka, ale także po to, by zarobić większe pieniądze, niż udałoby to się nam w Polsce, korzystniejszy może okazać się dla nas midijob.
Jeżeli chcemy, możemy jednak zdecydować się na odprowadzanie składek emerytalnych w Polsce. Na to rozwiązanie możemy zdecydować się w wypadku, gdy chcemy pracować jedynie przez kilka zarejestrowanych i odpowiednio opłacanych godzin tygodniowo. Pozostała część wynagrodzenia netto wypłacana jest za pomocą ryczałtów za granicą, które nie podlegają oskładkowaniu. Jednak podobnie jak w przypadku midijob, składki na ubezpieczenia mogą okazać się dość niskie.
SunaCare, czyli uczciwa agencja opiekunek
Agencja opiekunek SunaCare stawia na uczciwe wynagradzanie swoich pracowników. Składa się na nie przede wszystkim uczciwa kwota netto, lecz także wysokość odprowadzanych składek, dająca zapewnienie godnej przyszłości. Składki odprowadzane przez SunaCare odprowadzane są co najmniej na poziomie przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, co stanowi kuszącą alternatywę dla osób rozważających
wyjazd do pracy za granicę.
Jak wygląda proces rekrutacji do agencji opieki w Niemczech SunaCare? Rozpoczynamy od umówienia się na rozmowę rekrutacyjną, podczas której razem z konsultantami tworzymy swój profil kandydata do bazy SunaCare. Otrzymujemy ofertę od firmy, gdy pojawi się zlecenie najlepiej dopasowane do naszych umiejętności. Po zaakceptowaniu naszej kandydatury przez klienta, SunaCare zajmuje się załatwianiem formalności – takich jak organizacja transportu, ubezpieczenie czy koordynacja wyjazdu. Do naszych zadań należy tylko podpisanie umowy. Przez cały czas trwania zlecenia pozostajemy w kontakcie z agencją, która pomoże nam w razie ewentualnych problemów czy trudności.
Opieka w Niemczech jakie zarobki
Pracując w opiece w Niemczech możemy liczyć na różne rodzaje wynagrodzeń – w zależności od stażu pracy, rodzaju umowy, jaką posiadamy, czy wybranego sposobu rozliczenia. Na wysokość wynagrodzenia wpływa także zakres obowiązków oraz stopień znajomości języka niemieckiego. We współpracy z SunaCare można zarobić nawet do 8 tys. zł. miesięcznie, pracując na ośmiotygodniowym kontrakcie. Podczas pracy mogą pojawić się także różnego rodzaju premie i bonusy. Za pracę w święta i dni ustawowo wolne od pracy, pracownikom przysługuje podwójne wynagrodzenie.