Świat mody. Fascynujący, ale czy dla każdego?
O karierze w świecie mody marzy wielu. Czy warto podążać za marzeniami?
Na temat pracy w branży mody krążą legendy. Dla jednych jest to pasjonujące zajęcie, które nasuwa skojarzenia takie jak prestiż, sława czy duże pieniądze. Inni mają jednak odmienne wyobrażenie świata mody i modelingu. Wiecznie głodne, przemęczone modelki, będące manekinami w rękach agencji; wyścig szczurów, gonitwa na pomysły kosztem zdrowia, etyki czy moralności. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdziliśmy
Badanie przeprowadzone przez portal jobsora.com pokazuje, że kreatorów mody łączy zawsze kilka takich samych cech, podczas gdy drogi rozwoju ich kariery zwykle są zupełnie różne. Ogromny talent, ciężka praca i uparte dążenie do celu to trzy najważniejsze punkty charakteryzujące odnoszących sukcesy projektantów. Przyglądając się życiorysom słynnych, polskich kreatorów mody wniosek nasuwa się sam – nie ma przepisu na karierę idealną. Robert Kupisz nim zasłynął w branży, przez długie lata oddawał się tańcowi i zawodowi fryzjera, zaś Tomasz Ossoliński już po maturze trafił do zakładu odzieżowego. To cechy charakteru i temperament decydują o twoim „być albo nie być” pośród tak dużej konkurencji.
By zostać rozpoznawalną i cenioną modelką niestety nie wystarczy „to coś”. Brutalnym faktem jest, że wymagania stawiane młodziutkim dziewczynom chcącym wkroczyć w świat pełen blasku fleszy są ogromne. Ładna buzia niestety nie wystarczy. Liczy się charyzma, dojrzałość, wewnętrzna siła. Młody wiek jest wielkim atutem, a uroda? No cóż, wielu z nas nigdy nie zrozumie standardów i ideałów, którymi kierują się agencje modelek. Wiele dziewczyn musi też łączyć karierę z obowiązkami szkolnymi, bo gdy ich edukacja dobiega końca, zwykle zbliża się także modowa emerytura.
Należy pamiętać o tym, by decydując się na karierę modelki mieć w zanadrzu plan B. Niewiele dobrze prosperujących modelek utrzymuje się w branży dłużej niż kilka lat. A nawet gdy walory fizyczne im na to pozwalają, zbyt słaba psychika nie wytrzymuje presji.
Nie istnieje idealna droga kariery w świecie mody, tak jak nie istnieje idealny przepis na życie. Świat mody był i zawsze będzie dosyć brutalny, a jednocześnie niezwykle pasjonujący. Czy każdy może wykonywać taki zawód? Na pewno każdy może spróbować 😉