Monday, April 22, 2024
Home / Moda  / Trendy modowe  / Świat mody. Fascynujący, ale czy dla każdego?

Świat mody. Fascynujący, ale czy dla każdego?

O karierze w świecie mody marzy wielu. Czy warto podążać za marzeniami?

moda modeling styl agencje mody modelki projektanci kreatorzy projektowanie casting praca kariera świat

Czy każdy pasuje do świata mody? / fot. materiały prasowe

Na temat pracy w branży mody krążą legendy. Dla jednych jest to pasjonujące zajęcie, które nasuwa skojarzenia takie jak prestiż, sława czy duże pieniądze. Inni mają jednak odmienne wyobrażenie świata mody i modelingu. Wiecznie głodne, przemęczone modelki, będące manekinami w rękach agencji; wyścig szczurów, gonitwa na pomysły kosztem zdrowia, etyki czy moralności. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdziliśmy

moda modeling styl agencje mody modelki projektanci kreatorzy projektowanie casting praca kariera świat

Czy każdy pasuje do świata mody? / fot. materiały prasowe

Badanie przeprowadzone przez portal jobsora.com pokazuje, że kreatorów mody łączy zawsze kilka takich samych cech, podczas gdy drogi rozwoju ich kariery zwykle są zupełnie różne. Ogromny talent, ciężka praca i uparte dążenie do celu to trzy najważniejsze punkty charakteryzujące odnoszących sukcesy projektantów. Przyglądając się życiorysom słynnych, polskich kreatorów mody wniosek nasuwa się sam – nie ma przepisu na karierę idealną. Robert Kupisz nim zasłynął w branży, przez długie lata oddawał się tańcowi i zawodowi fryzjera, zaś Tomasz Ossoliński już po maturze trafił do zakładu odzieżowego. To cechy charakteru i temperament decydują o twoim „być albo nie być” pośród tak dużej konkurencji.

By zostać rozpoznawalną i cenioną modelką niestety nie wystarczy „to coś”. Brutalnym faktem jest, że wymagania stawiane młodziutkim dziewczynom chcącym wkroczyć w świat pełen blasku fleszy są ogromne. Ładna buzia niestety nie wystarczy. Liczy się charyzma, dojrzałość, wewnętrzna siła. Młody wiek jest wielkim atutem, a uroda? No cóż, wielu z nas nigdy nie zrozumie standardów i ideałów, którymi kierują się agencje modelek. Wiele dziewczyn musi też łączyć karierę z obowiązkami szkolnymi, bo gdy ich edukacja dobiega końca, zwykle zbliża się także modowa emerytura.

Należy pamiętać o tym, by decydując się na karierę modelki mieć w zanadrzu plan B. Niewiele dobrze prosperujących modelek utrzymuje się w branży dłużej niż kilka lat. A nawet gdy walory fizyczne im na to pozwalają, zbyt słaba psychika nie wytrzymuje presji.

Nie istnieje idealna droga kariery w świecie mody, tak jak nie istnieje idealny przepis na życie. Świat mody był i zawsze będzie dosyć brutalny, a jednocześnie niezwykle pasjonujący. Czy każdy może wykonywać taki zawód? Na pewno każdy może spróbować 😉

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ