Polki, które decydują się na zatrudnienie jako opiekunki osób starszych w Niemczech, z roku na rok stanowią coraz większy odsetek wszystkich opiekunów seniorów za zachodnią granicą. Zdecydowana większość z nich jest przy tym znana z tego, że nie poprzestaje na jednym wyjeździe, regularnie podejmując się nowych zadań. Z czego wynika tak duże zainteresowanie pracą w opiece? Trudno nie zgodzić się z tym, że ma ona naprawdę wiele zalet, którymi warto się zainteresować
Po pierwsze – możliwość znalezienia zatrudnienia jeszcze w Polsce
Opiekunka osoby starszej, która chce podjąć się zatrudnienia w Niemczech, nie musi jednak wcale wyjeżdżać za granicę, jeśli nie ma tam jeszcze znalezionej pracy. Dziś wszystkie formalności z nią związane załatwia się w Polsce. Nie ma przy tym mowy o narzucaniu kandydatce konkretnych zadań, lokalizacji albo osób. To opiekunka jest tą osobą, która decyduje, jak ma wyglądać jej przyszłe zatrudnienie. Sama określa więc swój poziom znajomości języka niemieckiego, kwalifikacje zawodowe, a nawet – czas, jaki może przeznaczyć na wyjazd do Niemiec.
Po drugie – wysokie zarobki i nowe umiejętności
Polska opiekunka osób starszych nie powinna mieć problemu ze znalezieniem pracy także w kraju. Tym, co przemawia za wyjazdem za granicę, są jednak zarobki – zdecydowanie wyższe niż te, które jest w stanie zaproponować polski senior. Co warte podkreślenia, już na miejscu opiekunka ma zapewniony nie tylko nocleg, ale również wyżywienie. Jeśli więc nie ma na to ochoty, nie musi wydawać zarobionych pieniędzy przed powrotem do kraju.
Do Polski opiekunka osób starszych wraca jednak nie tylko z podreperowanym budżetem, choć to właśnie argument finansowy jest tym, który zwykle wydaje się mieć kluczowe znaczenie. Już po kilkunastu tygodniach w Niemczech nabiera nowych umiejętności, które może wykorzystać na wiele sposobów. Tu na pierwszy plan wysuwa się możliwość podniesienia kompetencji językowych. Język niemiecki przestaje być obcym, a przecież w wielu branżach już sama jego znajomość daje szansę na znalezienie zatrudnienia na wartościowym stanowisku.
Po trzecie – wsparcie ze strony pracodawcy
Praca w Niemczech mogłaby wydawać się dość stresująca, gdyby nie to, że na żadnym etapie wykonywania swoich obowiązków opiekunka osoby starszej nie jest pozostawiona sama sobie. Przeciwnie, może liczyć nie tylko na wyczerpujące informacje przed wyjazdem, ale i na dyżury ekspertów, z których korzysta będąc już na miejscu. Firmy zatrudniają osoby, których nadrzędnym celem jest uczynienie jej pracy łatwiejszą. Trudno nie zauważyć tego, że osoby te wywiązują się z tak zdefiniowanego zadania doskonale.