Praca dla programisty ‒ czy kobietom jest trudniej w tym zawodzie?
O taką pracę warto zawalczyć
Specjaliści od IT są dziś w cenie, a wśród nich przede wszystkim programiści. W zależności od umiejętności, stażu czy wybranego języka programowania, mogą oni zarobić nawet powyżej 20000 zł, a i na początku mogą liczyć na stawkę co najmniej dwa razy większą od płacy minimalnej. Z roku na rok w zawodzie przybywa kobiet, które również chcą dołączyć do grona doskonale zarabiających inżynierów. Czy mają takie same kompetencje jak mężczyźni i czy napotykają na opór zmaskulinizowanego środowiska?
Czym zajmuje się programista?
Pod pojęciem programisty kryje się wiele specjalizacji, które coraz częściej są traktowane jako różne zawody. Ma to sens, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę odmienność zadań powierzanym poszczególnym specjalistom.
Jedni piszą programy na potrzeby zatrudniającej ich firmy (np. do obsługi procesów technologicznych, dla działu kadr i płac). Inni tworzą kod komercyjnie – jest on następnie sprzedawany w postaci programów, dostępnych dla użytkowników prywatnych lub dla przedsiębiorstw. Do zadań programistów należy również tworzenie stron internetowych, projektowanie baz danych, a także pisanie aplikacji na smartfony. W ostatnich latach dołączyła jeszcze grupa programistów zajmująca się IoT – Internet of Things (Internetem Rzeczy). Oni również piszą programy na urządzenia, ale kodują za ich pomocą nie telefony, ale ekspresy do kawy, pralki czy systemy oświetlenia.
Czy programistki mają nad sobą szklany sufit?
Pierwszym zgrzytem na drodze do kariery programistki jest dla kobiety podejście kolegów ze studiów. Choć aż 58 proc. studentów w Polsce stanowią właśnie kobiety, to na kierunkach związanych z IT jest ich nie więcej niż 20 proc. Spośród nich 10 proc. słyszało regularnie (od nauczycieli, kolegów, rodziny), że ten rodzaj studiów nie jest dla płci pięknej, a aż 17 proc. – że na pewno sobie nie poradzą.
Przekonania te uwidaczniają się następnie w pracy zawodowej. Aż 66 proc. kobiet zatrudnionych w branży technologicznej deklaruje, iż nie wie, ile zarabiają ich koledzy. Dane GUS są nieubłagane – luka płacowa pomiędzy płciami w IT wynosi w Polsce 4,2 proc. – o tyle mniej zarobi programistka o identycznej wiedzy i doświadczeniu tylko dlatego, że jest kobietą.
Jesteś programistką i poszukujesz nowej pracy? Przejrzyj oferty dla programisty GoWork. Zwróć szczególną uwagę na widełki płacowe – jeśli na rozmowie o pracę zaproponowane zostaną ci zarobki w ich dolnej granicy, drąż temat – być może właśnie doświadczasz biznesowego szowinizmu. Na GoWork możesz także zweryfikować opinie o pracodawcach i sprawdzić, który z nich nie żyje już w średniowieczu i ceni kobiety na równo z mężczyznami.
Dlaczego kobiety kształcą się w typowo męskich zawodach?
Wiele programistek słyszy w swojej edukacji i karierze pytanie o przyczyny wyboru typowo męskiego zawodu. Czy w ogóle jednak istnieje taka kategoria? Za zawody męskie uważa się powszechnie te, w których od lat stanowią oni większość zatrudnionych. Czasami wynika to z charakteru samej pracy (np. konieczność podnoszenia ciężarów), ale najczęściej związane jest ze stosunkowo niedawną emancypacją kobiet, którym wcześniej zabraniano wstępu na uczelnie czy podejmowania atrakcyjnej pracy.
Tymczasem badania mówią jednoznacznie, że na poziomie intelektualnym, pomiędzy kobietami i mężczyznami nie występują żadne różnice. Część postępowych pracodawców wskazuje nawet, że do bardziej odpowiedzialnych funkcji woli zatrudniać kobiety, z uwagi na ich wielozadaniowość, lepsze zdolności mediacyjne i większą skrupulatność.
Jeśli więc stoisz przed wyborem drogi zawodowej i marzy ci się programowanie – nie wahaj się! Jest to profesja jak najbardziej odpowiednia dla kobiet.