Konsolidacja pożyczek to skuteczny sposób na zastąpienie kilku rat aktualnie spłacanych zo-bowiązań jedną, niższą. W artykule wyjaśnimy, jak działa w praktyce. Podpowiemy także, jakie zobowiązania można skonsolidować i jak uzyskać pożyczkę konsolidacyjną
Z powodu historycznie niskich stóp procentowych kredyty i pożyczki są dziś tańsze niż kiedykolwiek wcześniej. Są także łatwo dostępne i wygodne w obsłudze. Z tego powodu sięga po nie coraz więcej Polaków. Choć w procesie wnioskowania instytucje finansowe drobiazgowo badają zdolność kredytową, czasem – z powodu nieprzewidzianych zdarzeń – terminowa spłata zobowiązań staje się nadmiernym obciążeniem.
Pożyczka konsolidacyjna – sposób na niższą ratę
Skutecznym sposobem na obniżenie kwoty miesięcznych zobowiązań względem banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-rozliczeniowych, a nawet pozabankowych instytucji finansowych jest sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną. Dzięki niej zastąpisz kilka spłacanych aktualnie rat jedną – niższą. W ten sposób odetchniesz z ulgą, uwolnisz dodatkową gotówkę i znacząco zminimalizujesz ryzyko opóźnień w spłacie.
Jak działa konsolidacja?
Zasada działania konsolidacji jest bardzo prosta. Obniżenie wysokości miesięcznej raty jest zazwyczaj efektem wydłużenia okresu kredytowania. Czy to oznacza, że miesięczne koszty obsługi zobowiązań będą wyższe? Nie zawsze. Wiele zależy tu bowiem od kosztów aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek oraz warunków finansowych, jakie zaproponuje nowa instytucja (tu ważne jest nie tylko oprocentowanie, ale przede wszystkim RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania zobowiązania). Nawet jeśli okaże się, że całkowity koszt pożyczki konsolidacyjnej będzie nieco wyższy niż koszty aktualnie spłacanych rat, nie znaczy to absolutnie, że warto zrezygnować z konsolidacji. Jeśli żyjesz od pierwszego do pierwszego, a każdy nieprzewidziany wydatek skutecznie burzy misternie zbudowany plan budżetowy, może się okazać, że w miarę upływu czasu terminowa spłata rat będzie coraz trudniejsza. Takie realia mogą spowodować znacząco opóźnienia w spłacie rat, wypowiedzenie umowy kredytu, zadłużenie, negatywną historię kredytową w BIK-u i wpis do rejestru dłużników BIG. Jak nietrudno zgadnąć, te znacząco utrudnią codzienność i wygenerują potężną dawkę stresu. Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytodawcy, sięgnij po nią w momencie, kiedy udaje Ci się jeszcze terminowo spłacać raty. To najlepszy możliwy moment na konsolidację.
Jakie zobowiązania można skonsolidować?
Przedmiotem konsolidacji mogą być kredyty i pożyczki – hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, zadłużenie na kartach kredytowych oraz zadłużenie debetowe , a nierzadko także popularne chwilówki oferowane przez pozabankowe instytucje finansowe.
Jak wziąć pożyczkę konsolidacyjną?
W zależności od instytucji finansowej procedury towarzyszące zawarciu umowy pożyczkowej mogą wyglądać odmiennie. Aby precyzyjnie je zobrazować, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim konsolidacja pożyczek Kasy Stefczyka – Pożyczka Fit (RRSO: 6,22%). Pożyczka Fit to kredyt konsolidacyjny nawet do 160 000 zł, pozwalający połączyć zobowiązania z różnych instytucji finansowych: pożyczki gotówkowe, ratalne, kredyty samochodowe, karty kredytowe, kredyty na rachunku płatniczym czy debet na rachunku osobistym.
Aby otrzymać Pożyczkę Fit, przygotuj dane dotyczące źródła i wysokości dochodu oraz złóż wniosek kredytowy. Kredytodawca oceni Twoją zdolność do terminowej spłaty zobowiązania. Wniosek kredytowy możesz złożyć przez internet, telefon lub w placówce. Po złożeniu wniosku poczekaj na decyzję Kasy Stefczyka. Jej wydanie nie potrwa dłużej niż 2 dni robocze. Jeśli decyzja będzie pozytywna, pożyczkodawca przeleje pieniądze do innych instytucji finansowych, automatycznie spłacając Twoje zobowiązania, w tym celu przygotuj numery rachunków bankowych do spłaty.