Sunday, May 19, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Poznaj sprytne sposoby pielęgnacji tkanin

Poznaj sprytne sposoby pielęgnacji tkanin

Prać niby każdy umie, ale

Pranie

fot. Dan Gold / Unsplash

Ze wszystkich czynności związanych z utrzymaniem czystości ubrań, ręczników czy pościeli nieuniknione jest tylko pranie. Z prasowania można spokojnie zrezygnować, a suszenie i ewentualne krochmalenie da się zdecydowanie ułatwić. Jakie są na to sposoby? Czy będą potrzebne dodatkowe preparaty i urządzenia?

 

W przypadku prania warto używać odpowiednich detergentów, by tkaniny był jak najdłużej świeże i utrzymywały swój oryginalny kolor. Obrusy, zasłony i pościele lepiej wyglądają, gdy do ich pielęgnacji regularnie stosuje się krochmal. Jeśli Twoje pranie suszy się rozwieszone na suszarce, nie zapomnij strzepnąć każdej rzeczy przez powieszeniem – dzięki temu nie będzie wygniecione. Chcesz znać więcej trików? Czytaj dalej.

Jak dobrać detergenty do prania?

 

Jeśli zależy Ci na tym, żeby białe ubrania nie szarzały, a kolorowe nie traciły barw, koniecznie pierz je osobno i używaj odpowiednich detergentów. Zaufane środki dostosowane do różnych rodzajów tkanin znajdziesz na stronie golddrop.eu. Pamiętaj, że proszki i płyny do jasnego prania zawierają wybielacze optyczne, które świetnie podkreślają biel, ale niestety powodują blaknięcie barw, zwłaszcza w przypadku czarnych ubrań. Natomiast detergenty do kolorów nie chronią jasnych tkanin, co z czasem powoduje ich szarzenie. Jeśli masz w planach pranie wełny lub jedwabiu, zaopatrz się w specjalny płyn do prania tego rodzaju delikatnych włókien. Podobnie jest w przypadku ubrań sportowych, zwłaszcza tych z wodoszczelną membraną. Standardowe środki czyszczące mogą powodować utratę ich oddychalności i wodoszczelności. W trakcie prania używaj dokładnie tyle detergentu, ile zalecił producent, nie przesadzaj z ilością, bo nadmiar odkłada się w tkaninach i szybko tracą one świeżość.

Używasz krochmalu? Wypróbuj gotowy preparat

Jeśli jesteś osobą, która lubi dbać o pościel, obrusy czy zasłony jak dawniej, warto ułatwić sobie życie i wypróbować gotowy krochmal, np. ten od firmy Gold Drop. Wystarczy wlać 240ml preparatu do pralki (szufladki lub bębna) i nastawić tryb płukania z wirowaniem max 400 obrotów. Wykrochmalone tkaniny są nieco sztywniejsze i nabierają wyjątkowego połysku, a zasłony i obrusy ładniej się układają. W dodatku wykazują większą odporność na plamy i łatwiej je później doprać.

Susz ubrania tak, by nie musieć ich prasować

Suszenie ubrań można zdecydowanie usprawnić używając suszarki automatycznej. Obecnie dostępne urządzenia posiadają wiele trybów działania i nie powodują niszczenia tkanin. Wystarczy przełożyć uprane rzeczy do suszarki bębnowej, nastawić program i wyjąć je w odpowiednim momencie. Gdy wyciągane tkaniny będą jeszcze ciepłe, możesz od razu poskładać je i ułożyć w szafie lub powiesić na wieszakach. Co robić jeśli nie możesz sobie pozwolić na suszarkę bębnową? Pamiętaj, żeby zawsze strzepnąć każdą wieszaną rzecz – ten zabieg prostuje włókna. Im dokładniej i równiej rozwiesisz ubrania na suszarce, tym mniej zagnieceń będą mieć po wysuszeniu. Natomiast koszule, sukienki i bluzy najlepiej jest suszyć na wieszakach.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ