Thursday, February 29, 2024
Home / Zdrowie  / Jak zadbać o właściwy poziom magnezu u dziecka?

Jak zadbać o właściwy poziom magnezu u dziecka?

Pomyśl o tym zwłaszcza teraz, gdy twoje dziecko wracając do szkoły potrzebuje go wyjątkowo dużo!

Wszyscy rodzice marzą o tym, by ich dziecko rozwijało się prawidłowo. Jednak proces ten wymaga dostarczania odpowiedniej ilości składników odżywczych, które będą źródłem energii, a ponadto witamin oraz mikro- i makroelementów, w tym magnezu.

17_Jak zadbać o właściwy poziom magnezu u dzieckaART

Magnez jest jednym z kluczowych biopierwiastków niezbędnych w procesie rozwoju dziecka. W tym okresie w organizmach naszych pociech dochodzi do bardzo wielu reakcji syntezy, które wykorzystują energię i składniki odżywcze pozyskiwane z pożywienia. Magnez jest swoistym katalizatorem tych reakcji, lecz jego udział w naszej diecie jest coraz niższy.

Dieta wielu rodzin jest oparta głównie o przetworzone produkty, które nie są w stanie pokryć tak dużego zapotrzebowania na magnez. Co więcej, obecnie stosowane technologie oraz obróbka cieplna potraw sprzyjają powstawaniu trudno przyswajalnych związków magnezu.

Rola magnezu w procesie rozwoju dziecka

W okresie rozwoju naszego dziecka intensywnym przemianom ulega między innymi układ ruchu. W kościach dochodzi do mineralizacji, dzięki której stają się one twarde i odporne na złamania, tworząc prawdziwą podporę dla mięśni dorastającego człowieka. Jednak wbrew powszechnej opinii w tym procesie bierze udział nie tylko wapń. Bardzo ważną rolę spełnia również magnez, który wchodzi w skład hydroksyapatytu, minerału odpowiedzialnego za mechaniczną wytrzymałość kości, a ponadto uczestniczy w procesie syntezy witaminy D.

Magnez wspomaga także utrzymywanie właściwego napięcia mięśni, co u rosnących dzieci jest wyjątkowo istotne. Pierwiastek ten pozwala też zachować prawidłowe przewodnictwo nerwowe zapewniające koordynację ruchową i rozwój fizyczny. Magnez wycisza również nadmiernie pobudzone neurony, dzięki czemu dzieci nie stają się nadpobudliwe.

Dorastanie to także okres wytężonego wysiłku umysłowego, dlatego warto wziąć pod uwagę możliwość suplementacji magnezu. Naukowcy udowodnili bowiem, że magnez poprawia przewodzenie między neuronami, wspomagając proces uczenia się oraz zapamiętywania. Ponadto uspokajające właściwości magnezu zwiększają odporność na stres wywołany nadmiarem obowiązków oraz zapewniają naszym pociechom zdrowy i spokojny sen.

Jak najłatwiej suplementować magnez?

Chcąc uzupełnić magnez w organizmie swojego dziecka, warto wprowadzić pewne zmiany w rodzinnym jadłospisie. Choć, jak zostało wspomniane, magnez nie jest zbyt dobrze przyswajany z pożywienia, na naszych talerzach warto zrobić miejsce dla produktów, które zawierają ten pierwiastek. Magnez możemy znaleźć między innymi w orzechach, nasionach, kaszach, suszonych owocach, gorzkiej czekoladzie, otrębach oraz świeżych warzywach.

Alternatywnym rozwiązaniem może być magnez dla dzieci, czyli specjalne preparaty dostępne w formie tabletek, proszku do rozpuszczania, syropu czy tabletek do ssania. W przypadku dzieci najlepszą propozycją będą suplementy diety, które uzupełniają określone substancje w organizmie i zapobiegają powstawaniu ewentualnych niedoborów.

Chcąc jednak niwelować objawy takie jak drżenie powiek czy skurcze, które są wynikiem zbyt niskiego poziomu magnezu w organizmie, lepiej sięgnąć po preparaty lecznicze, przy czym ostateczną decyzję, jak i dobór właściwego produktu należy skonsultować z lekarzem.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ